Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie ze świadkami Kościoła Misyjnego

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2016, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

misjonarz

A. Omylin´ski

Uczestnicy tegorocznego spotkania z werbistami słuchają świadectwa misjonarza

Uczestnicy tegorocznego spotkania z werbistami
słuchają świadectwa misjonarza

Spotkanie z misjonarzem to dobry czas, ponieważ ludzie mają okazję bezpośrednio z nim porozmawiać, zadać pytania. Myślę, że bezpośredni kontakt ze świadkiem danej kultury, danego Kościoła, w którym pracuje, jest tym, co stanowi o wartości tych spotkań. Także sam misjonarz ma okazję zobaczyć się z osobami modlącymi się za niego – podkreślał dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie o. Wiesław Dudar SVD podczas dorocznego spotkania rejonowego Współpracowników Werbistów w Bielsku-Białej. Takowe odbyło się w 3. sobotę kwietnia w podziemiach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

Reklama

Uczestnicy mieli okazję posłuchać świadectwa, jakie wygłosił misjonarz o. Franciszek Wojdyła SVD, opowiadając o swojej 14-letniej posłudze misyjnej w Demokratycznej Republice Konga w Afryce. – Pracuję w parafii w Kinszasie – stolicy Demokratycznej Republiki Konga. W stolicy jest 160 parafii zamieszkałych przez 11 mln ludzi. Co roku udzielamy ponad 100 chrztów. Kościół nam przypomina, że poprzez chrzest powinniśmy dzielić się darem wiary z tymi, którzy tej łaski jeszcze nie otrzymali. Jest dużo miejsc w świecie, gdzie misjonarze nie zdążyli jeszcze dotrzeć. Wielu nie słyszało Ewangelii o Jezusie Chrystusie. My tu, w Polsce posiadamy ten dar, i to dzięki chrztowi z 966 r. Warto pomyśleć przynajmniej w modlitwie o tych ludziach, którzy Ewangelii jeszcze nie słyszeli i nie dostąpili łaski chrztu św. – zaznacza o. Wojdyła.

W centrum spotkania znalazła się Msza św. w intencji misji połączona z dziękczynieniem za 140. rocznicę założenia przez św. Arnolda Zgromadzenia Słowa Bożego, czyli Werbistów, i za 80-lecie powstania Polskiej Prowincji Księży Werbistów. – W tym roku doszła jeszcze ważna intencja dziękczynna za 1050 lat chrztu naszego kraju. Dla nas Werbistów jest to rok wyjątkowy, bo w tym roku przypada 10. rocznica śmierci wielkiego misjonarza, nestora polskich misjonarzy o. Mariana Żelazka SVD, który przez 50 lat pracował w Indiach wśród najbiedniejszych – mówi o. Dudar. Eucharystii przewodniczył o. Wojdyła w koncelebrze z o. Dudarem, ks. Januszem Talikiem – diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz poprzednim diecezjalnym dyrektorem – ks. Stanisławem Budziakiem. Cały czas można było przynosić przedmioty, które wesprą dzieło misyjne. Przedstawiciele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z Bielska-Białej, którzy już od ponad 10 lat zbierają ostemplowane znaczki pocztowe na cele misyjne, w tym roku przynieśli ok. 44 kg znaczków. – W diecezji bielsko-żywieckiej ludzie stale angażują się w swoich parafiach w pomoc misjom. Czynią to szczególnie w parafiach, z których pochodzą księża misjonarze. Młodzi i starsi parafianie pomagają im materialnie, ale i duchowo, poprzez modlitwę. Misjonarze z naszej diecezji posługują w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej – zaznacza ks. Budziak. Spotkanie z misjonarzami z Referatu Misyjnego Księży Werbistów zorganizowało Biuro Diecezjalnego Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojskowo – Misyjne Spotkanie Wielkopostne

[ TEMATY ]

spotkanie

Wielki Post

Archiwum PDMD w Szczecinie

Pierwszego dnia wiosny dzieci z ognisk misyjnych z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców spotkały się w Stargardzie Szczecińskim, by wspólnie modlić się, poszerzać swoją wiedzę na temat świata i - co jest absolutną nowością - stać się prawdziwymi żołnierzami. Blisko 150 dzieci z parafii w Szczecinie (Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ducha Świętego i Miłosierdzia Bożego), Goleniowie, Brojc, Suchania i Stargardu Szczecińskiego (św. Józefa i Chrystusa Króla) wraz z opiekunami postanowiło ten dzień - trochę pochmurny, ale jednak już wiosenny - spędzić z Panem Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

[ TEMATY ]

raport

pedofilia

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję