Reklama

Wrocław czeka na młodych

2016-07-14 08:55

Magdalena Lewandowska
Edycja wrocławska 29/2016, str. 6-7

Archiwum ŚDM Wrocław
Młodzi z Linden w USA przyjadą do Wrocławia na Dni w Diecezjach

W drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży Wrocław odwiedzi 15 tys. młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. „Dni w Diecezjach” to pierwsza część obchodów Światowych Dni Młodzieży, w trakcie których młodzież gościć będzie w parafiach na terenie całego kraju – gospodarza spotkania. Diecezja Wrocławska przygotowała dla nich wiele atrakcji – oprócz wspólnej modlitwy i angażowania się w dzieła miłosierdzia, rozmaite wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc

Cenny czas, który pozwala zobaczyć i doświadczyć wspólnoty Kościoła lokalnego oraz daje wspaniałą możliwość do poznania rodzin goszczących pielgrzymów w swych domach – mówi ks. Zbigniew Kowal, koordynator sztabu Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Wrocławskiej. – 20 lipca młodzi pielgrzymi spotkają się najpierw w parafiach z goszczącymi ich rodzinami, będą mieli okazję poznać wrocławian podczas zwiedzania miasta 21 lipca, każdego dnia gromadzić się będą przy pięciu scenach rozstawionych w mieście, uczestnicząc w Festiwalach Miłosierdzia. 23 lipca na Ostrowie Tumskim spotkają się z abp. Józefem Kupnym i przejdą przez Bramę Miłosierdzia. Na to spotkanie zaproszeni są również mieszkańcy Wrocławia – podkreśla ks. Kowal.

Wrocław – Galilea

Dni w Diecezjach to przedsmak Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szansa, dla tych którzy nie będą mieli możliwości uczestniczenia w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. – To jest szansa dla tych, którzy do Krakowa nie pojadą, ale będą mogli doświadczyć wspólnoty młodego Kościoła z całego świata, doświadczyć, że Kościół jest żywy, dynamiczny, różnorodny. A kiedy będą oglądać spotkanie Papieża z młodymi w Krakowie, poczują się częścią tego wydarzenia choćby przez to, że mogli spotkać się z ludźmi z całego świata właśnie tutaj we Wrocławiu – dodaje ks. Zbigniew Kowal.

Na czas Światowych Dni Młodzieży Polska nazwana została Campus misericordiae – Pole miłosierdzia, a każda z diecezji przyjęła biblijną nazwę. Archidiecezja Wrocławska stała się Galileą. Galilea była dla Jezusa miejscem szczególnym, miejscem głoszenia Ewangelii o Królestwie Bożym, świadectwem znaków i cudów oraz miejscem powołania i posłania apostołów. To w Galilei dokonała się przemiana wielu, którzy spotkali Zbawiciela. – Duchowe przygotowania do ŚDM pokazały, że Wrocław i Galilea to miejsca bardzo bliskie sobie, miejsca spotkań – mówi ks. Zbigniew Kowal. – Mamy nadzieję, że te Światowe Dni Młodzieży będą nie tylko spotkaniem z żywym Kościołem, ale przede wszystkim z Chrystusem, który zaprasza nas tak jak swoich uczniów: Idźcie do Galilei, tam mnie spotkacie! Spotkacie mnie zmartwychwstałego! Tego przede wszystkim chcemy w tych wydarzeniach doświadczyć – Zmartwychwstałego Jezusa, który działa dzisiaj w Kościele, działa w sercach ludzi wierzących – podkreśla ks. Zbigniew.

Reklama

15 tysięcy z całego świata

Na Dni w Diecezjach do Wrocławia przyjadą młodzi ze wszystkich kontynentów, z takich krajów jak Kolumbia, Panama, Rosja, Kanada, Chiny, Hiszpania, Węgry, Włochy czy Francja. Wśród ponad 50 grup, które wybrały Dolny Śląsk jako miejsce, w którym będą chcieli przeżyć dni w diecezjach, przeważają wspólnoty z Francji, których jest aż 9. Liczba uczestników w każdej z nich waha się od 500 do 800 osób. W sumie znad Sekwany do Wrocławia przyjedzie prawie 4000 młodych.

Do Dni w Diecezjach skrupulatnie przygotowywała się duża grupa Koreańczyków. Podczas wcześniejszych wizyt we Wrocławiu zadawali wiele pytań odnośnie do organizacji, sami opowiadali także jak przygotowują się do spotkania z papieżem Franciszkiem.

Do Wrocławia na Dni w Diecezjach przyjadą także młodzi ze Stanów Zjednoczonych, m.in. grupa młodzieży z Linden w stanie New Jersey. Justyna Smykowska z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, opowiadając o koleżankach i kolegach z grupy, mówi, że zamieszkują w różnych miejscowościach. Tym, co ich łączy, jest uczęszczanie na zajęcia religii w języku polskim oraz zaangażowanie w działalność takich ośrodków życia polonijnego, jak polska szkoła, polskie harcerstwo czy liturgiczna służba ołtarza w polskiej parafii. To dla nich radość, że mogą rozmawiać posługując się polszczyzną. W takich właśnie okolicznościach rodzą się piękne przyjaźnie na lata. Grupa młodych już od dłuższego czasu czyniła wspólnie przygotowania do nadchodzących ŚDM 2016 w Krakowie. – Z niecierpliwością oczekujemy wakacji, podczas których będziemy mogli odwiedzić nasze rodziny w Polsce i naszą ukochaną ojczyznę i spotkać się z papieżem Franciszkiem – wyznaje Justyna.

Film i widokówki

Dni w Diecezjach młodzi w naszej archidiecezji spędzą nie tylko we Wrocławiu. Będą mieszkać w około 120 parafiach, oprócz Wrocławia także w Brzegu, Oławie, Oleśnicy czy Trzebnicy.

Do Oławy przyjedzie 440 osób. Parafie podzieliły się pielgrzymami: do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjadą Włosi, do parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia – Hiszpanie i Ukraińcy, do parafii w Nowym Otoku – Rumuni, a do „Miłosierdzia Bożego” – Niemcy. Oławianie przygotowali specjalny film promujący miasto i ŚDM, ostatnio także pamiątkowe widokówki, w tym jedną w języku włoskim. – Pokazujemy i promujemy nasze miasto oraz młodzież, która angażuje się w Dni w Diecezjach, a potem wybiera się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem – mówi ks. Piotr Rozpędowski z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pomysłodawca projektu. – Poprzez udostępnianie filmu na portalach społecznościowych pokazujemy, że młodzież w Kościele też ma swoje miejsce – podkreśla kapłan.

W filmie można zobaczyć piękne kadry Oławy, nie tylko kościół ale także boisko, rodziny przyjmujące pielgrzymów czy Dom Pomocy Społecznej, gdzie młodzi będą świadczyli posługę miłosierdzia.

Gość w dom, Bóg w dom

Wiele osób z różnych parafii archidiecezji z niecierpliwością oczekuje na przyjazd młodych pielgrzymów, których będą gościć w swoich domach. Pani Zofia z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach czeka na... czworo młodych ludzi z Chin. – Mieszkam sama, więc miejsca jest dosyć. Najbardziej boję się, że nie będziemy się mogli porozumieć. Ale Ojcowie Oblaci z parafii obiecali, że moi Chińczycy będą rozumieli po polsku – śmieje się pani Zofia.

Ania i Paweł z parafii Miłosierdzia Bożego na Gądowie Małym przyjmą pielgrzymów z Hiszpanii: – Bardzo się cieszymy, że możemy przyjąć młodych z Hiszpanii i podzielić się z nimi naszą wiarą, a także naszym domem. Sami wcześniej jeździliśmy na Światowe Dni Młodzieży i wiemy, jak ważna jest gościnność rodzin przyjmujących pielgrzymów. Cieszymy się także ze względu na trójkę naszych małych dzieci. Dla nich to będzie pierwsze takie doświadczenie Kościoła otwartego, Kościoła różnorodnego – podkreślają.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Reklama

Młody Kościół w Panamie

2019-01-16 11:02

Rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP
Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 6-7

Krzysztof Tadej
Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

KRZYSZTOF TADEJ: – Światowe Dni Młodzieży w Panamie opisywane są przez dziennikarzy w różny sposób. Jedni skupiają się na przedstawieniu kraju, inni podają dane statystyczne związane z uczestnikami. Co jest najważniejsze podczas Światowych Dni Młodzieży, w których będzie uczestniczył papież Franciszek?

KS. EMIL PARAFINIUK: – Rzeczywiście, warto mówić przede wszystkim o tym, co jest istotą tego wydarzenia. Wbrew pozorom w czasie Światowych Dni Młodzieży papież nie jest najważniejszy. Ojciec Święty zawsze podkreślał to, że jest jednym z pielgrzymów. To spotkanie młodych z całego świata, którzy przybywają do konkretnego kraju, żeby doświadczyć powszechności Kościoła. Dzieje się to w obecności Chrystusa i to na Chrystusa skierowane są oczy wszystkich uczestników. To On nas wszystkich gromadzi. To Chrystus powinien być w centrum uwagi. Światowe Dni Młodzieży mają również wymiar pielgrzymkowy. Uczestnicy podczas tych dni nie będą mieli warunków hotelowych czy wycieczkowych, tylko pielgrzymkowe, co wiąże się ze świadomie podejmowanym przez każdą osobę trudem. Poza tym Światowe Dni Młodzieży w Panamie mają pokazać całemu światu Kościół w Ameryce Łacińskiej.

– Czego Polacy mogą się nauczyć od wiernych tego Kościoła? Czy jest coś, co Księdza zachwyca w postawach wiernych?

– Po pierwsze – ich zaangażowanie. Często w parafiach w Panamie jest tylko jeden kapłan, dlatego świeccy zajmują się wieloma sprawami w parafii. Prowadzą ewangelizację, wykonują czynności administracyjne. Są to osoby w różnym wieku i bardzo przejmują się wszystkim, co się dzieje w parafii. Nie stoją z boku, ale pomagają tak, jak mogą. Po drugie – obserwuję ogromną radość przeżywanej wiary. Panama to kraj Ameryki Łacińskiej i wiedziałem, że wiara przeżywana jest w sposób bardziej radosny, dynamiczny i sentymentalny. Jednak gdy np. uczestniczyłem w nabożeństwach z procesjami, to widziałem, w jak niezwykły, podniosły, przejmujący sposób wierni przeżywają ten czas. Gdy widziałem takie zaangażowanie, często pojawiały mi się łzy w oczach.

– Jaka jest specyfika Kościoła katolickiego w Panamie? Na co chciałby Ksiądz zwrócić jeszcze uwagę?

– W Panamie znajdują się jeszcze tereny misyjne. W niektórych rejonach większość mieszkańców jest nieochrzczona. Metropolita Panamy abp José Domingo Ulloa Mendieta ma nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży i przyjazd Papieża spowodują wzmocnienie Kościoła lokalnego.

– Ile osób przybędzie do Panamy na Światowe Dni Młodzieży?

– Trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ organizatorzy nie podają takich danych. Sytuacja jest dynamiczna i wiele osób np. z krajów Ameryki Łacińskiej w ostatniej chwili podejmie decyzję, czy tutaj przyjechać. Mamy natomiast dane dotyczące krajów europejskich. Delegacja z Polski będzie najliczniejsza. Do tej pory zarejestrowanych jest 3,5 tys. pielgrzymów. Najwięcej pielgrzymów przybędzie z archidiecezji krakowskiej – ok. 700 osób. Liczne grupy przyjadą również z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Z pozostałych europejskich krajów będzie uczestniczyło mniej niż 500 osób w każdej delegacji. Warto dodać, że naszym pielgrzymom będzie towarzyszyło 200 księży i ok. 20 kleryków. Z Polski przybędzie również 11 biskupów, m.in. abp Wojciech Polak – prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Marek Jędraszewski – wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita krakowski, bp Marek Solarczyk – przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Będą również polscy biskupi, którzy służą w krajach misyjnych. Wśród pielgrzymów bardzo ważną grupą są wolontariusze. Mamy dwa rodzaje wolontariatu. Są wolontariusze długoterminowi. Troje naszych wolontariuszy od dłuższego czasu pracuje w Komitecie Organizacyjnym w Panamie. Zostawili swoje życie i przyjechali do Panamy, tak jak wielu innych młodych ludzi z różnych krajów świata. Dzisiaj wiemy, że bez pracy tej ogromnej grupy wolontariuszy Światowe Dni Młodzieży nie mogłyby się odbyć. Druga grupa to wolontariusze krótkoterminowi. Z Polski – ponad 120 osób. Oprócz nich na zaproszenie rządu panamskiego przybędzie 150 harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego i medycznie będą zabezpieczali to wydarzenie.

– Do grupy 3, 5 tys. Polaków w Panamie należy jeszcze doliczyć młodzież polonijną?

– Tak, przyjadą Polacy np. z Kanady, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Często będą to wyjazdy indywidualne lub organizowane przez parafie w ich krajach, ale nie są one jeszcze oficjalnie zarejestrowane.

– Często rozmawia Ksiądz z młodymi ludźmi w Panamie. Jakie są ich oczekiwania w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży?

– Mam wrażenie, że młodzież tutaj patrzy dwutorowo na to wydarzenie. Z jednej strony czeka na to, co powie Ojciec Święty. Młodzi nie mają jakichś sprecyzowanych oczekiwań, po prostu są bardzo otwarci na to, co będzie mówił Papież. Inny wymiar to ogromna otwartość na pielgrzymów, którzy przyjadą z różnych krajów świata. Panamczycy chcą ich poznać i podzielić się wiarą z nimi.

– Jak mają przeżywać Światowe Dni Młodzieży ci, których nie będzie w Panamie? Nie polecą do tego kraju, ponieważ np. nie mają pieniędzy.

– Ojciec Święty w czasie ŚDM będzie mówił do młodych z całego świata, nie tylko do grupki kilkuset tysięcy osób zgromadzonych przed nim w Panamie. I każdy jest przez niego zaproszony do przeżywania tych dni. W Polsce np. w wielu miejscach będą organizowane spotkania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Chodzi o to, aby jednoczyć się w modlitwie i uczestniczyć w tych dniach w swoim miejscu zamieszkania. Poza tym zapraszam do oglądania transmisji z Panamy w Telewizji Polskiej, Telewizji Trwam i słuchania w Radiu Maryja. Mam nadzieję, że również w programach informacyjnych zobaczymy wiele wydarzeń i relacji z Panamy. Należy śledzić media społecznościowe, gdzie na bieżąco będą pokazywane Światowe Dni Młodzieży. Ze względu na różnice czasu zawsze można będzie powrócić np. do przemówień Ojca Świętego następnego dnia. Teksty i materiały filmowe będą zamieszczane na stronach internetowych.

– Jednym z wydarzeń będzie tzw. Dzień Polski?

– Na Dzień Polski, w środę 23 stycznia, zaproszeni są wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Będzie to spotkanie modlitewne i artystyczne. Chcemy podzielić się wiarą i swoją historią z pielgrzymami z różnych krajów świata.

– Gdy w Krakowie papież Franciszek ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie, wiele osób zadawało wówczas pytanie, dlaczego akurat w tym kraju. Jak odpowiada Ksiądz na takie pytania?

– Wierzę, że tak poważnymi decyzjami w Kościele katolickim rządzi Duch święty. Tak jest też ze Światowymi Dniami Młodzieży. Panama jest krajem najlepiej rozwiniętym pod względem ekonomicznym i infrastrukturalnym z krajów Ameryki Łacińskiej. To zapewne było ważne ze względów organizacyjnych przy podejmowaniu tej decyzji. Jednocześnie Panama jest krajem, któremu bardzo potrzebne jest to wydarzenie, bo pozwoli na pokazanie swojego miejsca w Kościele i wzmocnienie jego obecności. Może pokazać piękno wyznawanej wiary. I to, co nieraz niesłusznie nazywane jest w Europie peryferiami świata, tak naprawdę może być dla świata wielką nauką – tej duchowości, zaangażowania ludzi w życie Kościoła. Światowe Dni Młodzieży otworzą wielu oczy i serca na ludzi w tej części świata i dzięki nim doświadczymy powszechności Kościoła, o której mówimy podczas każdej Mszy św.

– Dziękuję za rozmowę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Archiwum

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Skworc: Rodzina i Kościół były bastionami polskiego ducha

2019-06-16 18:58

ks.sk / Pszczyna (KAI)

Metropolita katowicki sprawował w Pszczynie Eucharystię z okazji obchodów 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego z 1919. Podkreślał, że „rodzina i Kościół to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny – Matki”.

BP KEP
Abp Wiktor Skworc

W kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie metropolita katowicki sprawował uroczystą Eucharystię w intencji Ludu Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich. Przypominając trudne chwile nie tylko ziemi pszczyńskiej, ale całego Górnego Śląska mówił, że to właśnie rodziny na tych terenach były ostoją polskości.

- Dziś, kiedy po 100 latach wspominamy tamte wydarzenia, podkreślając ich historyczne znaczenie dla Śląska i Polski, chcemy przede wszystkim przywołać bohaterów tamtych dni – powstańców śląskich, Wojciecha Korfantego oraz rzesze patriotów, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku, a wśród nich ks. Skowrońskiego oraz Karola Miarkę. Warto też wspomnieć bł. ks. Józefa Czempiela – powiedział.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na to, że „nie wolno nam zapomnieć o bohaterach drugiego – a może jednak pierwszego planu, którymi były matki”. To właśnie one – zdaniem abp Skworca – „przekazywały przez pokolenia z macierzyńską czułością miłość do bliskiej sercu Polski”. Przypomniał, że to właśnie matki uczyły „staropolską polszczyzną pacierza polskiego, czytały dzieciom opowieści o królewskim Krakowie i prowadziły w duchowych pielgrzymkach kolejne pokolenia na Jasną Górę przed obraz Jasnogórskiej Królowej Polski”.

– Rodzina i Kościół to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny – Matki”.

Mówiąc na temat przeszłości, abp Skworc cytując Norwida podkreślił, że „przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. - Zatrzymajmy się na słowie „dziś”. Treść tego słowa zależy od każdego z nas – od otwarcia się na działanie Ducha Świętego, Ducha Prawdy, który - jak słyszeliśmy w Ewangelii - doprowadzi nas do całej prawdy. Do całej prawdy o Bogu i człowieku, który pisząc swoje dzieje na ziemi, równocześnie uczestniczy w historii zbawienia – stwierdził.

I powstanie śląskie wybuchło w północnej części powiatu pszczyńskiego. Swoim zasięgiem objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego. Eucharystia w intencji Ludu Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich sprawowana w Pszczynie szczególnie upamiętnia tych, którzy oddali życie w walce za Ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem