Reklama

Głos z Torunia

Mieć w pamięci ku przestrodze

Umiłowanie Boga i ojczyzny oraz przesłanie pokoju, przebaczenia i zgody towarzyszyły uczestnikom uroczystości poświęcenia pomnika upamiętniającego zesłania Polaków na Sybir

Niedziela toruńska 27/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

pomnik

Sybiracy

Helena Maniakowska

Symboliczne przecięcie wstęgi przez honorowych gości

Symboliczne przecięcie wstęgi przez honorowych gości

Uroczystość odbyła się 10 czerwca w Toruniu. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla. Przybyłych Sybiraków, reprezentantów władz miasta, młodzież i wychowawców VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru i Gimnazjum nr 6 im. Zesłańców Sybiru wraz z pocztami sztandarowymi, reprezentantów wojska i policji powitał proboszcz miejsca ks. prał. Andrzej Nowicki. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki.

Żywe pomniki

Homilia wygłoszona przez bp. Szamockiego dotyczyła wierności nauczaniu Kościoła oraz wartościom, które pochodzą od Boga, a o które toczą się zmagania w historii narodów. – Sybiracy byli wierni Bogu aż do bólu – stwierdził Ksiądz Biskup, dodając, że choć ważne są materialne pomniki, to najważniejsze są te żywe – ludzie, świadkowie historii, niosący przesłanie pokoju. Biskup Józef zaznaczył, że uroczystość, w której uczestniczymy, to także namaszczenie następców, którzy przekażą prawdę o historii kolejnym pokoleniom, zaświadczając o swojej miłości do ojczyzny. Na zakończenie celebry wybrzmiał hymn Sybiraków „Z miast kresowych...”. Następnie wszyscy uczestnicy Liturgii przeszli na plac przed Zespołem Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru, który tworzą VI Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 6.

Przesłanie pokoju

Na placu przed pomnikiem zebrali się wszyscy uczestnicy uroczystości z bp. Józefem Szamockim, prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, reprezentantami władz miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego. Przybył także ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciele straży miejskiej i policji oraz kompanii honorowej Wojska Polskiego. Słowa powitania wygłosił dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Zbigniew Matuszewicz. Następnie odsłonięto i poświęcono pomnik.

Po przecięciu wstęgi odśpiewano hymn Sybiraków i przemówienie wygłosił prezes Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego Jan Myrcha. Powiedział, że „wartością dnia codziennego Sybiraków jest nieść przesłanie umiłowania pokoju, przebaczenia i zgody”. Podkreślił zasługi wielu osób, które przyczyniły się do powstania pomnika, m.in. Zofii Kalisz – honorowego prezesa Oddziału Toruńskiego oraz członków Związku Sybiraków działających przy wsparciu ze strony władz miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Objaśnił także symbolikę pomnika i wspomniał o innych, już istniejących miejscach pamięci sybirackiej w Toruniu – Zespole Szkół nr 1, obelisku na cmentarzu komunalnym nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej i rondzie Sybiraków na Rubinkowie. Wszyscy, którym prezes Myrcha składał podziękowanie, zostali obdarowani czerwoną różą i nowo wydaną książką „Wspomnienia Sybiru”, natomiast Adama Kołodzieja, autora projektu pomnika, odznaczono oznaką „Zasłużony dla Związku Sybiraków”.

Reklama

Po przemówieniach zaproszonych gości pod pomnikiem złożono kwiaty i wieńce. Dzięki dowódcy Garnizonu Toruń płk. Dariuszowi Adamczykowi z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu całość uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa z kompanią honorową oraz wojskowi i pracownicy służb mundurowych, w tym stacjonujący w Toruniu żołnierze wojsk NATO biorący udział w ćwiczeniach Anakonda 2016.

Promocja książki „Wspomnienia Sybiru”, wydanej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, odbyła się w sali gimnastycznej szkoły po uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika. Książka jest do nabycia w Związku Sybiraków Oddział w Toruniu przy ul. Przedzamcze 3.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Fatimskiej Królowej Świata

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pomnik

Matka Boża Fatimska

Ks. Robert Gołębiowski

W uroczystości poświęcenia obelisku ku czci Pani Faimskiej wzięło udział prezbiterum Kościoła szczecińsko-kamieńskiego na czele z Księżmi Biskupami

W uroczystości poświęcenia obelisku ku czci Pani Faimskiej wzięło udział prezbiterum Kościoła szczecińsko-kamieńskiego na czele z Księżmi Biskupami

Sto lat temu wrażliwe i czułe serce Niepokalanej Matki Zbawiciela Świata, widząc dramat tracenia przez ludzkość łaski wiary, otworzyło swoje pełne miłości wnętrze i przekazało światu poprzez radosne serca portugalskich pastuszków orędzie zbawienia. Od maja do października 1917 r. w dolinie Cova da Iria Maryja uwrażliwiała Łucję, Hiacyntę i Franciszka, a tym samym cały świat, na odnowienie fundamentów wiary, a także ludzkich postaw. Mówiła tak wiele m.in. o pokucie, nawróceniu, zadośćuczynieniu za grzechy świata, o znaczeniu modlitwy różańcowej, nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca, poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Przybliżeniu charyzmatu objawień służyły w naszej archidiecezji Misje Fatimskie, które przez ponad dwa i pół roku ogarnęły swą duchową nicią wszystkie parafie. Ukoronowaniem całego Roku Fatimskiego stało się poświęcenie figury Fatimskiej Królowej Świata – wotum kapłanów i wiernych archidiecezji, które miało miejsce 18 października 2017 r.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję