Reklama

Z Watykanu

2016-04-27 08:50


Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 4

Papież z młodzieżą

Bez Jezusa w życiu nie ma zasięgu

Młodzi katolicy w wieku 13-16 lat uczestniczyli 23 kwietnia br. na Stadionie Olimpijskim w Rzymie w święcie pełnym muzyki i świadectw życia chrześcijańskiego. Takie odwołanie do telefonii komórkowej przedstawił papież Franciszek w swym wideoprzesłaniu skierowanym do 70 tys. uczestników Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Papież Franciszek zwrócił uwagę, że rano młodzi zamienili Plac św. Piotra w wielki konfesjonał. W jednym z nich zasiadł Ojciec Święty jako spowiednik. Młodzi przechodzili potem przez Drzwi Święte. Papież odwołał się do noszonych przez młodych pielgrzymów opasek z wypisanymi uczynkami miłosierdzia względem ciała i wyjaśnił, że są one „stylem życia chrześcijańskiego”. Ojciec Święty zauważył, że być miłosiernym oznacza także umieć przebaczyć, choć nie jest to łatwe. Zwierzył się, że wiele razy dzwoni do przyjaciół, ale nie uzyskuje połączenia z powodu braku zasięgu. – Pamiętajcie, że jeśli w waszym życiu nie ma Jezusa, to jest tak, jakby nie było w nim zasięgu. Nie możemy porozmawiać i zamykamy się w sobie – zaznaczył Papież, trzymając w dłoni telefon komórkowy.

24 kwietnia uczestnicy Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt przybyli na Mszę św. na Plac św. Piotra. – Szczęście to nie aplikacja, którą można pobrać na telefon komórkowy: nawet najnowsza wersja nie pomoże wam stać się wolnymi i wspaniałymi w miłości – powiedział w homilii papież Franciszek. Wręczył on grupie nastolatków krzyżyki do zawieszenia na szyjach i w ten sposób zaprosił zgromadzonych do tego, by byli misjonarzami i zwiastunami Bożego Miłosierdzia, objawionego w Jezusie Chrystusie. Na zakończenie Liturgii Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę maryjną okresu wielkanocnego „Regina Caeli”. – Dziękuję za wasze radosne i głośne świadectwo. Odważnie idźcie naprzód! – wezwał młodych ludzi.

Reklama

KAI

Pielgrzymi z Białorusi i Ukrainy

W 30. rocznicę katastrofy czarnobylskiej

Podczas audiencji generalnej 20 kwietnia br. Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów przybyłych z Ukrainy i Białorusi w związku z międzynarodową konferencją w 30. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W audiencji wzięła udział grupa ratowników i duchownych z Ukrainy.

Konferencja, która w dniach 19-22 kwietnia br. odbywała się w Rzymie, została zorganizowana przez międzynarodowe Dzieło Spotkań i Kształcenia (IBB) w Dortmundzie. W uzasadnieniu tej inicjatywy napisano, że ok. 50 osób uczestniczących w tej konferencji „pragnie zaapelować, aby nie wypierano ze świadomości i nie zapominano o atomowej katastrofie z 26 kwietnia 1986 r. i jej następstwach”. Pielgrzymi uczestniczyli również w upamiętniającym ofiary katastrofy czarnobylskiej nabożeństwie ekumenicznym w Bazylice Matki Bożej Większej.

Wśród delegatów byli m.in.: abp Tadeusz Kondrusiewicz – metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi, abp Mieczysław Mokrzycki – łaciński metropolita lwowski z Ukrainy oraz wysocy rangą przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Wdzięczni za dar wiary

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, bądźmy wdzięczni za dar wiary, dziękujmy Panu za Jego miłość! Pozwólmy, aby miłość Chrystusa rozlała się w nas: z tej miłości uczeń czerpie i na niej się opiera. Tą miłością każdy może się karmić i posilać. W ten sposób, we wdzięcznej miłości, którą z kolei przelewamy na naszych braci, w naszych domach, w rodzinie, w społeczeństwie przekazywane jest wszystkim miłosierdzie Pana. Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 20 kwietnia 2016 r.

RV

ONZ

Papieski apel o dialog

Stały obserwator watykański przy ONZ abp Bernardito Auza 18 kwietnia br. powiedział w Nowym Jorku: – Ojciec Święty wzywa władze izraelskie i palestyńskie, aby pamiętając o tym, że ich narody potrzebują pokoju, odważnie prowadziły dialog. Winny one dążyć do pojednania i pokoju, bo innej drogi po prostu nie ma. Stolica Apostolska jest poważnie zaniepokojona, że rozwiązanie przewidujące istnienie w Ziemi Świętej dwóch państw może się nie udać. Impas rozmów pokojowych, prowokacyjna retoryka, akty terroru i jednostronne działania podważają bowiem wysiłki, by wznowić dialog prowadzący do ugody.

RV

Przesłanie do młodych

Z encykliką na biegun północny

Papież Franciszek wystosował specjalne przesłanie do młodych Argentyńczyków, którzy wyruszyli na biegun północny. Chcą tam zanieść egzemplarz encykliki „Laudato si’” i gałązkę oliwną – jako symbol pokoju. Jest to pierwsza taka wyprawa z Ameryki Południowej na północny kraniec Ziemi i ma na celu propagowanie zagadnienia zmian klimatycznych na naszej planecie. Patronują jej Fundacja Criteria, podejmująca różne inicjatywy społeczne, i sieć szkół „Scholas Occurrentes”, założona w Argentynie z inicjatywy Jorge Mario Bergoglio – ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Tworzyć rodzinę to mieć odwagę uczestnictwa w tym, o czym marzy Bóg: budowania świata, w którym nikt nie czułby się samotny.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

2019-12-14 08:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na duchowe skutki błogosławieństwa. Przypomina słowa wprowadzenia do księgi „Obrzędów błogosławieństw”: „Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła”.

Nawiązując do słów modlitwy błogosławieństwa opłatków, ks. Rytel-Andrianik przypomina: „Łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składajmy sobie życzenia, ale także wybaczajmy sobie urazy. Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb, którym się dzielimy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rok 2020 będzie na Litwie Rokiem Jana Pawła II

2019-12-16 14:03

zw.lt / Wilno (KAI)

Sejm Litwy ustanowił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. Wniosek Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), by w sposób szczególny uczcić przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicę urodzin papieża Polaka, został przyjęty 13 grudnia jednomyślnie.

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

W uchwale zostało podkreślone, że „papież Jan Paweł II swoją działalnością i autorytetem przyczynił się do zmian systemu wartości mieszkańców Litwy, jak też wspierał wolnościowe dążenia kraju”.

„Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Litwę. Jego wizyta duszpasterska (w krajach bałtyckich) w 1993 roku stała się wielkim moralnym i dyplomatycznym wsparciem dla Litwy po odzyskaniu niepodległości w 1990 roku” – czytamy w dokumencie.

Teraz na wniosek Sejmu rząd Litwy opracuje roczny program obchodów i przyzna fundusze na ten cel. Swój program przygotowuje też AWPL.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem