Reklama

Niedziela Legnicka

Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie

Obchody Dnia Strażaka w Gminie Legnickie Pole rozpoczęły się uroczystą Mszą św. Gospodarzami uroczystości byli strażacy z OSP Raczkowa, którzy świętowali 70-lecie swojego istnienia

Niedziela legnicka 28/2016, str. 7

[ TEMATY ]

straż pożarna

Monika Łukaszów

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Raczkowej

Na placu przed remizą w Raczkowej 24 czerwca zgromadzili się druhowie ochotnicy, dowódcy poszczególnych jednostek, ich rodziny i przyjaciele, a także wielu zaproszonych gości. Wśród nich władze gminne, samorządowe i wojewódzkie oraz władze Straży Pożarnej różnych tytułów i stopni. Obecne były także poczty sztandarowe OSP Kunice, Małuszów, Miłogostowice, Warmantowice oraz Legnickie Pole.

Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Biszko, kapelan strażaków diecezji legnickiej, natomiast homilię wygłosił ks. Jan Gacek. Zwracając się do strażaków, ks. Gacek nawiązał do postaci św. Floriana. Mówił o niebezpiecznej oraz wymagającej wielkiego poświęcenia pracy strażaka. Zachęcał wszystkich do ciągłego wspierania i pomagania strażakom, którzy w każdej podjętej akcji narażają swoje życie dla ratowania życia innych.

Obchody jubileuszu były także okazją do przekazania im sztandaru oraz kluczy do nowo wybudowanej remizy strażackiej. – Ten sztandar to nasza duma – mówił Tadeusz Wierzbicki, prezes OSP Raczkowa, w nim zawiera się cała historia naszej jednostki. Jest zwieńczeniem dorobku już czterech pokoleń mieszkańców wsi, którzy darzą straż wielkim szacunkiem i zaufaniem.

Reklama

Henryk Babuśka, wójt Gminy Legnickie Pole, zwracając się do strażaków, powiedział: – Dziś pragnę w imieniu naszej społeczności podziękować i złożyć hołd wielkim ludziom. Ludziom odważnym, dzielnym i bezinteresownym. By ratować swoich bliskich, ci ludzie, tacy niezwykli i bohaterscy, na dźwięk syreny alarmowej porzucają swoje zajęcia i niosą pomoc potrzebującym. Są to jednocześnie nasi sąsiedzi, członkowie rodzin, koledzy. Mamy ogromne szczęście, że tacy ludzie są wśród nas. Jak mówił Jerzy Barański, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP: – Być strażakiem, to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Chylę czoło przed naszymi strażakami założycielami, których dzieło chcemy kontynuować. Podczas uroczystości uhonorowano medalami, odznakami i dyplomami długoletnich, zasłużonych strażaków ze wszystkich jednostek. I tak Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Władysław Kostuń, natomiast Srebrnym Medalem odznaczono Mirosława Apostoluka, a odznaką Wzorowego Strażaka wyróżniono druhów Wojciecha Fassę i Daniela Binka. Adam Konieczny, komendant wojewódzki Straży Pożarnej, który był obecny na uroczystości, pogratulował strażakom pięknego jubileuszu oraz podziękował za lata owocnej pracy. – Przez 70 lat ratujecie życie i ludzkie mienie i za to należą się wam najlepsze podziękowania – mówił.

Podczas strażackiego święta nie zabrakło także smakołyków przygotowanych przez miejscowe gospodynie oraz atrakcji dla najmłodszych. Był m.in. pokaz baniek mydlanych, balonowe wykrętasy, zabawa z bajkowymi postaciami oraz wiele konkursów. W związku z tym, że temperatura w tym dniu była wyjątkowo wysoka, strażacy stworzyli kurtynę wodną, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem i to nie tylko wśród najmłodszych, ale również wśród starszych uczestników spotkania. Uroczystości 70-lecia OSP Raczkowa zakończyła zabawa taneczna.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PSP: ponad 2,3 tys. interwencji w związku z burzami

2020-06-29 21:43

[ TEMATY ]

straż pożarna

burza

PAP/Wojciech Olkuśnik

Na godzinę 21 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju ponad 2,3 tys. interwencji, w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych - przekazał w poniedziałek wieczorem PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik komendanta głównego PSP poinformował PAP, że strażacy w całym kraju w poniedziałek do godziny 21 odnotowali 2318 interwencji w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych. "Najwięcej w woj. mazowieckim (811), woj. małopolskim (344) i woj. podkarpackim (281)" - podał Batorski.

Jak z kolei przekazał w poniedziałek wieczorem wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, po przejściu ulewy nad stolicą "wzmocnienie Warszawy realizowane jest przez 5 plutonów +Ulewa+ - 20 pojazdów i 100 osób".

W poniedziałek po południu IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz kilku południowych powiatów Mazowsza. Mogą tam wystąpić także trąby powietrzne.

IMGW opublikowało alert drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla woj. śląskiego, podlaskiego, reszty Mazowsza oraz wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Ponadto dla woj. opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pozostałej części woj. warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed deszczem i burzami. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ nmk/ aj/

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży [galeria]

2020-07-09 10:21

[ TEMATY ]

prezydent

KSM

Andrzej Duda

para prezydencka

Agata Kornhauser‑Duda

Marcin Chmielnicki KSM

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi z Podlasia i Mazowsza przebywającymi na letnim obozie, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Małżonka Prezydenta RP przyjechała do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku, aby wziąć udział we wspólnych warsztatach i ognisku z uczestnikami wakacji.

Zobacz zdjęcia: Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Pierwsza Dama dołączyła do warsztatów artystycznych z decoupage’u oraz zajęć tanecznych. Następnie została zaproszona do rozmów przy ognisku ze wszystkimi uczestnikami obozu i kadrą pedagogiczną. Agata Kornhauser-Duda, pytała dzieci i młodzież o bezpieczne zachowania podczas letniego wypoczynku.

W trakcie spotkania wolontariusze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapoznali Pierwszą Damę z rezultatami II edycji akcji Polak z Sercem, w której 24 tony żywności i 35 tys. złotych trafiło już do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Małżonka Prezydenta miała okazję porozmawiać o sytuacji Polaków mieszkających na Białorusi i Ukrainie i przekazywanej im pomocy.

Pierwsza Dama została zapoznana również z planem uroczystości 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, które odbędą się 10 października w Warszawie. Inicjatorem reaktywacji w 1990 roku był św. Jan Paweł II.

W wizycie Pierwszej Damy uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski, a z ramienia KSM Asystent Generalny ks. Andrzej Lubowicki, Asystenci KSM Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotr Jarosiewicz i ks. Daniel Plewka oraz Przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

Nadbużański Ośrodek Edukacji w Broku to własność KSM Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwsza taka wizyta Małżonki Prezydenta w tym miejscu. Głównym celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję