Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Biskupia posługa i aktywność

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2016, str. 1

[ TEMATY ]

debata jasnogórska

Marian Sztajner

Po zakończeniu debaty jasnogórskiej bp Roman Pindel rozmawia z Lidią Dudkiewicz – redaktor naczelną „Niedzieli”

Po zakończeniu debaty jasnogórskiej bp Roman Pindel rozmawia z Lidią Dudkiewicz – redaktor naczelną
„Niedzieli”

Biskup Roman Pindel był w gronie głównych dyskutantów debaty jasnogórskiej w ramach „Raportu Jasnogórskiego 2016”. Debata odbyła się 17 kwietnia br. Ósme z dziewięciu spotkań zgłębiających program Jasnogórskich Ślubów Narodu poświęcono tematowi: „Rodzina Bogiem silna”.

Podczas debaty w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze poruszono m.in. temat biblijnego obrazu małżeństwa i rodziny, zaangażowania księży w nauczanie o małżeństwie i rodzinie. Nie zabrakło też historycznych odniesień do roli Kościoła w życiu naszego narodu i postaci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Nawiązano także do najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”.

Biskup naszej diecezji zwrócił uwagę na silny związek narodu polskiego z Kościołem. – Gdyby nie konsolidacja naszego narodu w Kościele, to moglibyśmy podzielić los chociażby Węgier czy innego narodu bloku wschodniego. Mówiąc najprościej, ten skonsolidowany naród w Kościele był taką siłą wobec komunistycznej władzy, że ta władza musiała się z tym podmiotem, bardzo posłusznym wobec Prymasa, liczyć – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Dysputę poprzedziła Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem Biskupa bielsko-żywieckiego. Na koniec uczestnicy debaty spotkali się na Apelu Jasnogórskim, który prowadził wikariusz generalny naszej diecezji ks. dr Marek Studenski.

* * *

Kilka dni wcześniej bp Roman Pindel wziął udział w spotkaniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską. W luterańskim kościele Łaski Bożej w Poznaniu członkowie zespołu, którego współprzewodniczącym jest Biskup bielsko-żywiecki, spotkali się z duchownymi bratnich wspólnot chrześcijańskich. Poruszano m.in. kwestię wspólnych regulacji dotyczących małżeństw mieszanych oraz katolicko-luterańskiego przesłania z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Przypomnijmy, że nasi pasterze oprócz codziennej posługi w partykularnym Kościele, pracują także w ponaddiecezjalnych strukturach. Bp Roman Pindel jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, współprzewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską oraz członkiem Sekcji Nauk Biblijnych Komisji Nauki Wiary. Biskup pomocniczy Piotr Greger jest członkiem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siódma debata z cyklu 'Raport Jasnogórski 2016'

[ TEMATY ]

debata

debata jasnogórska

Marian Sztajner/Niedziela

Jasnogórska Sala Rycerska co miesiąc staje się miejscem ważnych dysput Polaków

Jasnogórska Sala Rycerska co miesiąc staje się miejscem ważnych dysput Polaków

Debata odbędzie się 20 marca pod hasłem: „Abyście się miłowali społecznie”. Dyskutantami będą:
- abp Wojciech Polak, prymas Polski
- Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog, doradca prezydenta RP, Narodowa Rada Rozwoju
- Krystyna Czuba, profesor nauk teologicznych, medioznawca, polityk
- Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta
- Dariusz Karłowicz, filozof, publicysta, wykładowca akademicki. „Teologia Polityczna”, Fundacja św. Mikołaja

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję