Reklama

Dom Boży domem modlitwy

2016-06-15 11:08

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 25/2016, str. 7

Ks. Piotr Nowosielski
Msza św. jubileuszowa w intencji ks. Stefana Świdronia

Parafia pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze-Czarnym 4 czerwca obchodziła 10. rocznicę poświęcenia świątyni. W uroczystości wziął udział legnicki biskup senior Stefan Cichy

Początki parafii sięgają 1982 r., kiedy została powołana do życia przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Poświęcenia wzniesionej świątyni dokonał 4 czerwca 2006 r. ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy. Stąd też jego obecność podczas uroczystości, na którą przybył na zaproszenie proboszcza parafii ks. Mariusza Majewskiego. Ksiądz Proboszcz, witając uczestników, przypomniał historię parafii i świątyni oraz aktualne wydarzenia, do których należy m.in. realizacja kaplicy Miłosierdzia przez artystę Andrzeja Boja-Wojtowicza. Zaprosił też na minikoncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego muzyków Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Po nim uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej fotografii, a następnie do wspólnej modlitwy w Mszy św.

– Kościół zaleca uroczyście obchodzić jubileusze, a wśród nich rocznicę poświęcenia świątyni. Dlatego dziś, kiedy mija 10. rocznica poświęcenia tego kościoła, chcemy dziękować Panu Bogu, że możemy w tej świątyni się modlić i prosić Pana Boga, aby na wszystkich tu modlących się, zsyłał obfitość swoich łask – mówił w homilii przewodniczący Liturgii bp Stefan Cichy. – Obchodząc jubileusz, warto pomyśleć, jakich dóbr Pan Bóg przez ostatnie lata w tym kościele nam udzielił. Trzeba dostrzec to dobro i umieć się nim cieszyć. Dzisiejsze czytanie z Księgi Proroka Izajasza przypomina nam, że dom Boży jest domem modlitwy, że w nim Bóg obdarza szczęściem człowieka, pozwala kontaktować się ze sobą… Mamy stale radować się Bogiem, umieć radować się tym kościołem 10 lat temu poświęconym. Mamy także Panu Bogu za wszelkie dary dziękować. Uświadomienie sobie radości z obecności Boga prowadzi do dziękczynienia. Mamy dziękować Bogu za to, że możemy się w tym kościele gromadzić, że w tej poświęconej świątyni Bóg udziela nam hojnie swoich łask. Dziękujemy też dzisiaj podczas Mszy św. za ludzi, którzy przyczynili się do powstania tego domu Bożego – podkreślał Ksiądz Biskup.

Reklama

Nawiązując do kontynuowanej realizacji wystroju świątyni, dodał: – Macie nową kaplicę Miłosierdzia, w której zostały zapisane ważne wydarzenia z życia Kościoła i życia waszej parafii, żeby przypominać nam, za co możemy Bogu dziękować. Niech myśli zawarte w dzisiejszych czytaniach i słowa dziś wypowiadane zachęcą nas do tego, byśmy zawsze i wszędzie z radością dziękowali Panu Bogu i świadczyli wszystkim dzieła miłosierdzia.

Uzupełnieniem tego wydarzenia było spotkanie w tzw. Sali Kominkowej, a następnego dnia festyn parafialny pod hasłem: „Poznajmy się”.

Tagi:
parafia

Reklama

Prawdziwy obraz Kościoła

2019-12-04 07:36

Magda Nowak
Edycja częstochowska 49/2019, str. VI

– W praktykowaniu wiary potrzebujemy wsparcia, dlatego jest „Niedziela”, która ma pomóc w konfrontacji ze światem – mówił ks. Jarosław Grabowski do wiernych w parafii św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie podczas spotkania Niedziela z „Niedzielą”

Magda Nowak/Niedziela
Parafia pw. św. Faustyny jest jedną z najmłodszych w naszej archidiecezji

Redaktor naczelny tygodnika głosił homilie podczas Mszy św. odprawianych w parafii 1 grudnia. Przy okazji spotkania opowiadał o historii „Niedzieli”, o tym, jakie treści przekazuje czytelnikom i jak się zmienia, by jeszcze lepiej pełnić funkcję informacyjną i opiniotwórczą wśród mediów. – Chcemy pokazywać prawdziwy obraz Kościoła, nie tylko przez pryzmat tych, którzy topią się w grzechu i są zgorszeni, również wśród ludzi Kościoła, bo to są wyjątki. Ale pokazywać Kościół taki, jaki jest przez pryzmat parafii, gdzie niedziela po niedzieli, dzień po dniu coś się dzieje. Nawet ta zwykła modlitwa to nie jest jakieś nadzwyczajne wydarzenie, ale wyraz stałości w wierze – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: inauguracja szopki na Placu św. Piotra

2019-12-06 11:03

azr (KAI) / Watykan

Na Placu św. Piotra odsłonięto bożonarodzeniową szopkę i zapalono lampki na choince. Tegoroczone symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.

Włodziemierz Rędzioch

Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.

Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem