Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław czeka na młodych

W drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży Wrocław odwiedzi 15 tys. młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. „Dni w Diecezjach” to pierwsza część obchodów Światowych Dni Młodzieży, w trakcie których młodzież gościć będzie w parafiach na terenie całego kraju – gospodarza spotkania. Diecezja Wrocławska przygotowała dla nich wiele atrakcji – oprócz wspólnej modlitwy i angażowania się w dzieła miłosierdzia, rozmaite wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc

Niedziela wrocławska 29/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum ŚDM Wrocław

Młodzi z Linden w USA przyjadą do Wrocławia na Dni w Diecezjach

Młodzi z Linden w USA przyjadą do Wrocławia na Dni w Diecezjach

Cenny czas, który pozwala zobaczyć i doświadczyć wspólnoty Kościoła lokalnego oraz daje wspaniałą możliwość do poznania rodzin goszczących pielgrzymów w swych domach – mówi ks. Zbigniew Kowal, koordynator sztabu Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Wrocławskiej. – 20 lipca młodzi pielgrzymi spotkają się najpierw w parafiach z goszczącymi ich rodzinami, będą mieli okazję poznać wrocławian podczas zwiedzania miasta 21 lipca, każdego dnia gromadzić się będą przy pięciu scenach rozstawionych w mieście, uczestnicząc w Festiwalach Miłosierdzia. 23 lipca na Ostrowie Tumskim spotkają się z abp. Józefem Kupnym i przejdą przez Bramę Miłosierdzia. Na to spotkanie zaproszeni są również mieszkańcy Wrocławia – podkreśla ks. Kowal.

Wrocław – Galilea

Dni w Diecezjach to przedsmak Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szansa, dla tych którzy nie będą mieli możliwości uczestniczenia w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. – To jest szansa dla tych, którzy do Krakowa nie pojadą, ale będą mogli doświadczyć wspólnoty młodego Kościoła z całego świata, doświadczyć, że Kościół jest żywy, dynamiczny, różnorodny. A kiedy będą oglądać spotkanie Papieża z młodymi w Krakowie, poczują się częścią tego wydarzenia choćby przez to, że mogli spotkać się z ludźmi z całego świata właśnie tutaj we Wrocławiu – dodaje ks. Zbigniew Kowal.

Reklama

Na czas Światowych Dni Młodzieży Polska nazwana została Campus misericordiae – Pole miłosierdzia, a każda z diecezji przyjęła biblijną nazwę. Archidiecezja Wrocławska stała się Galileą. Galilea była dla Jezusa miejscem szczególnym, miejscem głoszenia Ewangelii o Królestwie Bożym, świadectwem znaków i cudów oraz miejscem powołania i posłania apostołów. To w Galilei dokonała się przemiana wielu, którzy spotkali Zbawiciela. – Duchowe przygotowania do ŚDM pokazały, że Wrocław i Galilea to miejsca bardzo bliskie sobie, miejsca spotkań – mówi ks. Zbigniew Kowal. – Mamy nadzieję, że te Światowe Dni Młodzieży będą nie tylko spotkaniem z żywym Kościołem, ale przede wszystkim z Chrystusem, który zaprasza nas tak jak swoich uczniów: Idźcie do Galilei, tam mnie spotkacie! Spotkacie mnie zmartwychwstałego! Tego przede wszystkim chcemy w tych wydarzeniach doświadczyć – Zmartwychwstałego Jezusa, który działa dzisiaj w Kościele, działa w sercach ludzi wierzących – podkreśla ks. Zbigniew.

15 tysięcy z całego świata

Na Dni w Diecezjach do Wrocławia przyjadą młodzi ze wszystkich kontynentów, z takich krajów jak Kolumbia, Panama, Rosja, Kanada, Chiny, Hiszpania, Węgry, Włochy czy Francja. Wśród ponad 50 grup, które wybrały Dolny Śląsk jako miejsce, w którym będą chcieli przeżyć dni w diecezjach, przeważają wspólnoty z Francji, których jest aż 9. Liczba uczestników w każdej z nich waha się od 500 do 800 osób. W sumie znad Sekwany do Wrocławia przyjedzie prawie 4000 młodych.

Do Dni w Diecezjach skrupulatnie przygotowywała się duża grupa Koreańczyków. Podczas wcześniejszych wizyt we Wrocławiu zadawali wiele pytań odnośnie do organizacji, sami opowiadali także jak przygotowują się do spotkania z papieżem Franciszkiem.

Reklama

Do Wrocławia na Dni w Diecezjach przyjadą także młodzi ze Stanów Zjednoczonych, m.in. grupa młodzieży z Linden w stanie New Jersey. Justyna Smykowska z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, opowiadając o koleżankach i kolegach z grupy, mówi, że zamieszkują w różnych miejscowościach. Tym, co ich łączy, jest uczęszczanie na zajęcia religii w języku polskim oraz zaangażowanie w działalność takich ośrodków życia polonijnego, jak polska szkoła, polskie harcerstwo czy liturgiczna służba ołtarza w polskiej parafii. To dla nich radość, że mogą rozmawiać posługując się polszczyzną. W takich właśnie okolicznościach rodzą się piękne przyjaźnie na lata. Grupa młodych już od dłuższego czasu czyniła wspólnie przygotowania do nadchodzących ŚDM 2016 w Krakowie. – Z niecierpliwością oczekujemy wakacji, podczas których będziemy mogli odwiedzić nasze rodziny w Polsce i naszą ukochaną ojczyznę i spotkać się z papieżem Franciszkiem – wyznaje Justyna.

Film i widokówki

Dni w Diecezjach młodzi w naszej archidiecezji spędzą nie tylko we Wrocławiu. Będą mieszkać w około 120 parafiach, oprócz Wrocławia także w Brzegu, Oławie, Oleśnicy czy Trzebnicy.

Do Oławy przyjedzie 440 osób. Parafie podzieliły się pielgrzymami: do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjadą Włosi, do parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia – Hiszpanie i Ukraińcy, do parafii w Nowym Otoku – Rumuni, a do „Miłosierdzia Bożego” – Niemcy. Oławianie przygotowali specjalny film promujący miasto i ŚDM, ostatnio także pamiątkowe widokówki, w tym jedną w języku włoskim. – Pokazujemy i promujemy nasze miasto oraz młodzież, która angażuje się w Dni w Diecezjach, a potem wybiera się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem – mówi ks. Piotr Rozpędowski z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pomysłodawca projektu. – Poprzez udostępnianie filmu na portalach społecznościowych pokazujemy, że młodzież w Kościele też ma swoje miejsce – podkreśla kapłan.

W filmie można zobaczyć piękne kadry Oławy, nie tylko kościół ale także boisko, rodziny przyjmujące pielgrzymów czy Dom Pomocy Społecznej, gdzie młodzi będą świadczyli posługę miłosierdzia.

Gość w dom, Bóg w dom

Wiele osób z różnych parafii archidiecezji z niecierpliwością oczekuje na przyjazd młodych pielgrzymów, których będą gościć w swoich domach. Pani Zofia z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach czeka na... czworo młodych ludzi z Chin. – Mieszkam sama, więc miejsca jest dosyć. Najbardziej boję się, że nie będziemy się mogli porozumieć. Ale Ojcowie Oblaci z parafii obiecali, że moi Chińczycy będą rozumieli po polsku – śmieje się pani Zofia.

Ania i Paweł z parafii Miłosierdzia Bożego na Gądowie Małym przyjmą pielgrzymów z Hiszpanii: – Bardzo się cieszymy, że możemy przyjąć młodych z Hiszpanii i podzielić się z nimi naszą wiarą, a także naszym domem. Sami wcześniej jeździliśmy na Światowe Dni Młodzieży i wiemy, jak ważna jest gościnność rodzin przyjmujących pielgrzymów. Cieszymy się także ze względu na trójkę naszych małych dzieci. Dla nich to będzie pierwsze takie doświadczenie Kościoła otwartego, Kościoła różnorodnego – podkreślają.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o spotkaniu papieża z biskupami

- Spotkanie z Ojcem Świętym było dla mnie bardzo ważnie. Kolejny raz otworzyło moje oczy i uszy na to, jak wiele Ojciec Święty może przekazywać nam jako pasterz - powiedział abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej po spotkaniu papieża Franciszka z polskimi biskupami.

Prymas powiedział, że papież, odpowiadając na pytania biskupów, odniósł się m.in. do problemu sekularyzacji. Ojciec Święty stwierdził, że odpowiedzią na ten problem wykluczania wiary jest bliskość. Jak powiedział, powinna ona być „duszpasterskim stylem”. Papież pokreślił też, że młodzież, jest jego zdaniem bardzo wrażliwa na potrzeby innych, przede wszystkim ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję