Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W roku jubileuszu Chrztu Polski

W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski ukazała się cenna publikacja pt. „Rozbudzić pamięć chrztu. Chrzest w historii, teologii i katechezie”, pod redakcją ks. Romana Ceglarka i ks. Michała Bordy (dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęło się w Kościele katolickim wraz z nowym rokiem liturgicznym, a więc 29 listopada ubiegłego roku. Jubileuszowe obchody zainaugurowano w katedrach odprawiając w sobotę 28 listopada wieczorne Msze św. bądź Nieszpory. Podczas uroczystej celebry biskupi zapalili i pobłogosławili płomień specjalnej jubileuszowej świecy. Przekazali je również delegacjom z poszczególnych parafii, gdzie są znakiem obchodzonego jubileuszu.

Świadectwem rocznicowych obchodów jest szczególna troska Kościoła, aby w roku 1050-lecia Chrztu Polski przypominać wiernym istotę sakramentu chrztu i konsekwencje, jakie z tego aktu wynikają. Doskonałą w tym pomocą może być publikacja pt. „Rozbudzić pamięć chrztu. Chrzest w historii, teologii i katechezie”, pod redakcją wykładowców katechetyki: ks. Romana Ceglarka i ks. Michała Bordy. Obaj są dyrektorami wydziałów katechetycznych kurii – w Częstochowie i w Sosnowcu. Książka zawiera kilkanaście artykułów historyków i teologów z kilku uczelni w Polsce, pozwala spojrzeć na tematykę chrztu św. od strony historycznej, teologicznej i katechetycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W recenzji wydawniczej ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego napisał, że „zaprezentowane treści mogą przydać się zarówno historykom i teologom, jak również katechetykom i katechetom, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, przekazując sens i konsekwencje związane z pierwszym sakramentem wiary”. Książka może stać się również doskonałą pomocą dla rodziców zatroskanych o religijne wychowanie dzieci – podkreśla ks. Michał Borda.

Książkę „Rozbudzić pamięć chrztu. Chrzest w historii, teologii i katechezie” można zakupić w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przy ul. Gospodarczej 14a.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja książki KSM-owskie DNA

[ TEMATY ]

książka

młodzi

KSM

KSM

Książka „KSM-owskie DNA"

Książka „KSM-owskie DNA

Asystent Generalny KSM: Książka „KSM-owskie DNA" to nasz program.

„KSM-owskie DNA" jest książką, która przypomina czym jest Stowarzyszenie, jaki jest cel naszego działania i dokąd zmierzamy. To nasz program. Z okazji 30. rocznicy reaktywacji KSM chcę przypomnieć młodzieży i księżom asystentom o naszej tożsamości, zainspirować ich do działania i dalszej pracy nad rozwojem Stowarzyszenia – podkreślił ks. dr Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny KSM.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję