Reklama

Z Maryją przez wieki

2016-07-14 08:55

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 29/2016, str. 4-5

Aleksandra Wojdyło
Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Sanktuarium w Lipach należy do najstarszych i największych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątowów z XIV wieku, jednak lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu w XIII wieku. Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Do sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie-Lipach na odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przypadający w dniach 1 i 2 lipca przybywają bardzo licznie mieszkańcy ziemi lubawskiej, pielgrzymi z wielu miast i miejscowości, aby na nowo zawierzyć Jej swoje życie i wypraszać łaski. „Przemień, Maryjo, moją prośbę w Twoją łaskę” – z taką nadzieją i prośbą w tym roku przybyło kilkadziesiąt tysięcy czcicieli Matki Bożej Lipskiej. Tegoroczne uroczystości maryjne połączone zostały z obchodami jubileuszu 800-lecia chrztu miasta i ziemi lubawskiej.

Procesja z figurką

Pierwszego dnia odpustu przy sanktuarium trwało czuwanie modlitewne, któremu przewodniczył ks. kan. prof. Mirosław Mróz. Uroczyste Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie w farze poprzedziły procesję z figurą poprowadzoną przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i bp. Andrzeja Suskiego. Procesja skierowała się do miejsca objawień w pobliskich Lipach, gdzie sprawowana była Msza św.

W słowie powitania Biskup Andrzej przypomniał wydarzenie sprzed 800 lat i podkreślił znaczenie „świętej ziemi lubawskiej” jako ważnej części dawnej diecezji chełmińskiej, a obecnie toruńskiej. Wspomniał o pobycie w Lipach kard. Stefana Wyszyńskiego 2 lipca 1969 r., gdy ukoronował papieskimi koronami figurkę Matki Bożej Lipskiej, i kard. Józefa Glempa w 1994 r. podczas uroczystości 25-lecia koronacji figury.

Reklama

Język Ewangelii

W homilii kard. Nycz mówił o roli miłosierdzia w życiu codziennym chrześcijanina. Wyraził słowa uznania dla mieszkańców i pielgrzymów za liczną obecność na odpuście i oddawanie czci Maryi w Jej cudownej figurze. Dziękując za 800 lat chrystianizacji ziemi lubawskiej, mówił o wyzwaniu i odpowiedzialności mieszkańców ziemi lubawskiej za przekazywanie kolejnym pokoleniom skarbu, jakim jest dziedzictwo chrześcijańskie. – Pielęgnujcie wszystko, co pozostawili wam poprzednicy – prosił kaznodzieja. Kard. Kazimierz Nycz mówił o wzorze miłosierdzia, jaki dała swoją postawą Maryja, nawiedzając św. Elżbietę i udzielając pomocy. – Miłość miłosierna jest odpowiedzią na miłosierdzie Pana Boga i za to Mu dziękujmy w tym szczególnym roku – zaznaczył kard. Nycz. Podając za wzór nauczanie papieża Franciszka przypominającego o uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy, powiedział: – O problemach miłosierdzia my, ludzie Kościoła, musimy mówić językiem Ewangelii niezależnie od tego, jak mówią inni. Nawiązał również do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, zachęcając do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie oraz młodzieżą w diecezji. Zachęcił do modlitwy o beatyfikację sł. Bożej Magdaleny Mortęskiej.

Kustosz ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz w słowie podziękowania wyraził wdzięczność za uczestnictwo w obchodach. Zachęcił do zapoznania się z dwiema okolicznościowymi publikacjami związanymi z Lubawą i sanktuarium. Liturgię Mszy św. ubogacił śpiewem chór Appasjonata z Lubawy pod dyrekcją Marka Józefowicza. Sanktuarium w Lipach staje się również szczególnym miejscem modlitw za życie poczęte, dlatego po Mszy św. biskupi udzielali błogosławieństwa dzieciom, matkom oczekującym narodzin dzieci.

Rolnicy

Matka Boża Lipska jest patronką rolników, więc i ta grupa zawodowa modliła się podczas wieczornej Eucharystii o opiekę w pracach na roli. Mszy św. przewodniczył diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Homilię wygłosił ks. kan. prof. Mirosław Mróz, który mówił o potrzebie dążenia do ekologii ziemi, a również o ekologii serca i duszy. – Rolnik ma ukochać ziemię jak Maryja, chronić, dbać, doglądać, bronić, czuwać, a nie tylko dążyć do maksymalnego zysku – podkreślił ks. kan. prof. Mróz.

Czas modlitw

Wieczorne czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych, modlitwa różańcowa, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze świecami oraz Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie o północy, której przewodniczył neoprezbiter z Lubawy posługujący w Wiedniu ks. Wojciech Chmielewski, zakończyły pierwszy dzień uroczystości w Lipach. Przez całą noc trwało czuwanie przy figurze Maryi, aby następnego dnia o poranku wyśpiewać Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. 2 lipca Sumie przewodniczył bp Józef Szamocki. Podczas popołudniowej Mszy św. z udziałem kierowców poświęcono pojazdy. Po Nieszporach o Najświętszej Maryi Pannie w uroczystym orszaku odprowadzono figurę do kościoła farnego.

Tagi:
sanktuarium

Reklama

Archidiecezja wrocławska ma nowe sanktuarium!

2019-06-14 05:08

Anna Majowicz

Na początku br. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski wydał dekret ustanawiający sanktuarium św. Antoniego Padewskiego ,,Husiatyńskiego” w kościele parafialnym pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. Uroczystość nadania kościołowi rangi sanktuarium odbyła się 13 czerwca i połączona została z dniem parafialnego odpustu.

Anna Majowicz
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS kropił wodą święconą przybyłych do sanktuarium pielgrzymów

Mszy św. odpustowej przewodniczył o bp Jacek Kiciński. Eucharystię poprzedziła pielgrzymka oborniczan, która do sanktuarium wyruszyła z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- Oto jest dzień, który uczynił nam Pan, radujmy się i weselmy się. Dzisiejsza wyjątkowa, niepowtarzalna i historyczna uroczystość, przynosi radość całej naszej obornickiej społeczności – przywitał pielgrzymów ks. Jacek Wawrzyniak, proboszcz parafii św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Zobacz zdjęcia: Ogłoszenie Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego ,,Husiatyńskiego

W trakcie Mszy św. kanclerz wrocławskiej kurii, ks. Jacek Froniewski odczytał dekret abp. Józefa Kupnego o ustanowieniu sanktuarium. Głos zabrali także ekspatriowani z Husiatyna do Obornik Śląskich, najstarsi mieszkańcy miasta. - Przesiedleni musieliśmy rozpocząć od nowa życie rodzinne, edukacyjne i zawodowe. Pomimo tych wszystkich utrudnień i tęsknoty za rodzinnymi stronami, powoli przyzwyczajaliśmy się do życia w nowych warunkach. Niestety brakowało nam słynącego z łask obrazu św. Antoniego, do którego zwracali się nasi rodzice i dziadkowie, pod którym przyjmowaliśmy Chrzest św. Świętemu Antoniemu też zależało na tym, żeby wrócić do swoich husiatynców i po niecałych 40 latach przybył tutaj, na ziemię obornicką. Tak jak w Husiatynie , tak w Obornikach Śląskich obraz słynie łaskami - mówił Zbigniew Małkiewicz.

O cudownym obrazie wspomniał także w homilii o bp Jacek Kiciński. - Wpatrujemy się dziś w łaskami słynący obraz św. Antoniego. Postać naszego patrona przypomina nam wszystkim, jak cudowny i wspaniały jest Bóg. Jak Bóg troszczy się o swoje dzieci – wskazał wrocławski biskup pomocniczy. Kapłan zauważył, że gdy przypatrzymy się życiu św. Antoniego, zauważymy trzy bardzo ważne cechy: Jego wiarę, wierność i świadectwo życia. - Antoni był człowiekiem Bożego Słowa, a to Słowo sprawiało, że czuł się wiernym uczniem Jezusa i duchowym synem św. Franciszka (…). Gdyby zastanowić się na tym, jak w dzisiejszych czasach postępowałby i w jaki sposób głosiłby Ewangelię, odpowiedź wydaje się bardzo prosta - św. Antonii z pewnością wskazałby nam na Jezusa i Jego słowo. To wartości ponadczasowe – skonkludował o bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ksiądz uniewinniony, media milczą

2019-06-04 13:08

Włodzimierz Rędzioch
Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 16-17

Pod koniec stycznia 2019 r. światowe media nagłośniły sprawę ustąpienia z urzędu szefa biura Kongregacji Nauki Wiary – ks. Hermanna Geisslera po wysunięciu wobec niego przez byłą zakonnicę zarzutów o molestowanie

Włodzimierz Rędzioch
Ks. Hermann Geissler został uniewinniony od zarzucanego mu czynu przez Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej. Media, które nagłaśniały fałszywe oskarżenia, teraz milczą

Oskarżenie to wysunęła Doris Wagner-Reisinger, twierdząc, że do próby jej seksualnego wykorzystania doszło w 2009 r. w Rzymie przy okazji spowiedzi. Dla mediów była to bardzo „atrakcyjna” wiadomość, bo chodziło o księdza, którego do Watykanu sprowadził sam kard. Joseph Ratzinger. Hermann Geissler urodził się w Austrii niedaleko Innsbrucka w 1965 r. Gdy odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa, wstąpił do wspólnoty życia konsekrowanego „Das Werk” (Familia Spiritualis Opus). Przełożeni wkrótce docenili tego bardzo uzdolnionego i wszechstronnie wykształconego młodego kapłana – pracę w Kongregacji Nauki Wiary, u boku jej prefekta kard. Ratzingera, rozpoczął, gdy miał zaledwie 27 lat, i pracował w tej dykasterii aż do momentu wybuchu skandalu.

Dla mnie sprawa ks. Geisslera miała też inny, bardziej osobisty wymiar – agencje podawały informacje o zarzutach pod jego adresem z wykonanym przeze mnie zdjęciem ściągniętym bez mojego pozwolenia z internetu. Był to portret ks. Geisslera na tle obrazu z wizerunkiem kard. Ratzingera. Zrobiłem mu to zdjęcie, gdy udzielił mi wywiadu o swoim dawnym szefie, czyli kard. Ratzingerze (https://www.niedziela.pl/artykul/130330/nd/Pokora-i-zawierzenie-Panu-Bogu). W ten sposób łączono, niejako namacalnie, postać księdza, który miał się dopuścić nadużyć, z osobą Papieża emeryta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem