Reklama

Niedziela Wrocławska

Dolny Śląsk pod opieką Maryi

Niedziela wrocławska 18/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Maryja

Tomasz Lewandowski

Madonna Adorująca z wrocławskiej katedry

Madonna Adorująca z wrocławskiej katedry

Maj to szczególny czas kierowania się ku Maryi, powierzania Jej naszych trosk i radości. Archidiecezja wrocławska jest szczególnie uprzywilejowana – na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których Ona króluje i chce nas gościć. Warto odwiedzić m.in. Bardo Śląskie i Dolnośląską Strażniczkę Wiary, Łozinę i Matkę Boską Bolesną, Oławę i Matkę Bożą Pocieszenia czy piękne Sulistrowiczki z Matką Bożą Dobrej Rady.

To właśnie na Dolny Śląsk przybywały wraz z repatriantami Kresowe Madonny z sanktuariów wschodniej Rzeczpospolitej, uświęcone wielowiekową tradycją, opromienione licznymi łaskami. Przed tymi ikonami klękali królowie i hetmani. Na teren archidiecezji wrocławskiej trafiło ich kilkanaście, z tego co najmniej 9 do Wrocławia.

Współczesną patronką miasta jest królująca w katedrze Madonna Wrocławska znana również jako Madonna Sobieskiego. Niewielki obraz (45 x 52 cm) autorstwa Carla Martattiego powstał w Rzymie (ok. 1713), podarowany przez Klemensa XI Janowi Sobieskiemu w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. W 1952 r. obraz przywieziony z Kresów umieszczono w odbudowanej z ruin katedrze. – Od pierwszych dni obraz Matki Bożej z Międzylesia przeniesiony do katedry i umieszczony w ołtarzu bocznym nawy głównej, nazwany powszechnie Madonną Wrocławską, słynął z łask i cieszy się do dziś wielką czcią wiernych – mówił w 10. rocznicę koronacji ks. dr Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii. Madonnę Wrocławską koronował 31 maja 1997 r. sam Jan Paweł II, nadając Jej tytuł Madonny Adorującej. Przed obrazem w każdą środę o godz. 18 odbywa się nabożeństwo za miasto – transmisja w Radiu Rodzina.

Papieskimi koronami został także koronowany obraz Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola, który znajduje się dziś we wrocławskim kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Właścicielem obrazu był hetman koronny Stanisław Jan Jabłonowski, który zabierał go na wyprawy wojenne. Po wojnie ostatni proboszcz Mariampola ks. Mikołaj Witkowski przywiózł obraz na Ziemie Odzyskane, najpierw do Głubczyc, później do Wrocławia. 2 września 1965 r. wizerunek Zwycięskiej Pani intronizował kard. Bolesław Kominek, w obecności Prymasa Tysiąclecia i abp. Karola Wojtyły. Kard. Kominek w tym dniu zawierzył Matce Zwycięskiej całą archidiecezję wrocławską.

Reklama

U Dominikanów w kościele św. Wojciecha ma siedzibę Królowa Różańca w obrazie Pani Podkamieńskiej. Koronowany w 1727 r. obraz przybył do Wrocławia w 1959 r. Przed tą Madonną modlił się Prymas Tysiąclecia. Matka Boża Pocieszenia z Hodowic, patronka młodych małżeństw, swoje miejsce znalazła u Kapucynów w kościele św. Augustyna. Ludzie Pracy odnajdą swoją patronkę Matkę Bożą Pocieszenia ze Lwowa w kościele Jezuitów św. Klemensa Dworzaka. To jeden z największych kresowych wizerunków maryjnych (100 x 200 cm), koronowany w 1905 r. przez św. Józefa Pelczara we Lwowie.

To tylko niektóre Wrocławskie Madonny. Warto je w maju odwiedzić, warto wybrać się też do dolnośląskich sanktuariów.

2016-04-28 10:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: Maryja jest Matką spieszącą nam zawsze z pomocą

[ TEMATY ]

Maryja

GRAZIAKO

Na Maryję, spieszącą nam zawsze z pomocą, kiedy Ją o to poprosimy wskazał Ojciec Święty spotykając się 31 maja wieczorem z wiernymi na zakończenie maja przy Grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich. Papież przybył tam na zakończenie procesji różańcowej ze świecami, której przewodniczył kard. Angelo Comastri, papieski wikariusz generalny na teren Państwa Watykańskiego i archiprezbiter bazyliki św. Piotra

W swojej krótkiej refleksji Papież Franciszek przypomniał, że w Litanii Loretańskiej wierni przyzywają Maryi pod wieloma tytułami, jakiej Jej przysługują. Natomiast dzisiejsza liturgia - święta Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przedstawia nam w Ewangelii scenę Jej spotkania z św. Elżbietą. Święty Łukasz powiada, że "poszła z pośpiechem", nie traciła czasu. "Natychmiast poszła służyć. Jest Ona Dziewicą spieszącą, Madonną spieszącą. Natychmiast gotowa jest nam pomagać, kiedy się o to modlimy, kiedy Ją prosimy o pomoc, o Jej wstawiennictwo. W wielu wydarzeniach życia, kiedy potrzebujemy Jej pomocy, Jej wstawiennictwa, pamiętajmy, że Ona nie każe na siebie czekać, jest Matką spieszącą, natychmiast idzie, by służyć" - przypomniał Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję