Reklama

Niedziela Wrocławska

Witamy w mieście spotkań

Prawie dwadzieścia lat temu Jan Paweł II nazwał Wrocław miastem spotkania, wskazując na jego otwartość i wielokulturowość. Dziś słowa Ojca Świętego określają stolicę Dolnego Śląska stając się niejako jego definicją. Ten sam papież był pomysłodawcą i inspiratorem cyklicznych spotkań z młodzieżą z całego świata, ustanawiając je w 1985r. Już dwa lata później młodzi katolicy spotkali się w Buenos Aires w Argentynie, a kilka lat później w Częstochowie, ostatnie spotkanie w Rio de Janeiro w Brazylii (2013) zgromadziło prawie 4 mln uczestników.

Reklama

W tym roku młodzież spotka się w Krakowie. Zanim młodzi ludzie z całego świata pojadą do stolicy Małopolski, będą spotykać się przez kilka dni (20-25 lipca) w wybranych miastach w Polsce, aby uczestniczyć w tzw. Dniach w Diecezjach. Część z nich odwiedzi nasze miasto. Według szacunków wrocławskiego sztabu ŚDM przyjedzie do nas ok. 15 tysięcy pielgrzymów ze wszystkich kontynentów. Najwięcej osób przybędzie z Niemiec i Francji, ale pojawią się także m.in. Włosi, Hiszpanie, Węgrzy, Ukraińcy, Amerykanie, Kolumbijczycy, Ekwadorczycy, Panamczycy, Ghańczycy, Senegalczycy, Australijczycy, Rosjanie, Chińczycy, Koreańczycy.

Spotkanie młodzieży w mieście spotkań zobowiązuje. Dlatego program wrocławskich Dni w Diecezjach jest bardzo bogaty i tworzą go – obok wspólnej modlitwy – wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie miasta oraz szereg innych atrakcji dla pielgrzymów. Każdy dzień podzielony jest na dwie części: przedpołudniową organizowaną głównie w parafiach przy udziale wrocławskich rodzin oraz popołudniową, wspólną dla wszystkich uczestników oraz mieszkańców. We Wrocławiu w pięciu miejscach przez trzy dni zorganizowane zostaną festiwale miłosierdzia tzw. Mercy Festy, gdzie młodzież z różnych stron świata przy chrześcijańskiej muzyce będzie się wspólnie modlić i dzielić swoim doświadczeniem. Ważnym dniem będzie sobota 23 lipca. Wówczas uczestnicy wezmą udział wraz z abp. Józefem Kupnym w wydarzeniach duchowych na Ostrowie Tumskim. Po niej grupy udadzą się do wyznaczonych kościołów, by sprawować Eucharystię w grupach językowych. Natomiast wieczorem rozpocznie się wielkie muzyczno-modlitewne spotkanie na Stadionie Miejskim „Singing Europe”. Wezmą w nim udział także grupy z diecezji legnickiej i świdnickiej oraz młodzież z naszej archidiecezji, a także inni zaproszeni goście (rodziny, uczestnicy). Dotychczas odbyło się 12 Światowych Dni Młodzieży, m.in. w Buenos Aires, Częstochowie, Paryżu, Sydney i ostatnio w Rio de Janeiro. Hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży jest cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem miłosierdzia dostąpią”.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączy ich wiara

Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co 2, 3 lata spotkania młodych katolików z całego świata. Jak to wydarzenie wspomina uczestniczka ŚDM w Madrycie i Rio de Janeiro, opowiada Laurine Depta, Polka wychowana w Niemczech, która w tym roku będzie brała udział w ŚDM jako wolontariuszka

DARIA NEUMANN: – Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z ŚDM?

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję