Reklama

Oczekiwanie na Światowe Dni Młodzieży

2016-07-05 11:24

Iwona Kosztyła
Edycja rzeszowska 28/2016, str. 1

Piotr Ciupak

Po prawie dwuletnim przygotowaniu duchowym i logistycznym diecezja rzeszowska jest gotowa do Światowych Dni Młodzieży. Pod koniec lipca na Dni w Diecezji, które poprzedzą spotkanie w Krakowie, przyjedzie ponad 1350 młodych ludzi z całego świata. Przygotowano dla nich specjalny program pobytu, w ramach którego odbędą się spotkania modlitewne, koncerty, wycieczki czy spędzanie czasu z rodzinami, które będą ich w tym czasie gościć. Tyle samo młodych diecezjan weźmie udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem i wydarzeniach towarzyszących.

– Na Dni w Diecezji przyjedzie do nas ponad 30 grup z 15 krajów – wylicza Bogusław Biały, świecki lider ŚDM w diecezji rzeszowskiej. – Ukraina, Włochy, Niemcy, Francja, Wenezuela, Hiszpania, Filipiny, Ekwador, Brazylia, Urugwaj, Gwatemala, Kazachstan, Egipt, Chiny. Irlandia, Kanada – reprezentanci tych krajów wybrali diecezję rzeszowską jako miejsce bezpośredniego przygotowania do udziału w głównych uroczystościach w Krakowie. Najliczniejszą grupę stanowić będą młodzi z Ukrainy – przyjedzie prawie 500 uczestników, ok. 200 osób z Francji, będą też kilkunasto- czy nawet kilkuosobowe grupy, z Gwatemali przyjedzie jedna osoba. Wszyscy zamieszkają u gościnnych rodzin. Brazylijczyków w Sokołowie Małopolskim gościć będzie m.in. Bernadeta Słonina. – To spotkanie nie będzie przypadkowe – zapewnia. – Znamy się od trzech lat, kiedy jako uczestniczka ŚDM trafiłam do Brazylii. Gościli mnie w swoich domach, zaopiekowali się mną, pokazali swój kraj, wspólnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z papieżem. Od tamtego czasu utrzymujemy przyjacielski kontakt i bardzo się cieszę, że mogą przyjechać do Polski. Wszystko już przygotowane na ich przyjazd, plan czasu wolnego dopięty na ostatni guzik, tak by mogli dobrze wspominać pobyt w diecezji rzeszowskiej. Będą polskie potrawy, polska muzyka, piękne krajobrazy i ciekawe miejsca, które zwiedzimy. – Program zarówno ten rekreacyjny, jak i duchowy jest przygotowany – potwierdza też ks. Daniel Drozd, koordynator ŚDM w diecezji. – Było sporo czasu, wiele spotkań i bardzo wielu zaangażowanych ludzi. Powstał projekt, który, mamy nadzieję, przyczyni się do dobrego przeżycia zarówno Dni w Diecezji, jak i spotkania w Krakowie. Czeka nas sporo wydarzeń, m.in. spotkania modlitewne, koncerty, zwiedzanie regionu. Na zakończenie, 25 lipca o poranku, na rzeszowskich błoniach papieskich odbędzie się posłanie młodych, którzy pojadą do Krakowa. Rozpocznie je Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Zapraszamy mieszkańców diecezji do uczestnictwa – dodaje ks. Daniel Drozd. – Na ŚDM dwoma specjalnymi pociągami pojedzie ponad 1350 młodych osób, którzy do wyjazdu przygotowywali się w swoich rejonach, realizując specjalny program przygotowujący do spotkania młodych – mówi ks. Krzysztof Golas, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Cieszymy się z dużego zainteresowania, bo to ważne wydarzenie, które, mamy nadzieję, przyniesie dobre owoce. To będzie piękne doświadczenie Kościoła, które młodzi przeniosą po spotkaniu na lokalne grunty: do diecezji, parafii, wspólnoty. Bartosz Korczyński po raz pierwszy będzie brał udział w tym spotkaniu. – Cieszę się że będę w Krakowie, bo to będzie ogromna wspólnota ludzi, którzy wyznają podobne wartości, przyjrzenie się, jak działają młodzi w innych krajach, czas na umocnienie się w wierze, także poprzez słowa, które skieruje do nas papież Franciszek.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

luk / Wieliczka (KAI)

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. screenshot/TVP

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: pierwszy kościół otwarty całą dobę

2019-12-09 20:30

pb (KAI/religiondigital.org) / Rzym

Po raz pierwszy Rzym ma światynię otwartą całą dobę. Od 9 grudnia o 19.00 kościół Stygmatów św. Franciszka jest czynny non stop. Znajduje się on w centrum Wiecznego Miasta - pomiędzy Panteonem i jezuickim kościołem Il Gesù.

Adrian Ziątek

Inicjatorem przedsięwzięcia jest ks. Ángel García Rodríguez, wspierany przez papieża Franciszka. Świątynią opiekować się będą wolontariusze Fundacji Mensajeros de la Paz (Zwiastuni Pokoju), która na co dzień prowadzi domy dla opuszczonych dzieci, pozbawionych rodzinnego ciepła. Założył ją w 1962 r. właśnie ks. García.

W wysłanym 8 grudnia liście do ks. Garcíi papież wyraził pragnienie, by domy Boże miały zawsze otwarte drzwi. Gdy zaś są one zamknięte, takie kościoły „powinny być nazywane muzeami”. Franciszek podkreślił, że wspólnota kościelna, zgodnie z Ewangelią, ma być namiotem, zdolnym do powiększania swej przestrzeni, aby wszyscy mogli wejść, „oazą pokoju i miłości Boga, miejscem przyjęcia, pojednania i przebaczenia”.

Inicjatywę otwarcia świątyni przez 24 godziny na dobę, co od lat było marzeniem ks. Garcíi, wsparło również dwóch kardynałów: Angelo de Donatis - papieski wikariusz diecezji rzymskiej oraz Aquilino Bocos Merino, były przełożony generalny Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem