Reklama

Głos z Torunia

Z Maryją przez wieki

Sanktuarium w Lipach należy do najstarszych i największych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątowów z XIV wieku, jednak lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu w XIII wieku. Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Niedziela toruńska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Aleksandra Wojdyło

Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Do sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie-Lipach na odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przypadający w dniach 1 i 2 lipca przybywają bardzo licznie mieszkańcy ziemi lubawskiej, pielgrzymi z wielu miast i miejscowości, aby na nowo zawierzyć Jej swoje życie i wypraszać łaski. „Przemień, Maryjo, moją prośbę w Twoją łaskę” – z taką nadzieją i prośbą w tym roku przybyło kilkadziesiąt tysięcy czcicieli Matki Bożej Lipskiej. Tegoroczne uroczystości maryjne połączone zostały z obchodami jubileuszu 800-lecia chrztu miasta i ziemi lubawskiej.

Procesja z figurką

Pierwszego dnia odpustu przy sanktuarium trwało czuwanie modlitewne, któremu przewodniczył ks. kan. prof. Mirosław Mróz. Uroczyste Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie w farze poprzedziły procesję z figurą poprowadzoną przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i bp. Andrzeja Suskiego. Procesja skierowała się do miejsca objawień w pobliskich Lipach, gdzie sprawowana była Msza św.

Reklama

W słowie powitania Biskup Andrzej przypomniał wydarzenie sprzed 800 lat i podkreślił znaczenie „świętej ziemi lubawskiej” jako ważnej części dawnej diecezji chełmińskiej, a obecnie toruńskiej. Wspomniał o pobycie w Lipach kard. Stefana Wyszyńskiego 2 lipca 1969 r., gdy ukoronował papieskimi koronami figurkę Matki Bożej Lipskiej, i kard. Józefa Glempa w 1994 r. podczas uroczystości 25-lecia koronacji figury.

Język Ewangelii

W homilii kard. Nycz mówił o roli miłosierdzia w życiu codziennym chrześcijanina. Wyraził słowa uznania dla mieszkańców i pielgrzymów za liczną obecność na odpuście i oddawanie czci Maryi w Jej cudownej figurze. Dziękując za 800 lat chrystianizacji ziemi lubawskiej, mówił o wyzwaniu i odpowiedzialności mieszkańców ziemi lubawskiej za przekazywanie kolejnym pokoleniom skarbu, jakim jest dziedzictwo chrześcijańskie. – Pielęgnujcie wszystko, co pozostawili wam poprzednicy – prosił kaznodzieja. Kard. Kazimierz Nycz mówił o wzorze miłosierdzia, jaki dała swoją postawą Maryja, nawiedzając św. Elżbietę i udzielając pomocy. – Miłość miłosierna jest odpowiedzią na miłosierdzie Pana Boga i za to Mu dziękujmy w tym szczególnym roku – zaznaczył kard. Nycz. Podając za wzór nauczanie papieża Franciszka przypominającego o uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy, powiedział: – O problemach miłosierdzia my, ludzie Kościoła, musimy mówić językiem Ewangelii niezależnie od tego, jak mówią inni. Nawiązał również do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, zachęcając do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie oraz młodzieżą w diecezji. Zachęcił do modlitwy o beatyfikację sł. Bożej Magdaleny Mortęskiej.

Kustosz ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz w słowie podziękowania wyraził wdzięczność za uczestnictwo w obchodach. Zachęcił do zapoznania się z dwiema okolicznościowymi publikacjami związanymi z Lubawą i sanktuarium. Liturgię Mszy św. ubogacił śpiewem chór Appasjonata z Lubawy pod dyrekcją Marka Józefowicza. Sanktuarium w Lipach staje się również szczególnym miejscem modlitw za życie poczęte, dlatego po Mszy św. biskupi udzielali błogosławieństwa dzieciom, matkom oczekującym narodzin dzieci.

Rolnicy

Reklama

Matka Boża Lipska jest patronką rolników, więc i ta grupa zawodowa modliła się podczas wieczornej Eucharystii o opiekę w pracach na roli. Mszy św. przewodniczył diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Homilię wygłosił ks. kan. prof. Mirosław Mróz, który mówił o potrzebie dążenia do ekologii ziemi, a również o ekologii serca i duszy. – Rolnik ma ukochać ziemię jak Maryja, chronić, dbać, doglądać, bronić, czuwać, a nie tylko dążyć do maksymalnego zysku – podkreślił ks. kan. prof. Mróz.

Czas modlitw

Wieczorne czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych, modlitwa różańcowa, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze świecami oraz Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie o północy, której przewodniczył neoprezbiter z Lubawy posługujący w Wiedniu ks. Wojciech Chmielewski, zakończyły pierwszy dzień uroczystości w Lipach. Przez całą noc trwało czuwanie przy figurze Maryi, aby następnego dnia o poranku wyśpiewać Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. 2 lipca Sumie przewodniczył bp Józef Szamocki. Podczas popołudniowej Mszy św. z udziałem kierowców poświęcono pojazdy. Po Nieszporach o Najświętszej Maryi Pannie w uroczystym orszaku odprowadzono figurę do kościoła farnego.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolbuszowskie sanktuarium maryjne

W uroczystość Wszystkich Świętych kolbuszowska kolegiata rozpoczęła kolejny etap odnowy istniejącego tu od dawna, ale z różnych powodów nieco zapomnianego ośrodka kultu Najświętszej Maryi Panny. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba poświęcił odnowiony obraz Matki Bożej (umieszczony w nastawie ołtarzowej), a po Mszy św. poświęcił po remoncie kaplicę cmentarną z nową nastawą ołtarzową, w której umieszczony jest obraz Matki Bożej Bolesnej

Przed wspomnianą Mszą św. ks. dr Sławomir Zych z KUL-u wygłosił referat na temat dawnego sanktuarium maryjnego w Kolbuszowej. W uroczystości wzięli udział kapłani z dekanatu kolbuszowskiego wschód i księża-rodacy. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz parafianie, którzy przygotowywali się duchowo do uroczystości poprzez trzydniowe rekolekcje, prowadzone przez ks. Pawła Batorego. Uroczystości rozpoczął koncert chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z Kolbuszowej pod dyrekcją Aleksandry Niezgody.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję