Reklama

Z Polski

2016-05-25 08:49


Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 7

Przemyśl

Ingres abp. Adama Szala

W archikatedrze przemyskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela 21 maja miał miejsce ingres abp. Adama Szala – nowego metropolity przemyskiego. Uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Ks. Zbigniew Suchy z przemyskiej edycji „Niedzieli” relacjonował: „Archikatedra pełna jest księży i wiernych. Są mieszkańcy Wysokiej Łańcuckiej, pątnicy pieszej pielgrzymki z Przemyśla na Jasną Górę, głuchoniemi i wielu, wielu innych, których przywiodła życzliwość i wdzięczność za cichą pracę abp. Adama, w której szczególne miejsce mieli ludzie prości, pokaleczeni przez życie”.

W homilii abp Szal mówił o kontekście czasowym, w którym przyszło mu podjąć nową misję: – Ingres. To pojęcie oznacza uroczyste wejście do katedry biskupa diecezjalnego. Ingres w Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia nabiera szczególnego charakteru, gdyż wiąże się z przejściem przez Drzwi Miłosierdzia. Nasuwa się tu nieodparcie skojarzenie z tym, co nazywamy bramą dla owiec, o której mówił Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. Chrystus nazwał siebie bramą, przez którą przechodzą owce. (…) Z woli Ojca Świętego Franciszka dziś z pokorą przyjmuję wyznaczoną mi rolę pasterza...

Abp Adam Szal przyznał, że w drodze do archikatedry przeszedł przez trzy przemyskie Bramy Miłosierdzia: W pierwszej, w kościele Ojców Franciszkanów, modlił się, aby mieć odwagę kroczyć na czele owiec. W Bramie archikatedry greckokatolickiej modlił się o dar czułości, aby umiał być w środku owczarni i dawać jej pełne miłości serce. W trzeciej Bramie modlił się o ducha pokory, aby kroczyć zawsze na końcu owczarni, czyli być razem z tymi, którzy „cierpią na duchu i ciele, z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni”. Dla abp. Szala ważna jest jeszcze jedna Brama, przygotowana – jak sam powiedział – przez Opatrzność – Jest nią Maryja. W jarosławskim kościele greckokatolickim czczona jest jako Brama Miłosierdzia. To Ona, także tu, w bazylice przemyskiej, czczona jako „Jackowa”, obejmuje nas miłosiernym spojrzeniem i śpieszy z różnoraką pomocą – podkreślił.

Reklama

W imieniu Kościoła przemyskiego ks. Andrzej Skiba mówił: – Bądź „okiem i językiem” Kościoła (...). Dostrzegaj, co dzieje się na tym diecezjalnym okręcie, „głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, wykazuj błąd, napominaj, podnoś na duchu z całą cierpliwością w każdym nauczaniu. (...) czuwaj we wszystkim, znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swe posługiwanie!” (2 Tm 4, 2. 5).

Do tych życzeń z całym sercem i wdzięcznością za lata przyjaźni z „Niedzielą” dołącza się także nasza redakcja, licząc na wiele kolejnych lat wspólnej owocnej współpracy.

Katarzyna Woynarowska

Ważna wizyta

Bez tej polskiej krwi nie byłoby dziś Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty we Włoszech (16-18 maja br.) spotkał się z premierem Włoch Mateo Renzim, przemawiał na forum rzymskiej Akademii NATO, a także odwiedził Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie uczcił 72. rocznicę jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej.

Prezydent RP oddał cześć bohaterom. Powiedział słynne już słowa: – Bez tej polskiej krwi, bez naszej walki nie byłoby dziś Unii Europejskiej. Andrzej Duda spotkał się z kombatantami. – Jesteście nam dzisiaj bardzo potrzebni, bo wasz przykład wychowuje następne pokolenia polskiej młodzieży, której zadaniem jest dbanie, by Polska była silna i by zawsze była po stronie wolnego świata – podkreślił Prezydent. Otrzymał on od kombatantów replikę szabli oficerskiej wzór 21, którą nosili oficerowie wojska polskiego w II RP.

K.W.

Krótko

• Andrzeja Dudę dobrze ocenia dokładnie połowa Polaków. Niezadowolonych z obecnego Prezydenta RP jest 39 proc. badanych przez CBOS. Znacznie gorsze oceny mają parlamentarzyści. Pracę posłów dobrze ocenia tylko co czwarty badany.

• Rząd Prawa i Sprawiedliwości obchodził półrocze swojej działalności. Rządzący za sukces uważają program Rodzina 500+, darmowe leki dla seniorów, utworzenie Polskiej Grupy Energetycznej i wzmocnienie armii.

• Polska wyprzedziła pierwszy zachodni kraj pod względem zamożności obywateli – ogłosił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W 2015 r. średni dochód na Polaka przewyższył o 6 dolarów średni dochód na Greka. Ma to związek ze wzrostem gospodarczym Polski, ale i z recesją w Grecji.

• Opozycja zbojkotowała spotkanie u marszałka Marka Kuchcińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Spośród partii zasiadających w parlamencie na spotkaniu był tylko przedstawiciel PSL.

• Od 2017 r. wszystkie dzieci w Polsce mają być szczepione przeciwko pneumokokom. Program ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia będzie kosztował 170 mln złotych.

• Mateusz P., były poseł Samoobrony i rzecznik tej partii, a dziś lider prokremlowskiej formacji „Zmiana”, jest podejrzewany przez prokuraturę o szpiegostwo. Śledczy chcą jego tymczasowego aresztowania. Nie wiadomo, na czyją korzyść miał szpiegować podejrzany polityk.

• 4 policjantów we Wrocławiu zostało odsuniętych od służby w związku ze śmiercią 25-letniego Igora S. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany za oszustwa. Przy zatrzymaniu użyli paralizatora. Igor S. zmarł na komisariacie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Abp Wojda: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy

2019-07-22 14:44

BP KEP / Białystok (KAI)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry,

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok, 22 lipca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem