Reklama

Niedziela Podlaska

Potrzeba odnowy duchowej

W poniedziałek obchodzimy liturgiczną uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, jednego z głównych patronów Polski. Urodził się ok. 1030 r. w Szczepanowie na ziemi krakowskiej. Określa się go jako człowieka prawego i otwartego serca, pracowitego, wykształconego, powściągliwego, cierpliwego i odważnego. Pociągał kapłanów do świątobliwości przykładem własnego życia. Opiekował się biednymi oraz spieszył z pomocą potrzebującym. Jego wierność Ewangelii doprowadziła do konfliktu z królem Bolesławem Śmiałym, zakończonego w 1079 r. śmiercią męczeńską. Z tego powodu św. Stanisław jest nazywany patronem ładu moralnego.

Św. Jan Paweł II, będący na biskupiej stolicy w Krakowie następcą św. Stanisława, nauczał, iż podstawą dobrej władzy jest uczciwość, sprawiedliwość i czystość obyczajów, a demokracja pozbawiona moralności staje się tyranią. Zasady moralne nie podlegają rozstrzygnięciom demokratycznym, bo są oparte na autorytecie Boga i obowiązują wszystkich. Jeśli mamy wnieść nasz duchowy dorobek do narodów Europy, to sami też potrzebujemy odnowy moralnej.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie wieczne

W starym rytuale chrzcielnym prowadzony był dialog: Czego żądasz od Kościoła Bożego? – Wiary. – Co ci daje wiara? – Życie wieczne. – Jeżeli chcesz osiągnąć życie wieczne, zachowuj przykazania: „Będziesz miłował Pana Boga twojego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich, a bliźniego swego jak siebie samego”.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję