Reklama

Niedziela Łódzka

Tomaszów Mazowiecki

Św. Antoni, czuwaj

Niedziela łódzka 26/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

patron

miasto

św. Antoni

Ks. Paweł Kłys

Szpaler podczas Mszy św. tworzyli Rycerze Kolumba

Szpaler podczas Mszy św. tworzyli Rycerze Kolumba

O tym, że św. Antoni pokazuje nam, czym jest Boża dobroć, miłość charytatywna i bogactwo serca, jak na co dzień żyć z Chrystusem oraz o świętości niedzieli, którą przekazał nam Jezus – mówił abp Marek Jędraszewski, przewodnicząc uroczystościom ustanowienia św. Antoniego patronem miasta i powiatu w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej.

Uroczystości rozpoczęły się procesją z relikwiami św. Antoniego z kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, który był ostatnią stacją prawie miesięcznej peregrynacji relikwii św. Antoniego po parafiach miasta i powiatu tomaszowskiego.

Reklama

Podczas Eucharystii odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Antoniego patronem miasta i powiatu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Łódzki, który w słowie skierowanym do wiernych wiele uwagi poświęcił postaci św. Antoniego. Przypomniał, że św. Antoni jest patronem wielu miast: Padwy, Lizbony, Paderborn, Splitu, a od teraz także Tomaszowa Mazowieckiego. „On tu jest, on wyznacza historię tego miasta, on naznacza również swoją szczególną obecnością i wielkim kultem, jakim się tutaj cieszy, wrażliwość na dobro” – mówił.

Metropolita Łódzki przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Św. Antoni nauczał z naciskiem, że należy uczynić Chrystusa i Ewangelię trwałym punktem odniesienia dla życia codziennego, dla prywatnych i publicznych decyzji moralnych”. Wszystko staje się możliwe i może być usprawiedliwione, jeśli przyjmie się, że Boga nie ma – nawet aborcja czy eutanazja. Ale właśnie dlatego, byśmy nie tracili piękna naszego człowieczeństwa, trzeba nam wrócić do skarbu i fundamentu, jakim jest Jezus Chrystus – mówił Ksiądz Arcybiskup. Bo jeśli Boga nie będzie w naszym życiu, w jego centrum, tak jak to było u św. Antoniego, będzie więcej ludzi duchowo chorych, poranionych, więcej kryzysów i rozpadów małżeństw. On uczy nas, czym powinno być bogactwo serca i jak wyzbyć się zachłanności, która tak jak i kiedyś, gdy dopiero rozwijał się handel, tak i współcześnie może doprowadzić do zatracenia sensu świętowania niedzieli.

Łódzki Pasterz podkreślał, że obecnie niedziela stała się tylko częścią weekendu, końcem tygodnia. A przecież to czas na wzmocnienie więzi rodzinnych oraz na oddanie czci Bogu. Ksiądz Arcybiskup po raz kolejny zaapelował o poparcie obywatelskiego projektu uchwały dotyczącej niedzieli wolnej od handlu jako wyraz tego, że rozumiemy, czym niedziela jest i jak powinna być przeżywana.

Metropolita Łódzki zapowiedział utworzenie w Tomaszowie Mazowieckim Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy, która rozpocznie swoją działalność w kolejnym roku szkolnym. Uroczystości zakończyły się wprowadzeniem relikwii świętego do kościoła św. Antoniego, który został ustanowiony sanktuarium.

Więcej na www.archidiecezja.lodz.pl .

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincentiada

Niedziela przemyska 37/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

patron

miasto

Dominika Biela

Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa OFM

Uroczystościom przewodniczył biskup
pomocniczy archidiecezji lwowskiej
Edward Kawa OFM

W ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia mieszkańcy Przemyśla obchodzą Święto Patrona Miasta Świętego Wincentego – rzymskiego męczennika żyjącego w II wieku. Jak co roku gospodarzem obchodów byli Ojcowie Franciszkanie i prezydent Miasta Robert Choma, który przywitał zgromadzonych na Rynku mieszkańców Przemyśla i okolic. Uroczystość zainaugurował „Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl”, który wprowadził wszystkich w radosny i pogodny nastrój. Po występie, owacyjnie przyjętym przez publiczność, odbyła się projekcja polskiego niemego filmu „Pan Tadeusz” z 1928 r., z muzyką na żywo wykonaną przez Zespół Czerwie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję