Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryjo, jesteś z nami

3 lipca 2016 r. przejdzie na zawsze do historii Tatyni, filii parafii Police-Jasienica. W miejscowym kościele pw. św. Pawła Apostoła miała miejsce koronacja figury Pani Fatimskiej, której dokonał ks. Grzegorz Wejman – misjonarz fatimski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koronacja

Matka Boża Fatimska

Andrzej Joniak

Procesja z Matką Bożą Fatimską

Procesja z Matką Bożą Fatimską

Ten piękny dzień stał się możliwy dzięki wielu osobom, które głęboko przeżyły Misję Fatimską w miejscowej parafii w dniach 29 listopada – 6 grudnia 2015 r. Wówczas na sugestię ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, by jako owoc misji zakupić figurę Pani Fatimskiej, natychmiast znalazł się anonimowy darczyńca. Figura wraz z koroną została zakupiona w Fatimie i przywieziona do parafii przez ks. Stanisława Rosieka, administratora parafii w Chwarstnicy. Równocześnie rozpoczęły się przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia, w które zaangażowały się liczne osoby z Tatyni i Jasienicy.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem figury Pani Fatimskiej, na wysokości remizy Straży Pożarnej, przez kapłanów: ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, ks. kan. Mieczysława Wdowiaka i ks. Grzegorza Wejmana, burmistrza Polic Władysława Diakuna i przewodniczącego Radu Powiatu Polic Cezarego Arciszewskiego, sołtys z Tatyni Mirosławę Sadowską (główną animatorkę uroczystości) i licznych wiernych. Figurę z Jasienicy przywieźli strażacy z Tatyni wozem strażackim. Po czym wyruszyła procesja do świątyni, podczas której figurę nieśli na zamianę: strażacy z Tatyni, niewiasty i mężczyźni, a koronę dziewczynka ubrana na biało. Kulminacyjnym punktem była uroczysta Msza św. Po kazaniu, w którym kaznodzieja nawoływał do naśladowania Maryi w Jej postawie zaufania Bogu, skromności i ubóstwie oraz prosił o odprawianie nabożeństw Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca, nastąpiła koronacji figury Pani Fatimskiej. Misjonarz wobec ukoronowanej Maryi zawierzył ks. prob. Waldemara Szczurowskiego i parafian Niepokalanemu Sercu Maryi. Po Komunii św. figura została zainstalowana w prezbiterium kościoła w odpowiednio przygotowanym miejscu. Bezpośrednio przed błogosławieństwem ks. G. Wejman dokonał również poświęcenia krzyża misyjnego ufundowanego przez kilka rodzin z Tatyni, a ustawionego przed wejściem do świątyni.

Radość głęboko przeżytej Liturgii znalazła swoje przedłużenie na agapie, przy suto zastawionych stołach i śpiewie piosenek w wykonaniu zespołu muzycznego z Trzebieży oraz Zespołu Folklorystycznego „Balbiny” z Polic.

Uroczystość ta, wyjątkowa w naszej archidiecezji, a zupełnie niespotykana w kościołach filialnych, stała się widocznym znakiem przygotowań do 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie. Tego dnia czuło się mocny powiew Ducha Świętego w Tatyni.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pani Fatimska z kościoła w Kielcach-Dyminach

Trzydzieści lat temu w miejscu, gdzie stoi obecnie piękny kościół, były pola uprawne. Matka Boża wybrała to miejsce na utworzenie nowej parafii, skąd będzie rozchodziło się na całą ziemię kielecką fatimskie orędzie i Jej wezwanie do modlitwy, pokuty i wynagrodzenia za grzechy. 13 maja tutaj, w Dyminach, odbywały się diecezjalne uroczystości z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich

Fatima zafascynowała mnie już jako kleryka Seminarium kieleckiego. Kiedy z opracowań poznawałem orędzie Matki Bożej, nie było ono jeszcze w Polsce tak powszechnie znane – wspomina proboszcz ks. kan. Tadeusz Szeląg.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję