Reklama

Niedziela Wrocławska

Dolny Śląsk pod opieką Maryi

Niedziela wrocławska 18/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Maryja

Tomasz Lewandowski

Madonna Adorująca z wrocławskiej katedry

Madonna Adorująca z wrocławskiej katedry

Maj to szczególny czas kierowania się ku Maryi, powierzania Jej naszych trosk i radości. Archidiecezja wrocławska jest szczególnie uprzywilejowana – na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których Ona króluje i chce nas gościć. Warto odwiedzić m.in. Bardo Śląskie i Dolnośląską Strażniczkę Wiary, Łozinę i Matkę Boską Bolesną, Oławę i Matkę Bożą Pocieszenia czy piękne Sulistrowiczki z Matką Bożą Dobrej Rady.

To właśnie na Dolny Śląsk przybywały wraz z repatriantami Kresowe Madonny z sanktuariów wschodniej Rzeczpospolitej, uświęcone wielowiekową tradycją, opromienione licznymi łaskami. Przed tymi ikonami klękali królowie i hetmani. Na teren archidiecezji wrocławskiej trafiło ich kilkanaście, z tego co najmniej 9 do Wrocławia.

Reklama

Współczesną patronką miasta jest królująca w katedrze Madonna Wrocławska znana również jako Madonna Sobieskiego. Niewielki obraz (45 x 52 cm) autorstwa Carla Martattiego powstał w Rzymie (ok. 1713), podarowany przez Klemensa XI Janowi Sobieskiemu w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. W 1952 r. obraz przywieziony z Kresów umieszczono w odbudowanej z ruin katedrze. – Od pierwszych dni obraz Matki Bożej z Międzylesia przeniesiony do katedry i umieszczony w ołtarzu bocznym nawy głównej, nazwany powszechnie Madonną Wrocławską, słynął z łask i cieszy się do dziś wielką czcią wiernych – mówił w 10. rocznicę koronacji ks. dr Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii. Madonnę Wrocławską koronował 31 maja 1997 r. sam Jan Paweł II, nadając Jej tytuł Madonny Adorującej. Przed obrazem w każdą środę o godz. 18 odbywa się nabożeństwo za miasto – transmisja w Radiu Rodzina.

Papieskimi koronami został także koronowany obraz Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola, który znajduje się dziś we wrocławskim kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Właścicielem obrazu był hetman koronny Stanisław Jan Jabłonowski, który zabierał go na wyprawy wojenne. Po wojnie ostatni proboszcz Mariampola ks. Mikołaj Witkowski przywiózł obraz na Ziemie Odzyskane, najpierw do Głubczyc, później do Wrocławia. 2 września 1965 r. wizerunek Zwycięskiej Pani intronizował kard. Bolesław Kominek, w obecności Prymasa Tysiąclecia i abp. Karola Wojtyły. Kard. Kominek w tym dniu zawierzył Matce Zwycięskiej całą archidiecezję wrocławską.

U Dominikanów w kościele św. Wojciecha ma siedzibę Królowa Różańca w obrazie Pani Podkamieńskiej. Koronowany w 1727 r. obraz przybył do Wrocławia w 1959 r. Przed tą Madonną modlił się Prymas Tysiąclecia. Matka Boża Pocieszenia z Hodowic, patronka młodych małżeństw, swoje miejsce znalazła u Kapucynów w kościele św. Augustyna. Ludzie Pracy odnajdą swoją patronkę Matkę Bożą Pocieszenia ze Lwowa w kościele Jezuitów św. Klemensa Dworzaka. To jeden z największych kresowych wizerunków maryjnych (100 x 200 cm), koronowany w 1905 r. przez św. Józefa Pelczara we Lwowie.

To tylko niektóre Wrocławskie Madonny. Warto je w maju odwiedzić, warto wybrać się też do dolnośląskich sanktuariów.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo, Królowo Polski

W maju w całej Polsce można usłyszeć słowa pieśni: „Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone (…), i co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”

W katedrach i małych wiejskich kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, z radością i miłością Polacy śpiewają pieśni ku czci Matki Najświętszej i modlą się słowami Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny. Ta modlitwa to odpowiedź na słowa Pana Jezusa skierowane z krzyża do św. Jana. Słowa, które od dwudziestu jeden wieków pozostają bardzo bliskie sercu każdego chrześcijanina, a szczególnie Polaka: „Oto Matka twoja”.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję