Reklama

1. Głodnych nakarmić

2016-05-18 08:29

Ks. Krystian Gawron
Niedziela Ogólnopolska 21/2016, str. 29

Graziako

„Byłem głodny, a daliście mi jeść”. Warto uważnie przeczytać 25. rozdział Ewangelii według św. Mateusza. Na Sądzie Ostatecznym Pan Jezus powie do tych, którzy spełniali uczynki miłosierdzia: „Weźcie w posiadanie królestwo”. Zupełnie nie pojawia się pytanie ani o świadectwo chrztu, ani o metrykę ślubu! Chodzi o wrażliwość wobec głodnych. Uderza zdziwienie potępionych, którzy pójdą w ogień wieczny: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym?”.

Może brak informacji. Otóż na świecie ponad 850 mln ludzi cierpi głód, a w skali planety aż 1/3 żywności idzie na paszę dla zwierząt! Nie chodzi tylko o takie kraje, jak: Etiopia, Kenia, Burkina Faso, Zimbabwe, Zair, Angola, Nepal, Sri Lanka, Kambodża, Bangladesz, Afganistan, Pakistan, Wietnam, Peru, Boliwia, Kolumbia czy Haiti – ale także Polska! Pod względem liczby niedożywionych dzieci w krajach Unii Europejskiej Polska plasuje się tuż za Rumunią i Bułgarią – to 130 tys. niedożywionych młodych osób! Statystyki są dosadne: 2 mln rodaków cierpi z powodu niedożywienia, a 5 mln napotyka wielkie trudności, by związać koniec z końcem! Z zasiłków społecznych korzysta 36,4 proc.rodzin! Iluż naszych wyruszyło poza Ojczyznę „za chlebem”? Wymowną modlitwę zostawili polscy emigranci w Lourdes: „Panie, chleba naszego powszedniego daj nam z polskiej ziemi!”. Jakże słuszny jest więc program rządu Beaty Szydło „Rodzina 500+”!

Znieczulica czy rozsądek? Niektórych drażni żebranina w metrze, na ulicy, przy sklepach, przed kościołem... zwłaszcza gdy czuć alkohol bądź widać limuzyny rozwożące „żebraków” na ich „miejsca pracy”. Iluż prawdziwie potrzebującym czynią oni tym krzywdę! Nie bardzo ufamy też różnym instytucjom humanitarnym, które sporą część budżetu przeznaczają na infrastrukturę.

Reklama

Jakie wyjście? Sprawdzoną działalnością może poszczycić się Caritas. Nasza Misja Katolicka we Francji współpracuje z Caritas w Polsce i proponuje 5 opcji: 1. Rozprowadzanie baranków na wielkanocne śniadanie – by przyjść z pomocą rodzinom wielodzietnym w Polsce; 2. Dar świecy na wigilijny stół – by Caritas mogła wesprzeć najuboższych w Ojczyźnie; 3. Dar Tygodnia Miłosierdzia na rzecz służby Polskiej Misji Katolickiej we Francji; 4. Osoby pracujące w stowarzyszeniach pw. św. Wincentego à Paulo; 5. Stowarzyszenie Pomost – „Passerelle” przy naszej misji, by nieść pomoc rodakom we Francji, którzy borykają się z różnymi trudnościami.

Liczy się każdy ewangeliczny kubek wody podany ze względu na Chrystusa! Nikt nie musi, ale każdy ma szansę takiego czynnego włączenia się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Reklama

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

2019-12-12 08:49

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Maciej Biłas / photo on flickr

Nie jest za późno, żeby przeżyć koniec roku solidarnie i radośnie z młodymi ludźmi z całej Europy i z innych kontynentów. Międzynarodowy zespół, który od trzech miesięcy przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie, zwraca się do osób dobrej woli z Wrocławia i okolic z pilnym apelem o ugoszczenie u siebie dwóch, trzech lub większej liczby osób.

28 grudnia około 15.000 młodych ludzi z całej Europy przyjedzie do Wrocławia na pięć dni i cztery noce. Wszystkim chcielibyśmy dać możliwość zamieszkania, nawet w najskromniejszych warunkach, u mieszkańców Wrocławia i okolic, tak jak to było podczas poprzednich spotkań europejskich w Polsce. Nawet przy pomocy bardzo prostych środków można tworzyć więzi przyjaźni.

Już ponad 1500 rodzin lub samotnych osób starszych i młodszych postanowiło otworzyć swoje domy. Gdyby każdy mógł przekonać przynajmniej jednego sąsiada czy znajomego, by zrobił podobnie, wszystkich udałoby się ugościć w domach.

Warunki udzielenia gościny są bardzo proste: rano śniadanie a wieczorem 2 m2 na podłodze, żeby rozłożyć śpiwór i karimatę. Przez cały dzień uczestnicy będą brać udział w programie w mieście, do domów będą wracać dopiero wieczorem ok. godz. 22.00.

Do Bożego Narodzenia i jeszcze po Świętach będziemy przyjmować zgłoszenia zakwaterowania. Osoby gotowe przyjąć młodych ludzi u siebie prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższą parafią. Można to również zrobić w naszym Centrum Przygotowań (ul. Piastowska 1a) lub za pomocą formularza na stronie internetowej:

Zobacz

Sami nie zdołamy znaleźć tylu miejsc. Potrzebujemy Twojej pomocy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

2019-12-12 17:21

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Vatican News
Prof. Vaněk

Podkreśla on, że coraz częściej Czesi powracają do tego wydarzenia i postrzegają je jako swoisty ideał. Przez ostatnich 30 lat ludzie się w Czechach wzbogacili, wiedzą, że ich kraj się rozwinął, ale nie są dzięki temu bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia. Dlatego chętnie powracają w pamięci do aksamitnej rewolucji, do panującego wówczas braterstwa i jedności. W tamtych wydarzeniach szukają orientacji na przyszłość. Ważne jest również to, że w tamtych chwilach kluczową rolę odgrywał Jan Paweł II.

„Rola Jana Pawła II była ogromna. Jego wpływ wykraczał poza granice Polski, a także Europy Wschodniej i Środkowej. Nie można go oczywiście postrzegać w oderwaniu od innych czynników zarówno w polityce międzynarodowej, jak i na szczeblu lokalnym w Czechosłowacji, NRD czy Polsce. One też odegrały swoja rolę i bez nich wszystko to byłoby niemożliwe. Jednakże znaczenie Jana Pawła II w tych wydarzeniach daleko wykracza ponad to wszystko – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Vaněk. – Wczoraj po raz pierwszy w życiu miałem okazję być w Watykanie. I kiedy przechodziłem obok grobu Jana Pawła II, musiałem się zatrzymać. Miałem takie wewnętrzne poczucie, że powinienem tu za coś podziękować, bo i dla mnie było to bardzo ważne. W ówczesnej Czechosłowacji Jan Paweł II wpłynął na postawę wielu ludzi. Pamiętajmy, że tuż przed aksamitną rewolucją była przecież kanonizacja św. Agnieszki, w czym bezpośrednio przejawiała się papieska działalność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem