Reklama

Niedziela Przemyska

„Marsz Światła” dla Honorowego Obywatela Jarosławia

Minęła 11. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Formą upamiętnienia Papieża Polaka i Honorowego Obywatela Jarosławia był zorganizowany „Marsz Światła”. Trasa prowadziła od kościoła pw. Miłosierdzia Bożego przed ratusz. Uroczystości przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, a teksty rozważań odczytał aktor Jerzy Zelnik

Niedziela przemyska 18/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

marsz

Małgorzata Młynarska

Jarosławianie uczcili pamięć św. Jana Pawła II

Jarosławianie uczcili pamięć św. Jana Pawła II

Organizowany od kilku lat w naszym mieście „Marsz Światła” to uroczystość dziękczynna za św. Jana Pawła II, honorowego obywatela miasta Jarosławia. W tym roku został zorganizowany 1 kwietnia, rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, a jego trasa prowadziła ulicami miasta na rynek. Nabożeństwu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, zaś teksty czternastu rozważań odczytał znany aktor Jerzy Zelnik, z którym jarosławianie mieli okazję spotkać się dzień wcześniej (31 marca) w Katolickim Centrum Kultury przy parafii pw. Chrystusa Króla.

Lampiony i znicze niesione podczas marszu, uczestnicy ułożyli przed ratuszem w formę napisu „JP II”. Tam również symboliczne światełka przekazane przez samorządowców zostały umieszczone na metalowym krzyżu, a zastępca burmistrza dr Dariusz Tracz razem ze starostą jarosławskim odczytali akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu miasta i powiatu. Na zakończenie delegacje m.in. Rady Miasta złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Honorowego Obywatela Jarosławia.

Miejsce, które co roku w rocznicę śmierci Papieża Polaka gromadzi jarosławian, było także symbolicznym początkiem XII Rajdu Papieskiego na Tarnicę. Uczestnicy śladami Ojca Świętego wyruszyli w sobotę (2 kwietnia) sprzed ratusza. Wyprawa do łatwych nie należała – w większości odbywała się po zmroku. Tarnica to szczyt, który Karol Wojtyła, przed wyborem na papieża odwiedził kilka razy. Obecnie przypomina o tym krzyż znajdujący się najwyższym wierzchołku polskich Bieszczadów.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BOŻENA SZTAJNER

„W związku z doniesieniami niektórych mediów dyrekcja Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oświadcza, że nadal trwają finalne prace nad zakończeniem przebudowy domu oraz przygotowaniem nowej wystawy poświęconej Ojcu Świętemu” - napisał w oświadczeniu przesłanym KAI wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, Michał Jakubczyk. Wadowicka prokuratura rejonowa sprawdza, czy w muzeum doszło do niegospodarności dotyczącej jego majątku. Poniżej pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję