Reklama

Niedziela Sandomierska

Wiwat 3 maj!

Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie (drugiej na świecie) w 1791 r. Niestety, w tym roku w naszej Ojczyźnie uroczystość przebiega w cieniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nie powinno to jednak przysłonić idei, które niosła za sobą ówczesna deklaracja sejmu. Wiele ulic, placów i skwerów nosi imię upamiętniające to wydarzenie.

Ciekawą inicjatywą jest odbywający się od wielu lat Bieg Konstytucji 3-go Maja. Pobiegnie on ulicami Stalowej Woli już po raz 28. Jego celem jest uczczenie Święta Konstytucji 3 Maja i popularyzacja biegania jako najprostszej formy czynnego wypoczynku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Katolicki Klub Sportowy „Victoria” ze Stalowej Woli. Start i metę wyznacozno przed bazyliką konkatedralną przy al. Jana Pawła II. Biegacze wyruszą o godz. 14 (od godz.10 do do 13 będą zapisy w domu katechetycznym). Dystans wynosi 5 km. W biegu głównym mogą startować wszyscy chętni. Dla uczestników organizatorzy przewidzieli ciekawe nagrody (więcej informacji: Stanisław Anioł, tel. 692-707-017).

Warto też wspomnieć, że 3 maja przypada Światowy Dzień Wolności Prasy. Został ustanowiony w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Decyzja została podjęta na wniosek Konferencji Generalnej UNESCO, która w dokumencie pod nazwą „Popieranie wolności prasy na świecie” z 1991 r. uznała wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O naśladowaniu Chrystusa

Droga Krzyżowa to najbardziej popularne nabożeństwo odprawiane w kościołach w czasie Wielkiego Postu. W Piśmie Świętym nie został zawarty dokładny opis trasy Drogi Krzyżowej, a swą podstawę w ewangelicznych opisach Męki Pańskiej ma tylko 9 spośród 14 stacji. Pierwsi chrześcijanie otaczali właśnie te miejsca szczególną czcią w Jerozolimie. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej wyodrębniono dopiero w XI-XIII wieku. Celem nabożeństwa było okazywanie współczucia umęczonemu Chrystusowi i wewnętrzne pragnienie uczestnictwa w Jego cierpieniu. Iść Drogą Krzyżową, to kroczyć śladami Jezusa Chrystusa, by coraz bardziej rozumieć sens cierpienia dla naszego zbawienia. Nabożeństwo to domaga się od nas, byśmy idąc drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości, potrafili podejmować na wzór Jezusa krzyż codziennych spraw. Postępując w ten sposób, narodzi się w nas „nowy człowiek” – gotowy do nawrócenia i pokuty. Czy bierzesz swój krzyż i naśladujesz Go?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję