Reklama

Niedziela w Warszawie

Za wstawiennictwem o. Papczyńskiego

Rozmowa z ks. Pawłem Naumowiczem MIC – przełożonym Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela warszawska 22/2016, str. 3

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Wojciech Dudkiewicz

Ks. Paweł Naumowicz MIC (z lewej). Z prawej ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz sanktuarium o. Papczyńskiego w Górze Kalwari

Ks. Paweł Naumowicz MIC (z lewej). Z prawej ks. Wojciech Skóra MIC,
kustosz sanktuarium o. Papczyńskiego w Górze Kalwari

WOJCIECH DUDKIEWICZ: – Bł. Stanisław Papczyński w przededniu kanonizacji jest wciąż mało znaną postacią. Dlaczego?

KS. PAWEŁ NAUMOWICZ MIC: – Przyczyn jest wiele, ale decydująca jest historia Rzeczpospolitej i Europy. Bo Marianie musieli uciekać z Rzymu z powodu wojsk Napoleona, z Portugalii – z powodu Wiosny Ludów, a w Polsce zakon został zamknięty po powstaniu styczniowym, za zbytnie zaangażowanie patriotyczne. Doszło do tego, że w 1909 r., w zgromadzeniu pozostał już tylko jeden marianin. Przez lata trudno było zajmować się procesem kanonizacyjnym Założyciela, kiedy samo zgromadzenie mogło nie przetrwać.

– W ostatnim czasie proces przyspieszył.

– Bardzo przyspieszył. Wydaje sie, że my sami wcześniej nie byliśmy gotowi. Zgromadzenie najpierw szło ku śmierci, potem się odradzało i – choć Ojciec Założyciel zawsze był ważny – kanonizacja nie wydawała się najistotniejsza. Natomiast teraz wydaje sie, że powodów dla kanonizacji jest bardzo dużo właśnie w tym momencie. W wielu elementach o. Papczyński trafia w dzisiejsze potrzeby człowieka.

– Dlaczego akurat teraz? Dlatego, że jest aktualny?

– Tak. Trwa Wielki Jubileusz Miłosierdzia, a kiedy wczytujemy się w teksty o. Papczyńskiego, nie ma wątpliwości, że ma wypowiedzi podobne do św. Siostry Faustyny czy papieża Franciszka. Słowa, które znajdujemy u o. Papczyńskiego mogłyby swobodnie znaleźć się w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny. Teksty, które zachwycają – o czułości Boga, delikatności, o przepaściach Bożego Miłosierdzia. To o. Papczyński pisał, że jeżeli jesteś grzesznikiem, zanurz się w Miłosierdziu Boga, bo Chrystus przyszedł zbawić grzeszników. Oddaj się cały Chrystusowi, a cały będzie twój. Mówił też, że jeśli pragniesz Miłosierdzia, to najpierw okazuj miłosierdzie, módl się o nie. Największym objawem twojego miłosierdzia będzie modlitwa za tych, którzy umarli nieprzygotowani na spotkanie z Bogiem, bo nie możesz spodziewać się od nich żadnej nagrody. W czasach o. Papczyńskiego byli ludzie nieprzygotowani na to spotkanie, bo przez Rzeczpospolitą przechodziły wojny, zarazy, epidemie, głód, które dziesiątkowały Polaków. Teraz często jesteśmy nieprzygotowani, bo zapatrzeni w materię, w dobrobyt, nie wierzymy. A o. Papczyński przychodzi, żeby nas obudzić. W tym, ale nie tylko w tym, wymiarze.

Reklama

– W jakim jeszcze?

– Kolejny wymiar to chrzest. Obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski, a o. Papczyński pisał, że każdy z nas jest mistyczną świątynią Boga, a konsekrowani jesteśmy przez chrzest. Dlatego zalecał uroczyste obchodzenie każdej rocznicy swojego chrztu. Wyspowiadaj się, idź ku nawróceniu, przyjmij Komunię św., dziękuj Bogu za to, że zostałeś ochrzczony. I trzeci wymiar, który dla o. Papczyńskiego był pierwszym: Niepokalane Poczęcie Maryi, które dziś rozczytujemy przede wszystkim jako pierwszeństwo łaski Boga. Umiłowanie nas przez Boga – to, że zapragnął naszego istnienia, że nas czyni godnymi, świętym i pięknymi. O. Papczyński mówił: jesteście piękniejsi od Aniołów. Wzięliście się z zamysłu Boga. Więc dziękujcie Bogu za jego miłość, za to, że was powołał do życia. Dziś wielu słyszy, że „wolałabym cię nie urodzić”, albo nie znają swojego ojca, bo gdzieś zniknął. Często młody człowiek myśli wtedy: „jestem nieważny dla nikogo, nawet dla własnego ojca, własnej matki”. Niepokalane poczęcie mówi: jesteś ważny dla Boga, który cię powołał do życia. O. Papczyński w wielu wymiarach trafia w potrzeby dzisiejsze, także przecież w wymiarze publicznym.

– W jaki sposób?

– O. Papczyński, który pisał, że dla Ojczyzny warto poświęcić życie, albo godzien jest nieśmiertelności ten, który dla Rzeczpospolitej oddaje swoje siły. Występował przeciwko liberum veto, przeciwko niesprawiedliwości społecznej, przeciwko poniżaniu niższych stanów. Mówił też, że prawdziwych Polaków nam trzeba, a nie nicponi i pachołków, potrzeba nam ludzi zdolnych do długich narad, do walki, do tego, żeby poświęcali swoje życie dla Rzeczpospolitej. Przy obecnych targach politycznych nabiera to nowego znaczenia. Mógłby być patronem poczętego życia, świętości, godności i piękna życia, ale także polityków, służby publicznej.

– I tak jest często nazywany.

– Tak go zaczynają nazywać ludzie, którzy doznali jego orędownictwa, jego pomocy. Sława o. Papczyńskiego, jako promotora życia, obrońcy czy orędownika za życiem, rośnie. Szczególnie wśród tych, którzy doświadczają jego wstawiennictwa. A jest ich coraz więcej.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedź i rozwiązanie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rozmowa

Archiwum „Aspektów”

Ks. Łukasz Grzendzicki, moderator Oazy Ministranckiej oraz wikariusz w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich

Ks. Łukasz Grzendzicki, moderator Oazy
Ministranckiej oraz wikariusz w parafii
pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach
Krajeńskich

Z ks. Łukaszem Grzendzickim, moderatorem Oazy Ministranckiej, rozmawia ks. Adrian Put

KS. ADRIAN PUT: – Czym jest Oaza Ministrancka i do kogo jest skierowana?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja dla Kościoła wiąże się z udzieleniem głosu Słowu, które nie jest jedynie ludzkie, i które nas przekracza. Nie ogranicza się jedynie do wymiaru konfesyjnego, ale jego treść jest otwarta na wszystkie dziedziny wiedzy i na każdego, kto jej poszukuje. Działalność szkoły katolickiej nie sprowadza się wyłącznie do nauczania przedmiotów, ale obejmuje integralną formację osób. Chodzi o umożliwienie człowiekowi poznanie samego siebie, uznanie siebie za istotę zdolną kochać i być kochaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję