Abp Adrian Galbas mianował ks. Marcina Ośkę nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Ks. Marcin Ośko zastąpi na tym urzędzie ks. Łukasza Przybylskiego, który został ustanowiony administratorem parafii św. Wojciech BM w Płochocinie.
Ks. Maciej Jaszczołt został mianowany nowym dyrektorem Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego „Dobry Zakątek”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita warszawski wręczył dekrety trzem nowym proboszczom oraz siedmiu administratorom parafii. Księża obejmujący parafię po raz pierwszy rozpoczną posługę jako administratorzy, ale z pełnią uprawnień przysługujących proboszczowi.
Abp Galbas zwrócił uwagę, że duchowni obejmujący nowe funkcje mogą odczuwać niepewność, jednak każdy kapłan otrzymał “charyzmat Boży, którego Bóg nie cofa”. Nawiązując do słów św. Pawła skierowanych do Tymoteusza, podkreślił, że Bóg „nie dał nam ducha bojaźni, lecz mocy, miłości i trzeźwego myślenia”.
Metropolita warszawski zachęcał, aby kapłani byli pasterzami „pełnymi mocy”, gotowymi mierzyć się z trudnościami i problemami pojawiającymi się w parafiach. – Macie swoje doświadczenia, macie swoje talenty, macie swoje możliwości, macie charyzmę. Chciałbym, żeby ludzie, do których pójdziecie, zobaczyli w was pasterzy, którzy ich kochają – podkreślił abp Galbas.
Reklama
Przywołując słowa św. Grzegorza Wielkiego, wskazał, że „jeśli kocha się ludzi, pokocha się także miejsce, do którego zostało się posłanym”.
Abp Galbas podziękował duchownym za gotowość do podjęcia nowych zadań.
Księża obejmą nowe obowiązki 1 lipca 2026 roku.
ZMIANY PERSOLNALNE 2026
Zmiany ogólnodiecezjalne
Ks. kanonik Marcin Ośko, odwołany z funkcji wizytatora nauczania religii w regionie północnym przy zachowaniu funkcji rezydenta w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim i mianowany dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Ks. Dariusz Szyszka, odwołany z urzędu proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim i ustanowiony ojcem duchownym w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” w Warszawie.
Ks. kanonik Zbigniew Sawiak, odwołany z funkcji rezydenta w parafii NMP Królowej Świata w Warszawie, w dekanacie ochockim i ustanowiony rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie, w dekanacie grójeckim, z misją tworzenia ośrodka duszpasterskiego przy kaplicy św. Macieja Ap. w Głuchowie.
Ks. Marek Pawlak, odwołany z urzędu wikariusza w parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach Starych, w dekanacie laseckim i ustanowiony rezydentem w parafii Narodzenia Pańskiego w Błoniu, w dekanacie błońskim, z misją tworzenia ośrodka duszpasterskiego przy kaplicy w miejscowości Pass.
Reklama
Ks. Maciej Jaszczołt, odwołany z urzędu wikariusza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim i ustanowiony dyrektorem w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie.
Proboszczowie odchodzący z urzędu
Ks. prałat Henryk Bartuszek, po przejściu na emeryturę ustanowiony rezydentem w parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim.
Ks. kanonik Dariusz Boguszewski, po przejściu na emeryturę ustanowiony rezydentem w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.
Ks. prałat Włodzimierz Czerwiński, po złożeniu urzędu proboszcza parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim, zamieszka w domu rodzinnym.
Ks. kanonik Marcin Loretz, po złożeniu urzędu proboszcza św. Wojciecha BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim, podejmie pracę w duszpasterstwie polonijnym poza Polską.
Ks. kanonik Zygmunt Niewęgłowski, po złożeniu urzędu proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim, ustanowiony rezydentem w tej parafii.
Ks. kanonik Wojciech Tomczyszyn, po złożeniu urzędu proboszcza parafii MB Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim, ustanowiony rezydentem w tej parafii.
Ks. kanonik Marek Wolniewicz, po przejściu na emeryturę ustanowiony rezydentem w parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim.
Nowi proboszczowie
Ks. kanonik Sławomir Gocałek, powołany na urząd proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim i odwołany z urzędu proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, w dekanacie wareckim.
Reklama
Ks. prałat prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, ustanowiony proboszczem parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim i zwolniony z funkcji rezydenta w tej parafii.
Ks. Jarosław Stolarczyk, ustanowiony proboszczem parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim i zwolniony z urzędu proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dekanacie piaseczyńskim.
Nowi administratorzy
Ks. Michał Bogdan, ustanowiony administratorem parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, w dekanacie wareckim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii św. Zygmunta w Słomczynie, w dekanacie konstancińskim.
Ks. Jarosław Borowiecki, ustanowiony administratorem parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim.
Ks. Paweł Conder, ustanowiony administratorem parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim.
Ks. Marek Chróścik, ustanowiony administratorem parafii MB Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
Ks. Paweł Kudlak, ustanowiony administratorem parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dekanacie piaseczyńskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim.
Ks. kanonik dr Łukasz Przybylski, ustanowiony administratorem parafii św. Wojciech BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim i zwolniony z funkcji Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Ks. Arkadiusz Śledzik, ustanowiony administratorem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim i zwolniony z urzędu wikariusza parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim.
