Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 10

Komentarz

Zginął co piąty ksiądz

Co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej (ok. 2 tys. spośród 10 tys.). Były takie diecezje, jak np. gnieźnieńska, włocławska czy chełmińska, z których co trzeci lub co drugi kapłan poniósł śmierć tylko dlatego, że był księdzem katolickim. Ponadto zginęło ponad 600 zakonników i sióstr zakonnych.

29 kwietnia obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. Data jest symboliczna. Księża więzieni w Dachau złożyli ślub, że jeśli przeżyją obóz, będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. 29 kwietnia wieczorem obóz miał być zrównany z ziemią, a więźniowie wymordowani. Amerykanie jednak uprzedzili Niemców. Zaledwie kilka godzin przed planowaną likwidacją obozu wyzwolili oni 33 tys. więźniów, w tym 856 kapłanów. Po wojnie księża dotrzymali obietnicy i przez lata pielgrzymowali do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najdłużej żyjącym kapłanem ocalonym z Dachau był ks. Leon Stępniak, który zmarł w 2013 r.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego to także dzień pamięci o kilkuset duchownych, którzy byli ofiarami reżimu sowieckiego lub władzy komunistycznej w okresie PRL-u. Wśród nich jest m.in. ks. Jerzy Popiełuszko.

Święty Jan Paweł II podkreślił potrzebę upamiętnienia ofiar totalitaryzmów, mówiąc: „Za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa” (Bydgoszcz, 7 czerwca 1999). Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zapisali ręcznie 2947 nazwisk księży w Księdze Martyrologium Duchowieństwa Polskiego, którą złożyli na Jasnej Górze. W minionym roku miała miejsce pielgrzymka kapłanów do Dachau. Są również inne inicjatywy, potrzeba jednak kolejnych, aby męczenników XX wieku ocalić od zapomnienia...

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Pielgrzymka różańcowa – z Maryją dla Polski

Częstochowa 3.05.2016

W tym roku w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – 3 maja przypada 50. rocznica Milenijnego Aktu Oddania, który kard. Stefan Wyszyński podjął z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski. Śluby odnowimy w czasie, kiedy cała Ojczyzna przeżywa 1050. rocznicę otrzymania łaski chrztu. Jednocześnie obchody te wpisują się w Rok Święty Miłosierdzia, dlatego pragniemy modlić się publicznie o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny w czasie pielgrzymki różańcowej na Jasną Górę, której będzie przewodniczyć abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Reklama

Zapraszamy do udziału w tym modlitewnym dziele wszystkich chętnych: rodziny z dziećmi, młodzież i osoby starsze, osoby życia konsekrowanego, członków ruchów, stowarzyszeń, bractw, instytutów, szkół ewangelizacji i innych wspólnot z całej Polski. Tym, którzy nie będą mogli przybyć 3 maja 2016 r. do Częstochowy, proponujemy duchowy udział w tej pielgrzymce poprzez rozważanie tajemnic chwalebnych Różańca św. w swoich świątyniach parafialnych, domach lub w innych dogodnych miejscach.

Spotykamy się 3 maja (wtorek) o godz. 8 na placu przed archikatedrą częstochowską pw. Świętej Rodziny (ul. Krakowska 15/17). Indywidualnie przechodzimy przez Bramę Miłosierdzia w świątyni i razem wyruszamy na pielgrzymi szlak – Alejami Najświętszej Maryi Panny w kierunku Jasnej Góry. Na placu jasnogórskim, gdzie wejdziemy z przedstawicielami Episkopatu i innymi pielgrzymami, będzie sprawowana o godz. 11 Msza św. kończąca pielgrzymkę różańcową.

Katolickie Stowarzyszenie Wiernych NOWA EWANGELIZACJA
Tel.: 661-440-145, e-mail: topolski@tlen.pl

Program uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jasna Góra, 1-3 maja 2016

1 maja – niedziela
17.00 – Msza św. – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zakończenie Jasnogórskiej Nowenny przed uroczystością zawierzenia Królowej Polski w 1050. rocznicę Chrztu Polski
18.30 – Sala Rycerska – Dysputa Jasnogórska. Prezentacja Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej z 1966 r.
– Apel Jasnogórski – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Reklama

2 maja – poniedziałek
18.30 – Procesja maryjna po wałach – o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry
19.00 – Msza św. – o. Grzegorz Bartosik, przewodniczący PTM
– Apel Jasnogórski – o. Stanisław Jarosz OSPPE
– Czuwanie – Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Sodalicja Mariańska, ruchy maryjne, ojcowie pasjoniści z Łodzi

3 maja – wtorek
5.30 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
– Msza św. z homilią – o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów
10.00 – Modlitwa dziękczynna: „Maryja w dziejach Narodu Polskiego” – Instytut Prymasa Wyszyńskiego, o. Kamil Szustak OSPPE
10.45 – Ingres księży biskupów
11.00 – Msza św. z homilią – abp Stanisław Gądecki
– Powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
– Złożenie Aktu Zawierzenia Matce Bożej przez Episkopat w jedności z Kościołem w Polsce i na emigracji w 1050. rocznicę Chrztu Polski
– Przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (po Komunii św.)
14.00 – Droga Krzyżowa – o. Stanisław Jarosz oraz animatorzy Duchowej Adopcji
16.15 – Różaniec – o. Bartłomiej Maziarka OSPPE
18.30 – Procesja eucharystyczna po wałach – o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów
19.00 – Msza św. na Szczycie z homilią – abp Wacław Depo. Akt Zawierzenia Matce Bożej
21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – biskup polowy WP Józef Guzdek

Zapraszają Ojcowie Paulini

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Polska Stasiaka

2022-11-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W Instytucie Europejskim znany i lubiany dziennikarz Wiktor Świetlik prezentował swoją najnowszą książkę pt. „Polska Stasiaka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję