Reklama

Niedziela w Warszawie

Praktycy miłosierdzia odznaczeni

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”. Wśród laureatów dominują osoby aktywnie niosące pomoc bliźnim

Niedziela warszawska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Wojciech Łączyński

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”

Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Są w różnym wieku, wykonują odmienne zawody, mają inne pasje. Ale kiedy widzą, że ktoś jest w potrzebie, albo że w parafii potrzebna jest pomoc, to na ich gotowość zawsze można liczyć – mówią proboszczowie, którzy wnioskowali o medale „Zasłużonych dla Archidiecezji Warszawskiej”.

W tym roku odznaczenia otrzymało 30 osób. W gronie tym był m.in. inż. Krzysztof Tranda, który jest członkiem Kościoła ewangelicko-reformowanego. Inne wyznanie nie przeszkadza mu służyć katolickim proboszczom radą i doświadczeniem. Obecnie inż. Tranda zajmuje się projektem wnętrza górnego kościoła bł. Edwarda Bojanowskiego. Wcześniej udzielał rad architektonicznych budowniczym Świątyni Opatrzności Bożej.

Wśród tegorocznych wyróżnionych są m.in. Szafarz Komunii św. i osoba odpowiedzialna za parafialną gazetkę. Jednak najwięcej laureatów działa na rzecz osób opuszczonych, ubogich, poszkodowanych lub uzależnionych. Adam Bieluszko z parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej pomaga niepełnosprawnym oraz podopiecznym Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. Teresa Dylewska od 14 lat jest wolontariuszką w kuchni dla ubogich i bezdomnych prowadzonej przez kapucynów. Jeszcze dłużej dzieła Towarzystwa Charytatywnego św. Ojca Pio wspierają Stanisława Żaczek i Tadeusz Kulik.

– Motyw pomocy powtarza się niemal u wszystkich tegorocznych zasłużonych – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej i podkreśla. – To dobry znak na Rok Miłosierdzia.

We wspieranie potrzebujących angażują się pojedyncze osoby, ale także małżonkowie. Hanna i Bogdan Drabikowie od kilkunastu lat pracują w Caritas parafii św. Anny w Wilanowie. Joanna i Paweł Gładyszowie włączają się w działalność charytatywną w parafii bł. Bojanowskiego od początku jej istnienia. Pani Joanna organizuje paczki dla potrzebujących Polaków na Białorusi i Ukrainie. Z kolei dr Gładysza poza pracą charytatywną znajduje jeszcze czas na pasję literacką, za co swego czasu został wyróżniony przez „Niedzielę”.

Reklama

– Nie da się wszystkich odznaczyć w jednym czasie, dlatego czynimy to sukcesywnie. W imieniu archidiecezji warszawskiej, w imieniu Kościoła chcę podziękować wam za wyróżniające się poświęcenie – powiedział kard. Kazimierz Nycz wręczając medale.

Uroczystość odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po wręczeniu medali Metropolita Warszawski odprawił Mszę św. w intencji wszystkich zasłużonych.

* * *

Zasłużeni dla Archidiecezji Warszawskiej:

Władysław Anyszkiewicz,
Adam Bieluszko,
Hanna i Bogdan Drabik,
Teresa Dylewska,
Jerzy Frankowski,
Piotr Hoffman,
Joanna i Paweł Gładysz,
Andrzej Górski,
Andrzej Jakubiak,
Krzysztof Kanabus,
Teresa Kacprzak,
Bożena Kata,
Ewa Kubisiak,
Tadeusz Kulik,
Wiktor Masłowski,
Joanna Niemierka,
Hanna Rosińska,
Krzysztof Tranda,
Andrzej Snycerski,
Kazimierz Sobieszek,
Grażyna Szewczyk,
Alicja Szczesna,
Aleksander Wiśniewski,
Monika Wiśniewska,
Piotr Witkowski,
Katarzyna i Janusz Zalewscy,
Bogusław Zdunek,
Stanisława Żaczek.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przeżywamy Rok święty Miłosierdzia?

Niedziela przemyska 23/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Archiwum autorki

Uczestnicy zeszłorocznych dni skupienia

Uczestnicy zeszłorocznych dni skupienia

Rok Święty Miłosierdzia jest dobrą okazją do umocnienia ducha miłosierdzia w każdym z nas. Zachęca nas do tego Ojciec Święty Franciszek w specjalnym orędziu skierowanym do wszystkich wiernych. Daje też wskazówki, jak przeżyć ten rok, aby jak najwięcej „zaczerpnąć ze źródeł Bożego Miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję