Reklama

Niedziela Legnicka

Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie

Obchody Dnia Strażaka w Gminie Legnickie Pole rozpoczęły się uroczystą Mszą św. Gospodarzami uroczystości byli strażacy z OSP Raczkowa, którzy świętowali 70-lecie swojego istnienia

Niedziela legnicka 28/2016, str. 7

[ TEMATY ]

straż pożarna

Monika Łukaszów

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Raczkowej

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Raczkowej

Na placu przed remizą w Raczkowej 24 czerwca zgromadzili się druhowie ochotnicy, dowódcy poszczególnych jednostek, ich rodziny i przyjaciele, a także wielu zaproszonych gości. Wśród nich władze gminne, samorządowe i wojewódzkie oraz władze Straży Pożarnej różnych tytułów i stopni. Obecne były także poczty sztandarowe OSP Kunice, Małuszów, Miłogostowice, Warmantowice oraz Legnickie Pole.

Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Biszko, kapelan strażaków diecezji legnickiej, natomiast homilię wygłosił ks. Jan Gacek. Zwracając się do strażaków, ks. Gacek nawiązał do postaci św. Floriana. Mówił o niebezpiecznej oraz wymagającej wielkiego poświęcenia pracy strażaka. Zachęcał wszystkich do ciągłego wspierania i pomagania strażakom, którzy w każdej podjętej akcji narażają swoje życie dla ratowania życia innych.

Reklama

Obchody jubileuszu były także okazją do przekazania im sztandaru oraz kluczy do nowo wybudowanej remizy strażackiej. – Ten sztandar to nasza duma – mówił Tadeusz Wierzbicki, prezes OSP Raczkowa, w nim zawiera się cała historia naszej jednostki. Jest zwieńczeniem dorobku już czterech pokoleń mieszkańców wsi, którzy darzą straż wielkim szacunkiem i zaufaniem.

Henryk Babuśka, wójt Gminy Legnickie Pole, zwracając się do strażaków, powiedział: – Dziś pragnę w imieniu naszej społeczności podziękować i złożyć hołd wielkim ludziom. Ludziom odważnym, dzielnym i bezinteresownym. By ratować swoich bliskich, ci ludzie, tacy niezwykli i bohaterscy, na dźwięk syreny alarmowej porzucają swoje zajęcia i niosą pomoc potrzebującym. Są to jednocześnie nasi sąsiedzi, członkowie rodzin, koledzy. Mamy ogromne szczęście, że tacy ludzie są wśród nas. Jak mówił Jerzy Barański, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP: – Być strażakiem, to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Chylę czoło przed naszymi strażakami założycielami, których dzieło chcemy kontynuować. Podczas uroczystości uhonorowano medalami, odznakami i dyplomami długoletnich, zasłużonych strażaków ze wszystkich jednostek. I tak Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Władysław Kostuń, natomiast Srebrnym Medalem odznaczono Mirosława Apostoluka, a odznaką Wzorowego Strażaka wyróżniono druhów Wojciecha Fassę i Daniela Binka. Adam Konieczny, komendant wojewódzki Straży Pożarnej, który był obecny na uroczystości, pogratulował strażakom pięknego jubileuszu oraz podziękował za lata owocnej pracy. – Przez 70 lat ratujecie życie i ludzkie mienie i za to należą się wam najlepsze podziękowania – mówił.

Podczas strażackiego święta nie zabrakło także smakołyków przygotowanych przez miejscowe gospodynie oraz atrakcji dla najmłodszych. Był m.in. pokaz baniek mydlanych, balonowe wykrętasy, zabawa z bajkowymi postaciami oraz wiele konkursów. W związku z tym, że temperatura w tym dniu była wyjątkowo wysoka, strażacy stworzyli kurtynę wodną, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem i to nie tylko wśród najmłodszych, ale również wśród starszych uczestników spotkania. Uroczystości 70-lecia OSP Raczkowa zakończyła zabawa taneczna.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja kadetów

[ TEMATY ]

szkoła

straż pożarna

bp Andrzej Przybylski

mł. bryg. mgr inż. Dariusz Andryszkiewicz

4 lipca 2018 r. o godz. 12 na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyła się uroczysta promocja kadetów XX turnusu Dziennego Studium Aspirantów oraz absolwentów Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w Zawodzie Technik Pożarnictwa. Promocja poprzedzona została uroczystą Mszą św.

na Jasnej Górze, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej dr Andrzej Przybylski. W Mszy św. udział wzięła kadra szkoły, absolwenci, zaproszeni goście oraz rodziny i znajomi promowanych.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Tradycja zamknięta w rezerwatach [FELIETON]

2021-07-25 09:00

Robert Karp

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich.

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich.

Kiedy 2 tygodnie temu pisałem felieton pt. „Wara od Summorum Pontificum”, nie sądziłem, że papież Franciszek podniesie rękę na owy dokument Benedykta XVI tak szybko i w tak surowy sposób. Także dla mądrzejszych i bardziej ode mnie obeznanych w temacie, decyzja ta była jak grom z jasnego nieba.

Traditionis Custodes, a więc motu proprio wydane przez ojca świętego Franciszka zmieniło diametralnie sytuację środowisk tradycji katolickiej oraz miejsce samej nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w Kościele. Od tej pory (bez nawet najmniejszego vacatio legis) jedynym wyrazem lex orandi (normy modlitwy) rytu rzymskiego stała się tzw. nowa Msza. Jest to odwrót o 180 stopni od podejścia Benedykta XVI, który stwierdził, że równocześnie obok siebie powinny funkcjonować forma zwyczajna i nadzwyczajna będące wyrazem tej samej lex orandi. Zapisy motu proprio ojca świętego Franciszka są więc jawnym uderzeniem w koncepcję papieża seniora, któremu dodatkowo przypisuje się błędne intencje, jakoby jedynym celem Summorum Pontificum było wyciągnięcie ręki do lefebrystów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję