Reklama

Niedziela w Warszawie

Zmiany personalne w archidiecezji warszawskiej. Abp Adrian Galbas wręczył dekrety księżom powołanym na nowe urzędy

W kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich abp Adrian Galbas wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii. Metropolita warszawski mianował również nowego dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego „Dobry Zakątek”.

2026-06-05 08:16

[ TEMATY ]

Archidiecezja Warszawska

zmiany kapłanów

archwwa.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Adrian Galbas mianował ks. Marcina Ośkę nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Ks. Marcin Ośko zastąpi na tym urzędzie ks. Łukasza Przybylskiego, który został ustanowiony administratorem parafii św. Wojciech BM w Płochocinie.

Ks. Maciej Jaszczołt został mianowany nowym dyrektorem Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego „Dobry Zakątek”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita warszawski wręczył dekrety trzem nowym proboszczom oraz siedmiu administratorom parafii. Księża obejmujący parafię po raz pierwszy rozpoczną posługę jako administratorzy, ale z pełnią uprawnień przysługujących proboszczowi.

Abp Galbas zwrócił uwagę, że duchowni obejmujący nowe funkcje mogą odczuwać niepewność, jednak każdy kapłan otrzymał “charyzmat Boży, którego Bóg nie cofa”. Nawiązując do słów św. Pawła skierowanych do Tymoteusza, podkreślił, że Bóg „nie dał nam ducha bojaźni, lecz mocy, miłości i trzeźwego myślenia”.

Metropolita warszawski zachęcał, aby kapłani byli pasterzami „pełnymi mocy”, gotowymi mierzyć się z trudnościami i problemami pojawiającymi się w parafiach. – Macie swoje doświadczenia, macie swoje talenty, macie swoje możliwości, macie charyzmę. Chciałbym, żeby ludzie, do których pójdziecie, zobaczyli w was pasterzy, którzy ich kochają – podkreślił abp Galbas.

Reklama

Przywołując słowa św. Grzegorza Wielkiego, wskazał, że „jeśli kocha się ludzi, pokocha się także miejsce, do którego zostało się posłanym”.

Abp Galbas podziękował duchownym za gotowość do podjęcia nowych zadań.

Księża obejmą nowe obowiązki 1 lipca 2026 roku.

ZMIANY PERSOLNALNE 2026

Zmiany ogólnodiecezjalne

Ks. kanonik Marcin Ośko, odwołany z funkcji wizytatora nauczania religii w regionie północnym przy zachowaniu funkcji rezydenta w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim i mianowany dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ks. Dariusz Szyszka, odwołany z urzędu proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim i ustanowiony ojcem duchownym w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” w Warszawie.

Ks. kanonik Zbigniew Sawiak, odwołany z funkcji rezydenta w parafii NMP Królowej Świata w Warszawie, w dekanacie ochockim i ustanowiony rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie, w dekanacie grójeckim, z misją tworzenia ośrodka duszpasterskiego przy kaplicy św. Macieja Ap. w Głuchowie.

Ks. Marek Pawlak, odwołany z urzędu wikariusza w parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach Starych, w dekanacie laseckim i ustanowiony rezydentem w parafii Narodzenia Pańskiego w Błoniu, w dekanacie błońskim, z misją tworzenia ośrodka duszpasterskiego przy kaplicy w miejscowości Pass.

Reklama

Ks. Maciej Jaszczołt, odwołany z urzędu wikariusza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim i ustanowiony dyrektorem w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie.

Proboszczowie odchodzący z urzędu

Ks. prałat Henryk Bartuszek, po przejściu na emeryturę ustanowiony rezydentem w parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim.

Ks. kanonik Dariusz Boguszewski, po przejściu na emeryturę ustanowiony rezydentem w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. prałat Włodzimierz Czerwiński, po złożeniu urzędu proboszcza parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim, zamieszka w domu rodzinnym.

Ks. kanonik Marcin Loretz, po złożeniu urzędu proboszcza św. Wojciecha BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim, podejmie pracę w duszpasterstwie polonijnym poza Polską.

Ks. kanonik Zygmunt Niewęgłowski, po złożeniu urzędu proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim, ustanowiony rezydentem w tej parafii.

Ks. kanonik Wojciech Tomczyszyn, po złożeniu urzędu proboszcza parafii MB Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim, ustanowiony rezydentem w tej parafii.

Ks. kanonik Marek Wolniewicz, po przejściu na emeryturę ustanowiony rezydentem w parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim.

Nowi proboszczowie

Ks. kanonik Sławomir Gocałek, powołany na urząd proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim i odwołany z urzędu proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, w dekanacie wareckim.

Reklama

Ks. prałat prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, ustanowiony proboszczem parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim i zwolniony z funkcji rezydenta w tej parafii.

Ks. Jarosław Stolarczyk, ustanowiony proboszczem parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim i zwolniony z urzędu proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dekanacie piaseczyńskim.

Nowi administratorzy

Ks. Michał Bogdan, ustanowiony administratorem parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, w dekanacie wareckim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii św. Zygmunta w Słomczynie, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Jarosław Borowiecki, ustanowiony administratorem parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Paweł Conder, ustanowiony administratorem parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Marek Chróścik, ustanowiony administratorem parafii MB Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Paweł Kudlak, ustanowiony administratorem parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dekanacie piaseczyńskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim.

Ks. kanonik dr Łukasz Przybylski, ustanowiony administratorem parafii św. Wojciech BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim i zwolniony z funkcji Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ks. Arkadiusz Śledzik, ustanowiony administratorem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim.

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa dyrektor Centrum Prasowego

Niedziela warszawska 15/2026, str. III

[ TEMATY ]

Archidiecezja Warszawska

archwwa.pl

Abp Adrian Galbas mianował Patrycję Michońską-Dynek dyrektorem Centrum Prasowego Archidiecezji Warszawskiej

Abp Adrian Galbas mianował Patrycję Michońską-Dynek dyrektorem Centrum Prasowego Archidiecezji Warszawskiej

Abp Adrian Galbas mianował Patrycję Michońską-Dynek dyrektorem Centrum Prasowego Archidiecezji Warszawskiej.

Nowa szefowa biura prasowego jest dziennikarką radiową i telewizyjną, z mediami archidiecezji związana jest od powstania Katolickiego Radia Józef w 1994 r.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję