Reklama

Z Watykanu

Papież z młodzieżą

Bez Jezusa w życiu nie ma zasięgu

Młodzi katolicy w wieku 13-16 lat uczestniczyli 23 kwietnia br. na Stadionie Olimpijskim w Rzymie w święcie pełnym muzyki i świadectw życia chrześcijańskiego. Takie odwołanie do telefonii komórkowej przedstawił papież Franciszek w swym wideoprzesłaniu skierowanym do 70 tys. uczestników Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Papież Franciszek zwrócił uwagę, że rano młodzi zamienili Plac św. Piotra w wielki konfesjonał. W jednym z nich zasiadł Ojciec Święty jako spowiednik. Młodzi przechodzili potem przez Drzwi Święte. Papież odwołał się do noszonych przez młodych pielgrzymów opasek z wypisanymi uczynkami miłosierdzia względem ciała i wyjaśnił, że są one „stylem życia chrześcijańskiego”. Ojciec Święty zauważył, że być miłosiernym oznacza także umieć przebaczyć, choć nie jest to łatwe. Zwierzył się, że wiele razy dzwoni do przyjaciół, ale nie uzyskuje połączenia z powodu braku zasięgu. – Pamiętajcie, że jeśli w waszym życiu nie ma Jezusa, to jest tak, jakby nie było w nim zasięgu. Nie możemy porozmawiać i zamykamy się w sobie – zaznaczył Papież, trzymając w dłoni telefon komórkowy.

24 kwietnia uczestnicy Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt przybyli na Mszę św. na Plac św. Piotra. – Szczęście to nie aplikacja, którą można pobrać na telefon komórkowy: nawet najnowsza wersja nie pomoże wam stać się wolnymi i wspaniałymi w miłości – powiedział w homilii papież Franciszek. Wręczył on grupie nastolatków krzyżyki do zawieszenia na szyjach i w ten sposób zaprosił zgromadzonych do tego, by byli misjonarzami i zwiastunami Bożego Miłosierdzia, objawionego w Jezusie Chrystusie. Na zakończenie Liturgii Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę maryjną okresu wielkanocnego „Regina Caeli”. – Dziękuję za wasze radosne i głośne świadectwo. Odważnie idźcie naprzód! – wezwał młodych ludzi.

Reklama

KAI

Pielgrzymi z Białorusi i Ukrainy

W 30. rocznicę katastrofy czarnobylskiej

Podczas audiencji generalnej 20 kwietnia br. Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów przybyłych z Ukrainy i Białorusi w związku z międzynarodową konferencją w 30. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W audiencji wzięła udział grupa ratowników i duchownych z Ukrainy.

Konferencja, która w dniach 19-22 kwietnia br. odbywała się w Rzymie, została zorganizowana przez międzynarodowe Dzieło Spotkań i Kształcenia (IBB) w Dortmundzie. W uzasadnieniu tej inicjatywy napisano, że ok. 50 osób uczestniczących w tej konferencji „pragnie zaapelować, aby nie wypierano ze świadomości i nie zapominano o atomowej katastrofie z 26 kwietnia 1986 r. i jej następstwach”. Pielgrzymi uczestniczyli również w upamiętniającym ofiary katastrofy czarnobylskiej nabożeństwie ekumenicznym w Bazylice Matki Bożej Większej.

Wśród delegatów byli m.in.: abp Tadeusz Kondrusiewicz – metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi, abp Mieczysław Mokrzycki – łaciński metropolita lwowski z Ukrainy oraz wysocy rangą przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Wdzięczni za dar wiary

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, bądźmy wdzięczni za dar wiary, dziękujmy Panu za Jego miłość! Pozwólmy, aby miłość Chrystusa rozlała się w nas: z tej miłości uczeń czerpie i na niej się opiera. Tą miłością każdy może się karmić i posilać. W ten sposób, we wdzięcznej miłości, którą z kolei przelewamy na naszych braci, w naszych domach, w rodzinie, w społeczeństwie przekazywane jest wszystkim miłosierdzie Pana. Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 20 kwietnia 2016 r.

RV

ONZ

Papieski apel o dialog

Stały obserwator watykański przy ONZ abp Bernardito Auza 18 kwietnia br. powiedział w Nowym Jorku: – Ojciec Święty wzywa władze izraelskie i palestyńskie, aby pamiętając o tym, że ich narody potrzebują pokoju, odważnie prowadziły dialog. Winny one dążyć do pojednania i pokoju, bo innej drogi po prostu nie ma. Stolica Apostolska jest poważnie zaniepokojona, że rozwiązanie przewidujące istnienie w Ziemi Świętej dwóch państw może się nie udać. Impas rozmów pokojowych, prowokacyjna retoryka, akty terroru i jednostronne działania podważają bowiem wysiłki, by wznowić dialog prowadzący do ugody.

Reklama

RV

Przesłanie do młodych

Z encykliką na biegun północny

Papież Franciszek wystosował specjalne przesłanie do młodych Argentyńczyków, którzy wyruszyli na biegun północny. Chcą tam zanieść egzemplarz encykliki „Laudato si’” i gałązkę oliwną – jako symbol pokoju. Jest to pierwsza taka wyprawa z Ameryki Południowej na północny kraniec Ziemi i ma na celu propagowanie zagadnienia zmian klimatycznych na naszej planecie. Patronują jej Fundacja Criteria, podejmująca różne inicjatywy społeczne, i sieć szkół „Scholas Occurrentes”, założona w Argentynie z inicjatywy Jorge Mario Bergoglio – ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Tworzyć rodzinę to mieć odwagę uczestnictwa w tym, o czym marzy Bóg: budowania świata, w którym nikt nie czułby się samotny.

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję