Reklama

"Niech to świadectwo nie będzie zapomniane" (Jan Paweł II)

Poświęcenie odnowionego kościoła św. Mikołaja w Zamościu, to uwieńczenie kilku lat niestrudzonych wysiłków, ofiar i trudów. Uroczystość ta miała miejsce w niedzielę, 10 grudnia. Poświęcenia odnowionego kościoła dokonał ks. bp Jan Śrutwa, Pasterz naszej diecezji. Poświęcił on także tablicę upamiętniającą męczeńską śmierć ojców Redemptorystów na Zamojskiej Rotundzie. Za wiarę i miłość do Ojczyzny oddali swe życie 8 lipca 1940 r., a więc 60 lat temu: o. Jan Jakubowski oraz o. Wincenty Wójtowicz. Tablica poświęcona jest także o. Kazimierzowi Nocuniowi, który niosąc posługę chorym zmarł 6 lutego 1942 r. na tyfus.

Pierwotnie, w miejscu dzisiejszego kościoła św. Mikołaja, istniała cerkiew drewniana, wybudowana w 1589 r. dla Greków osiadłych w Zamościu. W latach 1618-1631 zbudowano wg. projektu Jana Jaroszewicza i Jana Wolffa nową cerkiew, istniejącą do dnia dzisiejszego. W 1706 r. Anna Zamoyska przekazała świątynię unickim bazylianom. Zakonnicy przebywali w tym klasztorze aż do kasaty Unii w 1875 r., kiedy kościół przekazano prawosławnym (cerkwią był on do 1915 r.). Po I wojnie światowej kościół przeszedł ponownie w ręce katolików. W 1934 r. ordynariusz lubelski przekazał go redemptorystom. Budynek był kilkakrotnie remontowany.

Kościół pw. św. Mikołaja jest budowlą murowaną w stylu renesansowym (wieża jest barokowa), przy prezbiterium znajduje się zakrystia dobudowana w czasie późniejszym. Do prezbiterium przylega również kaplica. Kościół ma dużą wieżę, wybudowaną prawdopodobnie w latach 1628-1633 i przystosowaną do celów obronnych. Wewnątrz znajduje się ołtarz z granitu szwedzkiego, wykonany w pracowni kamieniarskiej Czesława Pajora we Wrocławiu (1972 r.).

Klasztor bazylianów został wybudowany w latach 1769-1774. Zarówno kościół, jak i klasztor były kilkakrotnie przebudowywane. Po dawnym klasztorze bazyliańskim pozostały jedynie resztki fundamentów. Obecny klasztor redemptorystów dobudowano do parterowej plebanii w 1934 r.

W niedzielne przedpołudnie uroczystą Mszę św. odprawił oraz wygłosił homilię ks. bp Jan Śrutwa. Eucharystia zgromadziła rzesze wiernych.

Słowa powitania i pozdrowienia wobec przybyłych na tę uroczystość gości skierował rektor kościoła św. Mikołaja o. Stanisław Kiełbasa. Nawiązał on do Roku Jubileuszowego 2000 oraz do wielkich darów nie tylko duchowych, ale także materialnych, czego przykładem może być odnowiona świątynia.

Ksiądz Biskup na początku homilii przypomiał dwie postacie: Jana Chrzciciela, proroka Nowego Testamentu, który zapowiada przyjście Chrystusa oraz patrona świątyni - św. Mikołaja. Kaznodzieja skupił się przede wszystkim na podstawowych zadaniach Kościoła. Mówił o naszej misji w dzisiejszym świecie, która jakże jest podobna do misji św. Jana Chrzciciela. Zadaniem chrześcijan jest prostować drogi przed Bogiem, przygotowywać ludzkie serca na przyjście Chrystusa, świadczyć tu na ziemi o sprawach Bożych. Pierwsze zadanie Kościoła to dawanie świadectwa o Chrystusie, który przyszedł na ziemię, został ukrzyżowany i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Ojcowie Redemptoryści takie świadectwo składają od wielu lat. Najpierw jest to świadectwo słowem o Bogu, człowieku, o życiu i śmierci, o zbawieniu, wiecznej nagrodzie i karze. Ksiądz Biskup wspomniał także postacie: o. Jakubowskiego i Wójtowicza. Ojcowie ci w czasie wojny, w 1940 r., udali się do Horyszowa Polskiego, aby spotkać się z wiernymi, sprawować Mszę św., spowiadać się, nawracać, dawać świadectwo o Chrystusie. W obronie tych wartości, 60 lat temu oddali życie na Zamojskiej Rotundzie. " To duża ofiara - mówił Ksiądz Biskup - O takiej ofierze zapomnieć nie wolno".

Kolejnym zadaniem Kościoła jest chwalić Boga. W wielu miejscach objawienia, na stronach Starego i Nowego Testamentu jest to ustawiczne wezwanie: "Chwalcie Pana wszystkie narody, wysławiajcie Go wszystkie ludy, bo potężna nad nami Jego łaska, a wierność Pana trwa na wieki. Śpiewajcie Panu, grajcie Mu dźwięcznie...". To wszystko spełnia się w świątyni. "Ta odnowiona świątynia jest cząstką naszej kultury - mówił Ksiądz Biskup - nasz ból i nasza chwała". Trzecim zadaniem jest codzienna diakonia. Pomagać ludziom w trudzie dnia codziennego. Podpowiadać im, aby wszystko na ziemi czynili w oparciu o naukę społeczną Kościoła. Nie ma rozwiązania kwestii społecznej poza Ewangelią - podkreślał Kaznodzieja. Trzeba robić to, co można i nie liczyć na ziemi na wdzięczność, zapłata będzie w niebie. Człowiek nie może myśleć tylko o wartościach materialnych, ale musi opowiedzieć się po stronie wartości moralnych i duchowych.

Następnie Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia odnowionej świątyni oraz tablicy upamiętniającej męczeńską śmierci Ojców Redemptorystów. Słowa podziękowania skierował do zebranych Ojciec Prowincjał. W sposób szczególny wyraził swoją wdzięczność Pasterzowi Diecezji. "Chciałbym dzisiaj całym sercem podziękować za tę obecność. I tak jak do tej pory te spotkania z Tobą, Księże Biskupie, są dla mnie osobiście zawsze radosne (a zaczęły się one już dwadzieścia lat temu w Lublinie, byłeś moim profesorem) i trwają do dziś. Dziękuję za te słowa, które tutaj zostały skierowane pod adresem redemptorystów. Piękne słowa, ale słuchając ich tak sobie myślałem: ile trzeba uczynić, ile trzeba dać, aby zasłużyć sobie na takie słowa. Dziękuję bardzo za Twoją obecność. To odnowienie Kościoła, to dzieło ludzi, ale ono ma służyć tylko i wyłącznie chwale Bożej. Chcę również podziękować moim współbraciom, którzy od wielu lat tym się zajmowali, i tym wszystkim osobom świeckim, które otaczają kościół swoją życzliwością, jak również ojców tutaj pracujących. Tak więc i Wam, drodzy współbracia moi, dziękuję na ręce obecnego Ojca Rektora za tę posługę tutaj, przy tym kościele i za to świadectwo, które ciągle dajecie. I wam, siostry i bracia, za obecność i za życzliwość i za to wszystko co czynicie na chwałę Bożą".

Słowa podziękowania skierował także rektor kościoła św. Mikołaja. Dziękował on w sposób szczególny tym wszystkim, którzy wspierali dzieło odnowy świątyni. Zapewnił także wszystkich ofiarodawców o modlitewnej pamięci.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo s. Marii Druch: uratował mnie mój Anioł Stróż

[ TEMATY ]

świadectwo

Anioł Stróż

Krzysztof Piasek

S. Maria Druch prowadzi rekolekcje i głosi konferencje na temat aniołów.

S. Maria Druch prowadzi rekolekcje i głosi konferencje na temat aniołów.

Historia, którą specjalnie dla was, Drodzy Czytelnicy, dzieli się tu siostra Maria, dotyczy czasów jej dzieciństwa. Jednak mocno utkwiła jej w pamięci i z pewnością miała wpływ na późniejszy wybór drogi życiowej.

„Nie ma dzisiaj zakątka ziemi, nie ma człowieka ani takich jego potrzeb, których by nie dosięgła ich (aniołów) uczynność i opieka”. Wiecie, Drodzy Czytelnicy, kto jest autorem tych słów? Wypowiedział je nieco już dziś zapomniany arcybiskup mohylewski Wincenty Kluczyński, który założył w Wilnie (w 1889 r.) żeńskie bezhabitowe zgromadzenie zakonne – Siostry od Aniołów. Wspominam o tym nie bez powodu, bo autorką kolejnego świadectwa jest siostra Maria Druch z tego właśnie anielskiego zgromadzenia. Historia, którą specjalnie dla was, Drodzy Czytelnicy, dzieli się tu siostra Maria, dotyczy czasów jej dzieciństwa. Jednak mocno utkwiła jej w pamięci i z pewnością miała wpływ na późniejszy wybór drogi życiowej. Oddajemy zatem jej głos.

„Miałam wtedy 13 lat. Spędzałam ferie zimowe u wujka. Jego dom był położony nieopodal żwirowni. Latem kąpaliśmy się w zalanych wykopach. Trzeba było uważać, ponieważ już dwa metry od brzegu było tak głęboko, że nie dało się złapać gruntu pod stopami. Zimą było to doskonałe miejsce na spacery. Woda zamarzała, lód był bardzo gruby, rybacy łowili ryby w przeręblach. Czułam się tam bardzo bezpiecznie. W czasie jednego z takich moich spacerów obeszłam dookoła wysepkę i znalazłam się w zatoce, gdzie temperatura musiała być wyższa. Nagle usłyszałam dźwięk… trtttttt. Zorientowałam się, że lód pode mną pęka. Nie znałam wtedy zasady, że powinno się położyć i wyczołgać z zagrożonego miejsca. Wpadłam w panikę. Zrobiłam rzecz najgorszą z możliwych. Zaczęłam szybko biec do oddalonego o około dziesięć metrów brzegu. Lód pode mną się nie łamał, ale był rozmokły i czułam, że im bliżej jestem celu, tym moje stopy coraz głębiej się w niego zapadają. Kiedy ostatecznie dotarłam do brzegu, serce chciało ze mnie wyskoczyć. Byłam w szoku. Dopiero po dłuższej chwili dotarło do mnie, co się wydarzyło. Według zasad fizyki powinnam znajdować się w wodzie. Nie miałam prawa dobiec do brzegu po rozmokłym lodzie, naciskając na niego tak mocno. Wiem też, jak tam było głęboko – nie biegłam po dnie pokrytym lodem. Pode mną były wielometrowe otchłanie. Wtedy uznałam to za przypadek, szczęście.

CZYTAJ DALEJ

Polanica-Zdrój. Setna rocznica erygowania parafii Wniebowzięcia NMP

2023-10-03 07:45

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Polanica‑Zdrój

jubileusz 100‑lecia

ks. Wojciech Dąbrowski

Marek Zygmunt

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali byli wikariusze parafii, księża pochodzący z polanickiej parafii oraz zaprzyjaźnieni duchowni

- Sto lat temu 1 października 1923 roku wszedł w życie akt fundacyjny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju. Był on zwieńczeniem starań rozpoczętych w grudniu 1919 roku przez proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, której polanicki kościół był wtedy filią – mówił ks. kan. Wojciech Dąbrowski.

Misje Święte i jubileuszowa Eucharystia

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik gościł na obradach episkopatu Niemiec

2023-10-03 12:57

[ TEMATY ]

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Karol Porwich/Niedziela

„Mówiłem o beatyfikacji rodziny Ulmów, stanowisku Kościoła w Polsce wobec wyborów jesiennych do Sejmu RP i pomocy jakiej udziela archidiecezja lubelska Ukrainie” – powiedział abp Stanisław Budzik, współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec w swojej relacji dla KAI. Metropolita lubelski był gościem zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemiec, która obradowała w dniach 25-28 września w Wiesbaden.

Głównymi tematami obrad była refleksja nad niemiecką „drogą synodalną”, która swoje ostatnie spotkanie miała w marcu br. Rozmawiano także o rozpoczynjącym się 4 października w Rzymie Synodzie Biskupów na temat synodalności. Ważnymi tematami były też konflikty zbrojne w Ukrainie, Górskim Karabachu i sytuacja chrześcijan w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję