Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięci Mieczysława Romanowskiego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2016, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

patron

Archiwum autorki

Obóz powstańczy przygotowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych

Obóz powstańczy przygotowany
przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych

Szkoła Podstawowa w Józefowie 22 kwietnia po raz kolejny uczciła pamięć patrona szkoły Mieczysława Romanowskiego. Dzień Patrona obchodzony jest corocznie od 1970 r. W szkole znajduje się także Izba Pamięci, w której zgromadzone są dokumenty dotyczące Mieczysława Romanowskiego, jego twórczości i edukacji.

Reklama

Mieczysław Romanowski urodził się w 1833 r. w Żukowie na Pokuciu – obecnie na Ukrainie. Jako dziesięciolatek rozpoczął naukę w gimnazjum w Stanisławowie, a po maturze otrzymał stypendium Zakładu Ossolińskich i podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. W tym samym czasie zaczął drukować swoje młodzieńcze wiersze we lwowskich czasopismach. Pisał powieści, tragedie, rozprawy historyczne i liryki, a w 1862 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną. W lutym tego roku jako dowódca oddziału młodzieży lwowskiej przyłączył się do powstania, ale został aresztowany. Po uwolnieniu dołączył do oddziału powstańczego Marcina Borelowskiego „Lelewela”, gdzie otrzymał stopień kapitana i został adiutantem dowódcy. Poległ podczas bitwy pod Józefowem 24 kwietnia 1863 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Pamięć Mieczysława Romanowskiego, tak jak w latach ubiegłych, została uczczona rajdem pieszym do miejsc pamięci poświęconych temu wielkiemu człowiekowi. W rajdzie wzięło udział ok. 300 osób, po raz pierwszy na trasę zaproszono uczniów zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Uczestnicy mieli do pokonania ok. 7 km. Na trasie wiodącej z Górecka Kościelnego do Tarnowoli i z powrotem do Józefowa piechurzy zobaczyli XVIII-wieczny modrzewiowy kościół parafialny, XIX-wieczną kapliczkę na wodzie, stary cmentarz i zbiorową mogiłę powstańców styczniowych, a także Aleję Dębów, muzeum parafialne w Tarnowoli i Krzyżową Górę z krzyżem postawionym na niej w 1863 r.

W czasie rajdu uczniowie brali udział w terenowej grze, w której musieli się wykazać spostrzegawczością i wiedzą zdobytą podczas wędrówki. Rajd zakończył się nad zalewem przy stanicy wędkarskiej, gdzie był gorący bigos i herbata. Tam też można było obejrzeć obóz powstańczy przygotowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

2016-05-12 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak pokonać lęk przed szkołą

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 56

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Adobe.Stock

W jaki sposób rodzice powinni psychicznie przygotować dziecko do nowych warunków i pomóc mu w adaptacji do nowego otoczenia?

Relacje z rodzicami

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję