Reklama

Zmiany w szkole

W 2017 r. wraca 8-letnia szkoła podstawowa, wraca 4-letnie liceum, gimnazja będą wygaszane, szkolnictwo zawodowe będzie się rozwijać

Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 44

pressmaster/Fotolia.com

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła na konferencji w Toruniu (27 czerwca br.) założenia reformy edukacji. – Nowa struktura, do której będziemy dążyć, to szkoła powszechna, liceum, technikum i szkoła branżowa” – powiedziała w podsumowaniu ogólnopolskiej debaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana”. Szkoły powszechne to klasy I-VIII z edukacją wczesnoszkolną w klasach I-IV – poziom podstawowy i klasy V-VIII – poziom gimnazjalny. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczeń będzie mógł wybrać czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub szkołę branżową, dwustopniową. Reforma ma wejść w życie 1 września 2017 r. i obejmie uczniów rozpoczynających naukę w szkole powszechnej (obecne sześciolatki) i uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie VII szkoły powszechnej (w minionym roku chodzili do VI klasy szkoły podstawowej). Będą to pierwsze roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową.

W roku szkolnym 2019/20 odbędzie się po raz pierwszy nowa rekrutacja do liceów. Spotkają się wówczas dwa roczniki uczniów – po VIII klasie szkoły powszechnej i III gimnazjum. Do 2019 r. nauka w liceum będzie prowadzona według podstawy programowej obowiązującej od 2012 r. W 2017 r. mają ruszyć pierwsze szkoły branżowe. Absolwent szkoły branżowej II stopnia z tytułem technika będzie mógł przystąpić do matury zawodowej oraz kontynuować kształcenie na wyższych studiach zawodowych w branży, w której uzyskał tytuł technika.

Reklama

Projekt zawiera wiele szczegółowych rozwiązań, m.in. cyfryzację wszystkich szkół, zwiększenie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli, wprowadzenie Krajowego Planu Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, akredytację placówek doskonalących nauczycieli, wprowadzenie nowego stopnia awansu zawodowego – nauczyciel specjalista, podniesienie dodatku dla wychowawcy klasy, wspieranie finansowe małych szkół.

Jak podaje min. Anna Zalewska, reforma ma przebiegać w sposób ewolucyjny. Trwać będzie do 2022/23 r. Pani Minister zapewniła o determinacji we wprowadzaniu zmian w szkolnictwie. – W obliczu niżu demograficznego staramy się zapewnić dobrą edukację, iść razem z organami prowadzącymi szkoły, zadbać o zwalnianych nauczycieli i taką strukturę szkoły, by za kilka lat rodzic mógł odwieźć dziecko do szkoły na godz. 8 i odebrać je o godz. 15, 16 – po obiedzie, zajęciach dodatkowych i z odrobionymi lekcjami. Niż demograficzny traktuję jako wyzwanie i inspirację, by razem z samorządem zaplanować szkołę, której pragną rodzice. Oni kochają swoje dzieci, płacą podatki, a my musimy zapewnić im dobre miejsca do edukacji.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne informacje od Salwatorianów w Trzebnicy

2020-09-18 19:35

Agnieszka Bugała

Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Dziś na stronie Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej została podana informacja, że “u jednego z naszych współbraci, pracującego w szkole, został potwierdzony przypadek COVID-19. W związku z tym cała nasza wspólnota zakonna została poddana kwarantannie".

Salwatorianie z Trzebnicy informują, że wszyscy członkowie wspólnoty zakonnej zostaną poddani testom na obecność COVID- 19. W zależności od wyników podane zostaną dalsze informacje.

Na obecną chwilę postanowienia są następujące:

- Zaplanowany na 19.09 (sobota) pogrzeb śp. Ks. Stanisława Ożoga SDS odbędzie się normalnie, bez udziału wspólnoty zakonnej poddanej kwarantannie.

- Msze Święte zarówno w niedzielę jak i w tygodniu będą sprawowane w bazylice przez księży dojeżdżających z zewnątrz (w większości z Seminarium Salwatorianów w Bagnie). Dotyczyć to będzie pierwszej z zamówionych intencji. W tym samym czasie, w kaplicy zakonnej, bez udziału wiernych, będą odprawiane pozostałe intencje mszalne zamówione na daną godzinę.

- Zaplanowana na 22.09 (wtorek) uroczystość bierzmowania zostaje przełożona na czas nieokreślony. Dotyczy to także najbliższego spotkania, które miało się odbyć wieczorem 19.09 (sobota).

- Śluby, pogrzeby i chrzty w tym czasie będą odprawiali księża z zewnątrz.

- Kancelaria pozostaje nieczynna do odwołania. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny/mailowy.

Warto w tym czasie otoczyć Wspólnotę Salwatorianów w Trzebnicy modlitwą.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz Andrzej Pityński, twórca Pomnika Katyńskiego w Jersey City

2020-09-19 10:10

[ TEMATY ]

pomnik

Andrzej Pityński

prezydent.pl

W wieku 73 lat w USA zmarł artysta rzeźbiarz, profesor Andrzej Pityński, twórca m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego w 2017 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rzeźby pochodzącego z Ulanowa w diecezji sandomierskiej, artysty znajdują się w wielu miastach w Polsce na całym świecie. W rodzinnym mieście na Rynku stanęło popiersie Jana Pawła II (1988-89). Warstwę symboliczną stanowią umieszczone na stule herby i wizerunki świętych związane z Polską i Ulanowem.

W 2003 r. powstało popiersie powstańca styczniowego Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Od 2011 r. monumentalna rzeźba „Patriota” góruje w centrum Stalowej Woli. Nad nieruchomą postacią żołnierza wznosi się półkoliście poszarpane husarskie skrzydło. Jego optycznym przedłużeniem jest trzymana w ręku szabla. Na skrzydle umieszczone zostały daty historycznych bitew.

Do najsłynniejszych rzeźb Pityńskiego należy Pomnik Katyński w Jersey City o wysokości ok. 12 metrów i wadze 120 ton. Do znanych dzieł artysty należą też m.in.: Bostoński Pomnik Partyzantów, Pomnik Mściciela w Doylestown na cmentarzu polskim w tzw. Amerykańskiej Częstochowie, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, nazywany także pomnikiem Hallerczyków, na warszawskim Żoliborzu.

Jest również autorem wykonanego z brązu popiersia dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, odsłoniętego na Largo Generale Anders w Cassino, przed Muzeum Historiale w przeddzień 70. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino a także pomników Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie-Skłodowskiej i Tadeusza Kościuszki.

Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego. Przyszły rzeźbiarz ukończył liceum ogólnokształcące w Ulanowie, następnie Technikum Wodno-Melioracyjne w Trzcianie k. Rzeszowa.

Po kolejnych prowokacjach i pokazowym procesie w 1967 r., w którym oskarżono ojca i syna, rodzina opuściła Ulanów i osiadła w Krakowie, gdzie Andrzej rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim. Wkrótce jednak podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby najpierw Mariana Koniecznego, a później Jerzego Bandury.

W październiku 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam jako robotnik budowlany, wkrótce też podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. Pityński został członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję