Reklama

Będziemy to wspominać latami

2016-07-05 11:24

Małgorzata Cichoń
Edycja małopolska 28/2016, str. 5

Małgorzata Cichoń
Paula Szydłowska i Sylwester Gaik z Komitetu Organizcyjnego ŚDM Kraków 2016

Paula Szydłowska jako przedstawicielka młodzieży przemawiała do św. Jana Pawła II podczas ŚDM w Rzymie w 2004 r. Na koniec pamiętnego wystąpienia gorąco przytuliła się do Inicjatora światowych spotkań młodych, wywołując niemałe wzruszenie zebranych. Sama uczestniczyła w pięciu tego typu zjazdach. Dziś angażuje się w ewangelizację i pracuje w departamencie logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, podobnie jak pochodzący ze Słopnic pod Limanową Sylwester Gaik, odpowiedzialny za koordynację prac komitetów parafialnych

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Od 25 do 31 lipca rządy w Krakowie przejmują młodzi! Czy każdy może wziąć udział w spotkaniu z Franciszkiem na Błoniach i w Brzegach, czy potrzebne są odpowiednie wejściówki?

PAULA SZYDŁOWSKA: – Młodzi pielgrzymi wykupują pakiety na cały tydzień lub na weekend. One upoważniają ich nie tylko do wejścia do sektorów, ale także do bezpłatnego transportu, wyżywienia, ŚDM-owych gadżetów, itp. Wykupienie pakietu nie jest jednak koniecznie dla krakowian – można mieć tylko zwykłe wejściówki.

– Jak je zdobyć?

SYLWESTER GAIK: – W najbliższym czasie księża proboszczowie na prośbę Kurii Metropolitalnej będą pytać parafian, ile osób byłoby chętnych, by bez rejestrowania się, otrzymać wejściówki na wydarzenia centralne, czyli powitanie Ojca Świętego na Błoniach w czwartek po południu, Drogę Krzyżową w piątek wieczorem albo sobotnie czuwanie i niedzielną Eucharystię na Kampusie Miłosierdzia w Brzegach. Gdy poznamy to zapotrzebowanie, w miarę możliwości (w zależności od tego, ile zostanie miejsc wolnych po rejestracji grup pielgrzymów) będziemy starali się rozdysponować wejściówki po parafiach.
PAULA: – Spotkania z Papieżem nie są zarezerwowane tylko dla młodych. Ci, którzy wykupili pakiety, będą mieli oczywiście pierwszeństwo, jeśli chodzi o przeznaczenie im bliższych sektorów. Ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

– Zanim wybierzemy się na wydarzenia związane z ŚDM, ważne by sprawdzić dojazdy. Na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (mpk.krakow.pl) znajdują się przydatne mapy...

SYLWESTER: – Warto też sprawdzać stronę Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (zikit.krakow.pl). Obie instytucje zarządzają ruchem podczas ŚDM, informacje uaktualniają na bieżąco. Polecam również, by korzystać z portalu krakow.pl, gdzie jest zakładka ŚDM 2016. Znajdują się tam do pobrania różne rodzaje identyfikatorów, które będą umożliwiały krakowianom w określonych przypadkach wjazd do stref. Przygotowano też interaktywną mapę utrudnień: zaznaczając interesującą nas datę, możemy sprawdzić, jak będzie wyglądał ruch w konkretnym miejscu.

– Czy to prawda, że niektóre większe zakłady pracy będą zamknięte?

SYLWESTER: – Niektóre korporacje informowały nas, że na czas ŚDM przenoszą swą działalność poza Kraków. Z kolei część zakładów umożliwia pracownikom pracę zdalną.

– Co jeszcze warto przekazać mieszkańcom, jeśli chodzi o poruszanie się po mieście w ostatni tydzień lipca?

SYLWESTER: – Strefa stałego zamknięcia ruchu to ta w obrębie Starego Miasta i miejsc wydarzeń centralnych. Na innych obszarach będą obowiązywać czasowe zamknięcia ruchu. Aleje Trzech Wieszczów, tak ważna dla krakowian trasa, będzie zazwyczaj dostępna, ale na pewno nie w trakcie głównych spotkań z papieżem Franciszkiem. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ZIKIT przygotował parkingi dla przyjeżdżających z zewnętrznych stref Krakowa pielgrzymów, którzy będą używać swoich autokarów w trakcie tygodnia ŚDM. Mają oni odpowiednie identyfikatory parkingowe. Z kolei na stronie internetowej krakow2016.com będzie można znaleźć dane na temat piktogramów informacyjnych. Będą nimi oznaczone drogi dojścia na Błonia, do Łagiewnik, na Kampus Miłosierdzia – jedyne możliwości dostania się tam na podstawie wejściówek czy identyfikatorów, jeśli ktoś się zarejestrował i ma wyznaczony sektor. Na tej oficjalniej stronie ŚDM w Krakowie zamieścimy też informacje o Festiwalu Młodych, miejscach katechez, itp. Wszystko to będzie dostępne również w aplikacji „pielgrzym”.
PAULA: – Wiele osób martwi się, jak będzie wyglądało ich życie codzienne w trakcie ŚDM. Obawy są normalne, bo większość krakowian przeżywa takie wydarzenie po raz pierwszy. Oczywiście, może się zdarzyć, że w tych dniach ktoś spóźni się do pracy. Jednak to nie będzie zwykły tydzień i na pewno wszyscy będą wyrozumiali, bo życie miasta będzie trochę podporządkowane temu wydarzeniu. Jako uczestniczka już pięciu światowych spotkań młodych, zapewniam, że zawsze towarzyszyły im pewne obawy mieszkańców. Mijały one wraz z przyjazdem pielgrzymów. Ich radość, entuzjazm i wiara sprawia, że każdy tęskni potem za tym wyjątkowym tygodniem i wspomina go latami!

Tagi:
wywiad ŚDM w Krakowie

Reklama

Zaszczyt i zobowiązanie

2019-12-10 10:48


Edycja warszawska 50/2019, str. VI

Z przeorem o. Markiem Tomczykiem OSSPE, kustoszem nowo powołanego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej 3 w Warszawie, rozmawia Andrzej Tarwid

Łukasz Krzysztofka
Sanktuarium posłuży propagowaniu Dzieła Duchowej Adopcji i ekspiacji za grzechy przeciwko życiu – mówi o. Marek Tomczyk OSSPE

Andrzej Tarwid: – Od 8 grudnia kościół Ducha Świętego ma tytuł sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Co ta zmiana nazwy świątyni oznacza?

O. Marek Tomczyk OSSPE: – Ustanowienie sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia oznacza przede wszystkim jeszcze większe zaangażowanie w szerzeniu kultu Najświętszej Maryi Panny oraz w rozwój duchowości i pobożności maryjnej. Ponadto specyfika tego miejsca posłuży propagowaniu Dzieła Duchowej Adopcji i ekspiacji za grzechy przeciwko życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

2019-12-12 17:21

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Vatican News
Prof. Vaněk

Podkreśla on, że coraz częściej Czesi powracają do tego wydarzenia i postrzegają je jako swoisty ideał. Przez ostatnich 30 lat ludzie się w Czechach wzbogacili, wiedzą, że ich kraj się rozwinął, ale nie są dzięki temu bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia. Dlatego chętnie powracają w pamięci do aksamitnej rewolucji, do panującego wówczas braterstwa i jedności. W tamtych wydarzeniach szukają orientacji na przyszłość. Ważne jest również to, że w tamtych chwilach kluczową rolę odgrywał Jan Paweł II.

„Rola Jana Pawła II była ogromna. Jego wpływ wykraczał poza granice Polski, a także Europy Wschodniej i Środkowej. Nie można go oczywiście postrzegać w oderwaniu od innych czynników zarówno w polityce międzynarodowej, jak i na szczeblu lokalnym w Czechosłowacji, NRD czy Polsce. One też odegrały swoja rolę i bez nich wszystko to byłoby niemożliwe. Jednakże znaczenie Jana Pawła II w tych wydarzeniach daleko wykracza ponad to wszystko – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Vaněk. – Wczoraj po raz pierwszy w życiu miałem okazję być w Watykanie. I kiedy przechodziłem obok grobu Jana Pawła II, musiałem się zatrzymać. Miałem takie wewnętrzne poczucie, że powinienem tu za coś podziękować, bo i dla mnie było to bardzo ważne. W ówczesnej Czechosłowacji Jan Paweł II wpłynął na postawę wielu ludzi. Pamiętajmy, że tuż przed aksamitną rewolucją była przecież kanonizacja św. Agnieszki, w czym bezpośrednio przejawiała się papieska działalność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem