Reklama

Aspekty

Gdzie wspólnota, tam wielkie rzeczy

Zakończył się remont wieży kościoła w Białkowie. Staraniem proboszcza i mieszkańców lokalnej wspólnoty udało się odbudować latarnię wieży świątyni i zrekonstruować jej wizerunek sprzed II wojny światowej

W Białkowie 17 kwietnia odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna za remont kościoła, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

Odrobina historii

Pierwsze wzmianki o wiosce i ewangelickiej parafii zostały zapisane w kronikach z 1405 r. Pierwotnie po 1945 r. kościół w Białkowie należał do parafii w Cybince. Erekcji parafii dokonał biskup gorzowski Wilhelm Pluta, ustanawiając jej patronem jednego z patronów Polski, męczennika św. Andrzeja Bobolę. Kościół parafialny w Białkowie został wybudowany z cegły w 1840 r. w stylu neoromańskim, jako jednonawowy, z wieżą od zachodu. Jest pokryty dachówką. Został poświęcony 16 maja 1946 r. W prezbiterium znajduje się obraz przedstawiający patrona świątyni. Skład parafii uzupełniają miejscowości Grzmiąca, Rąpice i Kłopot. Proboszczem wspólnoty jest obecnie ks. Krzysztof Sudziński.

Widoczny znak

W 2015 r. dzięki inicjatywie i bardzo dużym zaangażowaniu mieszkańców miejscowości udało się odbudować latarnię wieży kościoła w Białkowie. Mieszkańcy, pragnąc zrekonstruować wizerunek świątyni sprzed II wojny światowej, wspólnie działali, by zdobyć środki finansowe na ten cel. – Udało się nam wielkim wysiłkiem zrobić pewną rzecz, którą jest widoczny znak, a mianowicie odbudować brakujący fragment wieży, która w czasie wojny z różnych względów została ścięta. Liczy ona obecnie dodatkowo kolejnych 17 m. Dzięki temu kształt świątyni bardzo się zmienił – opowiadał podczas uroczystej Mszy św. ks. Krzysztof Sudziński. – Jestem wzruszony, ponieważ to było chyba nawet bardziej istotne, że w czasie tego całego wydarzenia bardzo zaangażowała się miejscowa społeczność lokalna. Właściwie wszyscy jak jeden mąż służyli swoimi możliwościami i środkami – kontynuował. W odbudowę wieży włączyły się miejscowe instytucje, takie jak: rada kościelna, rada sołecka, Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa, a także strażacy, piłkarze, dyrekcja szkoły, nauczyciele i młodzież. Wszyscy, jak tylko mogli, pomagali, by owe dzieło zostało rozpoczęte i ukończone. Część funduszy udało się pozyskać ze środków województwa lubuskiego.

Mały cud

17 kwietnia w Białkowie odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich mieszkańców, parafian i ofiarodawców, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński. Uroczystość, podczas której miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, była wpisana w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. – W 966 r. cień krzyża padł na tę ziemię i dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, uświadamiamy sobie, że tutaj przybył 1050 lat temu Dobry Pasterz Jezus Chrystus. Hasłem wiodącym tego jubileuszowego czasu są słowa: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Chciałbym podkreślić, że właśnie tutaj, w Białkowie, ten trud, wysiłek i ta praca wymagały nadziei. I wyście ją mieli. (...) To, że znalazła się odpowiedź ze strony tak wielu środowisk, tak wielu ludzi, to jest naprawdę na czas dzisiejszy mały cud. I za to Bogu niech będą dzięki. (...) Pokazuje nam to wydarzenie, że tam, gdzie jest wspólnota, tam również dzieją się wielkie rzeczy – Pan Bóg błogosławi, Opatrzność Boża czuwa – mówił Ksiądz Biskup, który po zakończeniu Eucharystii dokonał poświęcenia zrekonstruowanego obiektu.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie parafii Grodzisk

Niedziela podlaska 27/2019, str. I

[ TEMATY ]

parafia

100‑lecie

Monika Kanabrodzka

Młodzież z rąk bp. Tadeusza Pikusa przyjmuje sakrament bierzmowania

Młodzież z rąk bp. Tadeusza Pikusa przyjmuje sakrament bierzmowania

Sto lat istnienia parafii Trójcy Świętej w Grodzisku k. Sterdyni to dobra okazja, by jej młodzi członkowie przez przyjęcie sakramentu bierzmowania, umocnieni Bożą mocą, jeszcze świadomiej i odpowiedzialnie tworzyli parafialną społeczność

Uroczystości 100. rocznicy istnienia parafii obchodzone 18 czerwca br. poprzedziły Misje św. głoszone przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego. Punktem centralnym tego dnia była Eucharystia, której przewodniczył administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej bp Tadeusz Pikus. W tym dniu z rąk księdza biskupa młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. W imieniu zgromadzonej wspólnoty parafialnej proboszcz ks. Antoni Sieczkiewicz oraz rodzice przystępującej do sakramentu bierzmowania młodzieży przywitali bp. Tadeusza Pikusa.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję