Reklama

Niedziela Lubelska

Miejsce dla młodych

Działające od 1998 r. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej ma nowy adres

Niedziela lubelska 26/2016, str. 1

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Łukasz Sztolf

Nowe pomieszczenia CDM poświęcił abp Stanisław Budzik

Nowe pomieszczenia CDM poświęcił abp Stanisław Budzik

Arcybiskup Stanisław Budzik 14 czerwca poświęcił nowe pomieszczenia, znajdujące się przy ul. Filaretów 7 w Lublinie. Zaangażowana w życie Kościoła młodzież znalazła dobre miejsce przy kościele pw. św. Józefa.

Podczas oficjalnego otwarcia biura, Ksiądz Biskup podkreślał, że samo słowo „centrum” przypomina, że młodzi powinni być w centrum troski państwa, Kościoła i całego społeczeństwa, bo w młodych tkwi potencjał i przyszłość ojczyzny. Odnosząc się do miejsca CDM, Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że nowy lokal znajduje się w parafii, gdzie proboszczem jest ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży. Metropolita podkreślał, że aktualnie głównym zadaniem CDM jest organizacja Światowych Dni Młodzieży. – Chcemy, aby spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata przyniosło owoce dla naszej archidiecezji i naszej młodzieży – mówił Pasterz.

Jak wyjaśniał ks. Adam Bab, otwarcie nowej siedziby wpisuje się w przygotowania do ŚDM. – Perspektywa przygotowań do tego szczególnego czasu oraz większe wymagania logistyczne i organizacyjne sprawiły, że pomyśleliśmy o zaaranżowaniu nowej siedziby, która ma większe możliwości lokalowe – mówił duszpasterz. W pomieszczeniach na lubelskim LSM-ie znalazło się nie tylko biuro, ale także sale konferencyjne, odpowiednie zaplecze sanitarne i rekreacyjne patio. – To infrastruktura, która jest nam potrzebna. Jednak siłą centrum nie jest budynek, ale ludzie – podkreślał ks. Adam Bab. Chociaż nowa siedziba jest czymś materialnym, ma przynosić korzyści niematerialne w postaci młodych, których połączy miłość do Boga. – To miejsce jest dla młodych i trzeba jasno powiedzieć, że to jest ich miejsce. Oni mają się czuć tutaj jak u siebie w domu – mówił ks. Tomasz Gap, duszpasterz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. W nowej siedzibie CDM swoje miejsce znalazło także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży obecnie koordynuje trzy inicjatywy diecezjalne: Światowe Dni Młodzieży, Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL) w Garbowie oraz program wolontariacki „Odzyskać młodość”, adresowany do młodych dziewcząt mających konflikt z prawem.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo Polaków w Niemczech

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Polacy

Niemcy

karlherl/pixabay.com

Od 72 tat istnieją stałe struktury duszpasterstwa polskiego w Niemczech. Początkowo samodzielne, podległe bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, od około 40 lat są włączone w struktury lokalnego Kościoła katolickiego. Świątynie, z których Polacy korzystają są własnością niemieckich diecezji.

W wyniku II wojny światowej na terenie Niemiec znalazło się ok. 1,5-2 mln Polaków. Zostali oni przywiezieni do Niemiec na roboty przymusowe albo do obozów koncentracyjnych. Tysiące ludzi nie mogło wracać do Polski, gdyż utracili ziemie i dobytek na wschodzie kraju, zajętym przez powstałe republiki radzieckie, inni zaś z obawy przed komunistami. W latach 1945-55 przebywali oni w obozach alianckich, mając status bezpaństwowca ( DP-Displaced Person). W ciągu 10 lat liczba spadła do ok. 100 tys.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: dziś centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

2023-01-26 06:26

[ TEMATY ]

islam

KULTOURNATOUR/pixabay.com

Musimy wciąż myśleć o tym jak sobie wzajemnie pomagać, niezależnie przynależności narodowej czy religijnej - powiedziała KAI dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, iranistka i arabistka zaangażowana w dialog z islamem. Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” dziś, 26 stycznia, obchodzony jest XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję