Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W roku jubileuszu Chrztu Polski

W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski ukazała się cenna publikacja pt. „Rozbudzić pamięć chrztu. Chrzest w historii, teologii i katechezie”, pod redakcją ks. Romana Ceglarka i ks. Michała Bordy (dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu)

Jubileuszowe świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęło się w Kościele katolickim wraz z nowym rokiem liturgicznym, a więc 29 listopada ubiegłego roku. Jubileuszowe obchody zainaugurowano w katedrach odprawiając w sobotę 28 listopada wieczorne Msze św. bądź Nieszpory. Podczas uroczystej celebry biskupi zapalili i pobłogosławili płomień specjalnej jubileuszowej świecy. Przekazali je również delegacjom z poszczególnych parafii, gdzie są znakiem obchodzonego jubileuszu.

Reklama

Świadectwem rocznicowych obchodów jest szczególna troska Kościoła, aby w roku 1050-lecia Chrztu Polski przypominać wiernym istotę sakramentu chrztu i konsekwencje, jakie z tego aktu wynikają. Doskonałą w tym pomocą może być publikacja pt. „Rozbudzić pamięć chrztu. Chrzest w historii, teologii i katechezie”, pod redakcją wykładowców katechetyki: ks. Romana Ceglarka i ks. Michała Bordy. Obaj są dyrektorami wydziałów katechetycznych kurii – w Częstochowie i w Sosnowcu. Książka zawiera kilkanaście artykułów historyków i teologów z kilku uczelni w Polsce, pozwala spojrzeć na tematykę chrztu św. od strony historycznej, teologicznej i katechetycznej.

– W recenzji wydawniczej ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego napisał, że „zaprezentowane treści mogą przydać się zarówno historykom i teologom, jak również katechetykom i katechetom, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, przekazując sens i konsekwencje związane z pierwszym sakramentem wiary”. Książka może stać się również doskonałą pomocą dla rodziców zatroskanych o religijne wychowanie dzieci – podkreśla ks. Michał Borda.

Książkę „Rozbudzić pamięć chrztu. Chrzest w historii, teologii i katechezie” można zakupić w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przy ul. Gospodarczej 14a.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy stole z Papieżem

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 10-12

[ TEMATY ]

książka

Grzegorz Gałązka

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Dla Franciszka nawet jedzenie ma znaczenie religijne i kulturowe – mówi Roberto Alborghetti, autor książki „Przy stole z papieżem Franciszkiem”, która właśnie się ukazała nakładem Wydawnictwa Jedność w Kielcach. To swoista biografia Ojca Świętego opowiedziana przez pryzmat jego stosunku do żywności. Publikacja została już wydana w 14 krajach.
W Polsce ukazała się w związku z 6. rocznicą wyboru kard. Bergoglia na Stolicę Piotrową.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Jedność publikujemy wywiad Ettore Ongisa z „Bergamo Post” z Roberto Alborghettim.

Ettore Ongis: – Roberto, ta publikacja nie jest Twoją pierwszą książką o papieżu Franciszku...

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję