Reklama

Niedziela Rzeszowska

Sędziszów Małopolski

Znak Boga bliskiego

Niedziela rzeszowska 25/2016, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Przechodząc przez Bramę Miłosierdzia tego kościoła, można uzyskiwać łaski

Przechodząc przez Bramę Miłosierdzia tego kościoła, można uzyskiwać łaski

Mając na uwadze powyższe dyspozycje Ojca Świętego i w trosce o dobro duchowe wszystkich członków wspólnoty diecezjalnej, a także osób przebywających na terenie diecezji rzeszowskiej, postanawiam, że odpust zupełny pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wierni, którzy obok kościoła katedralnego nawiedzą (…) kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim” – brzmią słowa dekretu ustanawiającego kościoły stacyjne w diecezji rzeszowskiej z okazji Jubileuszu Miłosierdzia. Biskup rzeszowski Jan Wątroba w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka ustanowił 13 kościołów, w których wierni mogą korzystać ze zdrojów miłosierdzia.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. jest młodą wspólnotą powstałą w 2010 r. Od początku jej istnienia duszpasterze wraz z wiernymi rozwijają największy przymiot Bożej miłości – obok świętości i sprawiedliwości – miłosierdzie Boże.

Nowy kościół został tak zaprojektowany, by bryłą przypominał tzw. namiot spotkania, czyli miejsce modlitewnego spotkania człowieka z Panem Bogiem.

Reklama

U początku wznoszenia nowej świątyni, w 2005 r., zostały sprowadzone relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia – św. Siostry Faustyny. Siedem lat później, w 2012 r., wspólnota parafialna otrzymała relikwie św. Jana Pawła II, wielkiego popularyzatora tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Od 2014 r. przebywają także relikwie bł. ks. Michała Spoćki, spowiednika i kierownika duchownego św. Faustyny.

13 grudnia 2015 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia. Brama przedstawia cztery sceny biblijne ukazujące tajemnicę miłosierdzia Bożego: „Dobry Samarytanin” (Łk 10, 30-37), „Miłosierny ojciec” (Łk 15, 11-32), „Powołanie Zacheusza” (Łk 19, 1-10) oraz „Nawrócona jawnogrzesznica” (Łk 7, 36-50).

W celu rozwijania duchowości wiernych i pielgrzymów zorganizowano wiele nabożeństw i różnych form modlitw, a wśród nich: codziennie w Godzinie Miłosierdzia odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, od środy do piątku, w godz. 15-18, wystawiany jest Najświętszy Sakrament, w każdą środę Nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia, w I i V piątki miesiąca – Nowenna do Miłosierdzia Bożego, w II piątki – Nowenna do św. Faustyny, w III piątki – Nowenna do bł. ks. Michała Spoćki, w IV piątki – Nowenna do św. Jana Pawła II. Codziennie można korzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

„Porta Misericordiae” w Sędziszowie Małopolskim to znak Boga bliskiego. Duszpasterze wraz z parafianami zapraszają wszystkich pielgrzymów, aby przechodząc przez tę bramę z wiarą i nadzieją, uzyskiwali łaski związane z Rokiem Miłosierdzia.

2016-06-15 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po ile ta łaska?

Niedziela Ogólnopolska 41/2021, str. 20-21

[ TEMATY ]

parafia

finanse

Bożena Sztajner/Niedziela

Są takie tematy, których podobno w kościele nie powinno się i nie wypada poruszać. Gdyby przeprowadzić ankietę wśród wiernych, to prawdopodobnie na podium znalazłyby się: pieniądze, polityka i seks.

Problem polega na tym, że każdemu z tych niechcianych tematów Ewangelia poświęca całkiem sporo miejsca. Dlatego pomyślałem, że może dobrze byłoby odkłamać trochę ten stereotyp i spróbować o tych sprawach napisać.

CZYTAJ DALEJ

Przeor Jasnej Góry o pielgrzymowaniu, świętowaniu i optymizmie

2022-08-07 16:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

I w tym roku z Jasnej Góry popłynie to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” - podkreśla przeor Sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia NMP. O. Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary, zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego kto mu zawierza.

- Jeżeli w naszym życiu przeżywamy pewne tragedie to nie dlatego, że Pan Bóg zapomniał o człowieku albo chce go bezlitośnie karać, ale On upomina się o nas, o całe nasze życie. Nie tylko to w wymiarze doczesnym, ale też w wymiarze wiecznym - zauważa jasnogórski przeor. Podkreśla, że jako ludzie wierzący musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i przypominać sobie, że „nasze życie nie zależy od pieniądza, od tego ile będziemy mieli gazu i węgla na zimę” i choć są to rzeczy ważne, a politycy są od tego, żeby te problemy rozwiązywać, to my „zachowujemy wiarę, że Bóg upomni się o każdego kto mu zawierza”.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy w Rzymie pada śnieg…

2022-08-08 13:33

[ TEMATY ]

Rzym

Aleksandra Zapotoczny

5 sierpnia każdego roku mieszkańcy Rzymu wyznaczają sobie spotkanie przed Bazyliką Matki Bożej Większej. Kiedy zapadnie zmrok z nieba zaczynają spadać płatki śniegu...

Teatralne przedstawienie jest upamiętnieniem sierpnia 358 roku, kiedy w upalne lato na wzgórzu Eskwilin papieżowi Liberiuszowi objawiła się Maryja i spadającym śniegiem wskazała miejsce wzniesienia świątyni ku jej czci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję