Reklama

Niedziela Małopolska

Będziemy to wspominać latami

Paula Szydłowska jako przedstawicielka młodzieży przemawiała do św. Jana Pawła II podczas ŚDM w Rzymie w 2004 r. Na koniec pamiętnego wystąpienia gorąco przytuliła się do Inicjatora światowych spotkań młodych, wywołując niemałe wzruszenie zebranych. Sama uczestniczyła w pięciu tego typu zjazdach. Dziś angażuje się w ewangelizację i pracuje w departamencie logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, podobnie jak pochodzący ze Słopnic pod Limanową Sylwester Gaik, odpowiedzialny za koordynację prac komitetów parafialnych

Niedziela małopolska 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

ŚDM w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Paula Szydłowska i Sylwester Gaik z Komitetu Organizcyjnego ŚDM Kraków 2016

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Od 25 do 31 lipca rządy w Krakowie przejmują młodzi! Czy każdy może wziąć udział w spotkaniu z Franciszkiem na Błoniach i w Brzegach, czy potrzebne są odpowiednie wejściówki?

PAULA SZYDŁOWSKA: – Młodzi pielgrzymi wykupują pakiety na cały tydzień lub na weekend. One upoważniają ich nie tylko do wejścia do sektorów, ale także do bezpłatnego transportu, wyżywienia, ŚDM-owych gadżetów, itp. Wykupienie pakietu nie jest jednak koniecznie dla krakowian – można mieć tylko zwykłe wejściówki.

– Jak je zdobyć?

SYLWESTER GAIK: – W najbliższym czasie księża proboszczowie na prośbę Kurii Metropolitalnej będą pytać parafian, ile osób byłoby chętnych, by bez rejestrowania się, otrzymać wejściówki na wydarzenia centralne, czyli powitanie Ojca Świętego na Błoniach w czwartek po południu, Drogę Krzyżową w piątek wieczorem albo sobotnie czuwanie i niedzielną Eucharystię na Kampusie Miłosierdzia w Brzegach. Gdy poznamy to zapotrzebowanie, w miarę możliwości (w zależności od tego, ile zostanie miejsc wolnych po rejestracji grup pielgrzymów) będziemy starali się rozdysponować wejściówki po parafiach.
PAULA: – Spotkania z Papieżem nie są zarezerwowane tylko dla młodych. Ci, którzy wykupili pakiety, będą mieli oczywiście pierwszeństwo, jeśli chodzi o przeznaczenie im bliższych sektorów. Ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

– Zanim wybierzemy się na wydarzenia związane z ŚDM, ważne by sprawdzić dojazdy. Na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (mpk.krakow.pl) znajdują się przydatne mapy...

SYLWESTER: – Warto też sprawdzać stronę Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (zikit.krakow.pl). Obie instytucje zarządzają ruchem podczas ŚDM, informacje uaktualniają na bieżąco. Polecam również, by korzystać z portalu krakow.pl, gdzie jest zakładka ŚDM 2016. Znajdują się tam do pobrania różne rodzaje identyfikatorów, które będą umożliwiały krakowianom w określonych przypadkach wjazd do stref. Przygotowano też interaktywną mapę utrudnień: zaznaczając interesującą nas datę, możemy sprawdzić, jak będzie wyglądał ruch w konkretnym miejscu.

– Czy to prawda, że niektóre większe zakłady pracy będą zamknięte?

SYLWESTER: – Niektóre korporacje informowały nas, że na czas ŚDM przenoszą swą działalność poza Kraków. Z kolei część zakładów umożliwia pracownikom pracę zdalną.

– Co jeszcze warto przekazać mieszkańcom, jeśli chodzi o poruszanie się po mieście w ostatni tydzień lipca?

SYLWESTER: – Strefa stałego zamknięcia ruchu to ta w obrębie Starego Miasta i miejsc wydarzeń centralnych. Na innych obszarach będą obowiązywać czasowe zamknięcia ruchu. Aleje Trzech Wieszczów, tak ważna dla krakowian trasa, będzie zazwyczaj dostępna, ale na pewno nie w trakcie głównych spotkań z papieżem Franciszkiem. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ZIKIT przygotował parkingi dla przyjeżdżających z zewnętrznych stref Krakowa pielgrzymów, którzy będą używać swoich autokarów w trakcie tygodnia ŚDM. Mają oni odpowiednie identyfikatory parkingowe. Z kolei na stronie internetowej krakow2016.com będzie można znaleźć dane na temat piktogramów informacyjnych. Będą nimi oznaczone drogi dojścia na Błonia, do Łagiewnik, na Kampus Miłosierdzia – jedyne możliwości dostania się tam na podstawie wejściówek czy identyfikatorów, jeśli ktoś się zarejestrował i ma wyznaczony sektor. Na tej oficjalniej stronie ŚDM w Krakowie zamieścimy też informacje o Festiwalu Młodych, miejscach katechez, itp. Wszystko to będzie dostępne również w aplikacji „pielgrzym”.
PAULA: – Wiele osób martwi się, jak będzie wyglądało ich życie codzienne w trakcie ŚDM. Obawy są normalne, bo większość krakowian przeżywa takie wydarzenie po raz pierwszy. Oczywiście, może się zdarzyć, że w tych dniach ktoś spóźni się do pracy. Jednak to nie będzie zwykły tydzień i na pewno wszyscy będą wyrozumiali, bo życie miasta będzie trochę podporządkowane temu wydarzeniu. Jako uczestniczka już pięciu światowych spotkań młodych, zapewniam, że zawsze towarzyszyły im pewne obawy mieszkańców. Mijały one wraz z przyjazdem pielgrzymów. Ich radość, entuzjazm i wiara sprawia, że każdy tęskni potem za tym wyjątkowym tygodniem i wspomina go latami!

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowa sztafeta do Maryi

2020-07-28 10:38

Niedziela wrocławska 31/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

pielgrzymka

piesza pielgrzymka

Ks. Tomasz Płukarski – zastępca głównego przewodnika PPW

Już 3 sierpnia wyruszy na trasę 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Będzie inna niż dotychczasowe edycje. O przygotowaniach i zmianach, które czekają na pątników, z ks. Tomaszem Płukarskim – zastępcą głównego przewodnika PPW oraz Wiesławem Wowkiem „Kuzynem” – koordynatorem pielgrzymki rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Grzegorz Kryszczuk: Pątnicy wyruszą na szlak. To dobra informacja. Zacznijmy naszą rozmowę od hasła tegorocznej pielgrzymki.

Ks. Tomasz Płukarski: Jubileuszowa piesza pielgrzymka odbędzie się realnie, to słowo jest dla nas bardzo ważne i istotne. Oczywiście, wyruszymy dopiero za kilkanaście dni i mam nadzieje, że w tym czasie nie wydarzy się nic, co by ją miało zatrzymać. 40. pielgrzymka wchodzi w nurt tegorocznego roku duszpasterskiego, ogłoszonego przez biskupów w Polsce. Chcemy na nowo przeżywać Eucharystię w trakcie tych ośmiodniowych rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Piękny gest proboszcza z Kraszowic

2020-08-02 20:30

[ TEMATY ]

NSPJ Świdnica

Świdnica ‑ Kraszowice

ks. Mirosław Benedyk

Ks. proboszcz Paweł Wróblewski na tle odrestaurowanej części budynku

Od dwóch tygodni można zobaczyć efekty prac remontowych, na zabytkowej elewacji kościoła Najświętszego Serca Jezusa.

W trudnym czasie epidemii ksiądz proboszcz Paweł Wróblewski rozpoczął nie małą inwestycję związaną z remontem elewacji XIX – wiecznego obiektu, w którym od 2006 roku na piętrze znajduje się kościół parafialny. Prace miały charakter gruntowny. Cegły na przyporach i nadprożach należało poddać dogłębnemu czyszczeniu metodą sodowania, która gwarantuje, że budulec uzyska swój naturalny czerwony kolor i nie zostanie przy tym uszkodzony. Odnowieniu i malowaniu także zostały poddane ściany. Wszystkie prace odbywały i nadal się odbywają pod nadzorem konserwatora zabytków. W jednej z relacji internetowych ks. Paweł mówił: - Jako ksiądz proboszcz jestem bardzo zadowolony z tego co już się udało zrobić.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

Koszt inwestycji wynosi ponad 100 tys. zł. Ks. Paweł różnymi drogami pozyskiwał środki. Zwracając się z prośbą do wiernych o wsparcie, często nagrywał filmy z postępu prac, podkreślając, że obiekt jest warty, aby go odnowić. – Żeby nie było, że ksiądz tylko prosi, a nic nie chce od siebie dać, więc chcę też powiedzieć wam, że ze spadku, który dostałem po swojej mamie chcę przekazać 30 tys. zł. na ten szczytny cel, aby ta świątynia także wokół była piękna – mówił jeszcze w kwietniu ks. Wróblewski. – Kto jednak nie może nas wesprzeć materialnie, niech się modli za to dzieło, a także za chorych i cierpiących w tym czasie koronawirusa – apelował proboszcz.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

CZYTAJ DALEJ

Kolejni biskupi zarażeni koronawirusem

2020-08-03 17:39

[ TEMATY ]

biskupi

COVID‑19

Vatican News

Na Filipinach drugi biskup katolicki zakaził się koronawirusem. 79-letni emerytowany ordynariusz diecezji Kalookan - Deogracias Iñiguez miał pozytywny test i został przewieziony do szpitala, poinformował 2 sierpnia jego następca bp Pablo David.

Kilka dni wcześniej o swojej infekcji i odbywanej w związku z tym kwarantannie poinformował administrator archidiecezji Manila bp Broderick Pabillo. Jego choroba przebiega bezobjawowo.

Także w Argentynie zdiagnozowano koronawirusa u kolejnego biskupa. Jest to Gabriel Mestre, ordynariusz Mar del Plata, poinformowała 1 sierpnia tamtejsza diecezja. 51-letni hierarcha ma typowe objawy, jak m.in. gorączka.

Pandemia koronawirusa w Argentynie szerzy się gwałtownie. W weekend liczba zarejestrowanych infekcji przekroczyła 200 tys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję