Reklama

Niedziela Legnicka

Dom Boży domem modlitwy

Parafia pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze-Czarnym 4 czerwca obchodziła 10. rocznicę poświęcenia świątyni. W uroczystości wziął udział legnicki biskup senior Stefan Cichy

Niedziela legnicka 25/2016, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Piotr Nowosielski

Msza św. jubileuszowa w intencji ks. Stefana Świdronia

Msza św. jubileuszowa w intencji ks. Stefana Świdronia

Początki parafii sięgają 1982 r., kiedy została powołana do życia przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Poświęcenia wzniesionej świątyni dokonał 4 czerwca 2006 r. ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy. Stąd też jego obecność podczas uroczystości, na którą przybył na zaproszenie proboszcza parafii ks. Mariusza Majewskiego. Ksiądz Proboszcz, witając uczestników, przypomniał historię parafii i świątyni oraz aktualne wydarzenia, do których należy m.in. realizacja kaplicy Miłosierdzia przez artystę Andrzeja Boja-Wojtowicza. Zaprosił też na minikoncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego muzyków Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Po nim uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej fotografii, a następnie do wspólnej modlitwy w Mszy św.

Reklama

– Kościół zaleca uroczyście obchodzić jubileusze, a wśród nich rocznicę poświęcenia świątyni. Dlatego dziś, kiedy mija 10. rocznica poświęcenia tego kościoła, chcemy dziękować Panu Bogu, że możemy w tej świątyni się modlić i prosić Pana Boga, aby na wszystkich tu modlących się, zsyłał obfitość swoich łask – mówił w homilii przewodniczący Liturgii bp Stefan Cichy. – Obchodząc jubileusz, warto pomyśleć, jakich dóbr Pan Bóg przez ostatnie lata w tym kościele nam udzielił. Trzeba dostrzec to dobro i umieć się nim cieszyć. Dzisiejsze czytanie z Księgi Proroka Izajasza przypomina nam, że dom Boży jest domem modlitwy, że w nim Bóg obdarza szczęściem człowieka, pozwala kontaktować się ze sobą… Mamy stale radować się Bogiem, umieć radować się tym kościołem 10 lat temu poświęconym. Mamy także Panu Bogu za wszelkie dary dziękować. Uświadomienie sobie radości z obecności Boga prowadzi do dziękczynienia. Mamy dziękować Bogu za to, że możemy się w tym kościele gromadzić, że w tej poświęconej świątyni Bóg udziela nam hojnie swoich łask. Dziękujemy też dzisiaj podczas Mszy św. za ludzi, którzy przyczynili się do powstania tego domu Bożego – podkreślał Ksiądz Biskup.

Nawiązując do kontynuowanej realizacji wystroju świątyni, dodał: – Macie nową kaplicę Miłosierdzia, w której zostały zapisane ważne wydarzenia z życia Kościoła i życia waszej parafii, żeby przypominać nam, za co możemy Bogu dziękować. Niech myśli zawarte w dzisiejszych czytaniach i słowa dziś wypowiadane zachęcą nas do tego, byśmy zawsze i wszędzie z radością dziękowali Panu Bogu i świadczyli wszystkim dzieła miłosierdzia.

Uzupełnieniem tego wydarzenia było spotkanie w tzw. Sali Kominkowej, a następnego dnia festyn parafialny pod hasłem: „Poznajmy się”.

2016-06-15 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudne początki i pierwsze ingresy

Utworzona przed 70 laty Administracja Apostolska Kamieńska, Lubuska i Prałatury Pilskiej nawiązywała w swej nazwie do dawnych piastowskich biskupstw leżących nad dolną i środkową Odrą. Obok utworzonych wówczas urzędów diecezjalnych głośnym echem odbiły się pierwsze po setkach lat ingresy do głównych świątyń Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej. 70 lat temu pierwszy administrator apostolski obejmował liturgicznie rządy w naszej diecezji

Diecezją właściwie wtedy nie byliśmy. Na obszarze dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego kard. August Hlond utworzył 15 sierpnia 1945 r. Administrację Apostolską Kamieńską, Lubuską i Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie. Nie była to w pełni ukształtowana kanonicznie diecezja. Administracja apostolska ze swej natury jest tworem tymczasowym. Tak miało być i w tym przypadku. Nowe granice diecezji miały zostać określone dopiero po traktacie pokojowym kończącym II wojnę światową. Zimna wojna, w którą popadła Europa i świat po wojnie, oraz brak traktatów pokojowych pomiędzy Polską a Republiką Federalną Niemiec dodatkowo komplikowały te sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

2021-12-06 13:16

[ TEMATY ]

górnicy

PAP

Po kilkudziesięciu godzinach nieprzerwanej akcji, w poniedziałek około południa ratownicy dotarli do 42-letniego górnika, uwięzionego od soboty w zawalonym wyrobisku kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej; mężczyzna nie daje oznak życia - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia.

Wydostanie mężczyzny z zawału i transport na powierzchnię potrwa kilka godzin. Dopiero kiedy ratownikom uda się wydobyć pracownika z zawalonego chodnika, będzie mógł zobaczyć go lekarz, który może potwierdzić zgon.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie kondolencje po wybuchu wulkanu w Indonezji

2021-12-07 19:43

[ TEMATY ]

wybuch

papież Franciszek

Indonezja

Copyright: Vatican Media

W imieniu papieża Franciszka kard. Pietro Parolin wysłał telegram kondolencyjny po wybuchu wulkanu Semeru w Indonezji. W wyniku erupcji śmierć poniosły 22 osoby, a kolejne 27 uważa się za zaginione.

Na ręce nuncjusza apostolskiego w Indonezji abp. Piera Pioppo sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przekazał zapewnienie o solidarności papieża z wszystkimi poszkodowanymi w tej tragedii, a także o jego modlitwie za zmarłych, rannych, przesiedlonych oraz za służby ratunkowe i władze cywilne zaangażowane w niesienie pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję