Reklama

Niedziela Kielecka

Na Jakubowym szlaku

Św. Jakub Większy Apostoł jest czczony w Kościele katolickim, anglikańskim, ewangelickim, ormiańskim, koptyjskim i prawosławnym. Patronuje wielu kościołom na całym świecie. Jest także patronem kościoła w Pałecznicy, a także od niedawna opiekunem całej tamtejszej gminy

Niedziela kielecka 21/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

św. Jakub Apostoł

TER

Obraz św. Jakuba znajduje się w ołtarzu w nawie bocznej, po lewej stron ie prezbiterium

Obraz św. Jakuba znajduje się w ołtarzu w nawie bocznej, po lewej stron ie prezbiterium

Był rodzonym bratem św. Jana i synem rybaka Zebedeusza. Wraz ze swoim bratem, jako pierwsi, zaraz po Andrzeju i Piotrze, zostali powołani przez Chrystusa. Jakub był jednym z uprzywilejowanych uczniów Jezusa. Towarzyszył Chrystusowi między innymi podczas przemienienia na górze Tabor. Zmarł śmiercią męczeńską, z rozkazu Heroda Agryppy, który kazał go ściąć mieczem. Według tradycji apostoł Jakub przed śmiercią żałował kata, a ten wzruszony jego postawą, nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Jakub zginął jako pierwszy z 12 Apostołów. Jego szczątki znajdują się w Santiago de Compostela przeniesione tam w VII wieku z Jerozolimy. Kult świętego męczennika w Polsce rozpropagowali benedyktyni sprowadzeni przez Kazimierza Odnowiciela. Św. Jakub jest patronem najstarszych kościołów diecezji kieleckiej. W Kościele Zachodu Jakub Starszy jest patronem Hiszpanii i Portugalii. Opiekuje się pielgrzymami, aptekarzami i żebrakami. Atrybutami świętego są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla i torba.

Historia i architektura kościoła

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii w Pałecznicy pochodzi z 1326 r. Jednak musiała ona powstać znacznie wcześniej, ponieważ w tym czasie istniał już dekanat pałecznicki. W II połowie XV wieku w Pałecznicy stał murowany kościół, przebudowany w końcu XVII wieku i ponownie konsekrowany przez bp. Szembeka w 1695 r. Wcześniej kościół został przejęty przez innowierców i zamieniony na zbór w 1553 r. Po odzyskaniu go przez katolików, odnowiony, służy pałecznickiej wspólnocie do dzisiaj.

Liczne przebudowy sprawiły, że kościół stracił jednoznaczny styl architektoniczny. Nawa główna kończy się niewielkim prezbiterium. Do nawy dobudowane zostały dwie kaplice, od północy i od południa, obecnie pw. św. Antoniego i św. Maksymiliana Kolbego. Od zachodu do nawy przylega wieża ze stromym, ostrołukowym hełmem. W kościele przeważa wystrój barokowy. Ołtarze – główny i dwa boczne oraz ołtarz w kaplicy pochodzą z ok. 1700 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz ukrzyżowania, w bocznych – św. Jakuba Apostoła i obraz Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Droga św. Jakuba

Patronowi kościoła – św. Jakubowi poświęcony jest ołtarz po lewej stronie prezbiterium. Obraz świętego pokrywa srebrna sukienka, co świadczy o wielkiej czci oddawanej przeszłości świętemu apostołowi. Św. Jakub przedstawiony jest jako starszy mężczyzna z brodą, prawą rękę ma wyciągniętą jakby wskazywał nią kierunek, w lewej zaś trzyma swój atrybut – laskę pielgrzyma. Do pasa ma przytroczoną baryłkę na wodę, a pod szyją kolejny atrybut – muszlę. Srebrna sukienka jest ozdobiona kwiatami. Jest to jedyne wyobrażenie świętego w kościele. W przeszłości św. Jakub był bardzo czczony w pałecznickiej świątyni. Jednak z biegiem lat, kult świętego uległ osłabieniu, pewnikiem nie bez wpływu na ten fakt miało wspomniane już – przejęcie na kilkadziesiąt lat kościoła przez innowierców. W ostatnich latach patron kościoła św. Jakub oraz Małopolska Droga św. Jakuba przeżywają swój renesans. Kościół w Pałecznicy leży na starym, średniowiecznym szlaku pątniczym z Sandomierza do Krakowa. Coraz częściej na tym szlaku można spotkać pielgrzymów. Idą oni indywidualnie lub też dużą pątniczą grupą. Szlakiem tym w 2013 r. wraz z kilkudziesięcioma czcicielami św. Jakuba szedł biskup krakowski Grzegorz Ryś. – Pielgrzymów rzeczywiście przybywa z roku na rok – mówi proboszcz ks. Bogdan Pasisz. – Odwiedzają naszą świątynię praktycznie cały rok, oprócz zimy – dodaje.

Patron gminy

Co roku 25 lipca uroczyście obchodzone jest wspomnienie świętego patrona pałecznickiego kościoła. Odpust gromadzi tłumy wiernych, jest uroczysta Msza św. i procesja z Najświętszym Sakramentem. W tym roku odpust będzie połączony ze Światowymi Dniami Młodzieży – będzie więc wyjątkowo uroczyście. – Patron naszej parafii jest także od niedawna patronem całej gminy, która ma w swoim herbie św. Jakuba – mówi z dumą Ksiądz Proboszcz dodając, że władze gminy wykazują wiele energii, by wypromować świętego i Drogę św. Jakuba. W parafii działa Towarzystwo św. Jakuba „Muszelka”, które uaktywnia młodzież, organizuje pielgrzymkowe rajdy i w różny sposób popularyzuje wiedzę o świętym apostole. Kościół św. Jakuba z roku na rok pięknieje, odnawiane są ołtarze, wnętrze kościoła i jego otoczenie. Jest to zasługa parafian oraz środków ściąganych z różnych funduszy. Jest nadzieja, że wkrótce kościół zostanie gruntownie odnowiony i będzie zachwycał swoim wyglądem coraz liczniej przybywających tu pielgrzymów.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron Ojczyny i diecezji świdnickiej

Wśród biskupów i kapłanów, którymi Chrystus Pan posługiwał się w roztaczaniu pasterskiej troski nad swoim Kościołem, niemało było takich, którzy czuwanie nad owcami Chrystusa okupili prześladowaniem, a nawet śmiercią męczeńską. Do nich należy św. Stanisław, biskup krakowski, patron naszej Ojczyny i patron naszej diecezji, a także współpatron tej katedry. Przypomnijmy, że pasterzowanie biskupa Stanisława przypadło na okres rządów króla Bolesława Śmiałego. Początkowo współpraca z królem układała się dobrze. Podobno król Bolesław był bardzo przychylny biskupowi i Kościołowi. Odbudowywał zniszczone świątynie. Fundował nowe klasztory. Sprowadzał doń zakonników. Jednakże z czasem owa współpraca się zepsuła. Historycy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, na jakim tle zarysował się konflikt miedzy królem a biskupem. Efektem konfliktu było zamordowanie świątobliwego biskupa w czasie sprawowania Mszy św. przy ołtarzu w kościele św. Michała na Skałce, prawdopodobnie 8 maja 1079 r. Po swoim haniebnym czynie król musiał uciekać z kraju. Pod presją społeczeństwa i zapewne wyrzutów sumienia skrył się w klasztorze w Austrii i tam dokonał żywota. Natomiast pamięć o biskupie przerodziła się w cześć. Po jakimś czasie dokonano translacji ciała Stanisława ze Skałki do Katedry Wawelskiej. Szybko rozwinął się jego kult. 8 września 1253 r. odbyła się w Asyżu kanonizacja męczennika, biskupa Stanisława. Dokonał jej papież Innocenty IV. Do grobu świętego, na Wzgórze Wawelskie w Krakowie, zaczęły przybywać coraz liczniejsze pielgrzymki. Przybywali królowie w wigilię swoich koronacji. Przybywali hetmani, wodzowie. Przybywał prosty lud. Św. Stanisław stał się zwornikiem jedności narodu, symbolem wolności Kościoła, symbolem obrony praw Kościoła przed władzą świecką.

CZYTAJ DALEJ

Prześladowany jak katolik

2022-09-26 08:53

[ TEMATY ]

konferencja

Karol Porwich /Niedziela

"Prześladowany jak katolik" – to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniu 8 października 2022 r. na Jasnej Górze. Jasnogórskie wydarzenie zainauguruje podjętą oddolnie przez Akcję Katolicką inicjatywę "Kościół w XXI wieku", która odbywać się będzie cyklicznie w różnych miejscach kraju i odnosić się do bieżących wydarzeń i problemów Kościoła i tych, które dostrzegamy w Kościele.

Konferencja "Prześladowany jak katolik" rozpocznie się panelami w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00. Wydarzenie poprowadzą red. Miłosz Manasterski oraz red. Michalina Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Płock: nagroda „Świadek wiary” dla społeczniczki katolickiej

2022-09-26 18:57

[ TEMATY ]

wiara

małżeństwo

nagroda

Płock

Adobe Stock

Ewa Zaręba z Płocka, społeczniczka, założycielka stowarzyszenia dla małżeństw i rodzin, organizatorka konferencji naukowych dla rodzin, otrzymała w tym roku nagrodę „Świadek wiary”, przyznawaną przez Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku. Wręczenie nagrody odbyło się w płockiej farze.

Nagrodę „Świadek wiary” otrzymują ją osoby, które podejmują działalność o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kultury chrześcijańskiej. Przewodniczącym Kapituły nagrody jest ks. prał. dr hab. Jan Krajczyński, prof. UKSW, kanonik dziekan Kapituły Kolegiackiej św. Michała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję