Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy kielecki misjonarz

W sobotę 2 lipca w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Pawłowi Gabrysiowi SMA pochodzącemu z diecezji kieleckiej.

Eucharystii przewodniczył Biskup Jan, wraz z nim przy ołtarzu modliło się ponad dwudziestu kapłanów z naszej diecezji oraz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Obecna była rodzina neoprezbitera oraz wierni z parafii św. Jadwigi Królowej, a także alumni z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc.

W homilii Ksiądz Biskup mówił m. in. o przeżywanym Roku Miłosierdzia oraz o 1050. rocznicy Chrztu Polski. Nawiązał do pracy misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię wśród wielu narodów świata. To dzięki nim nastąpiła chrystianizacja Polski i od wieków nieprzerwanie na wszystkich kontynentach świata głoszone jest Słowo Boże. Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który na pytanie: Kto jest misjonarzem? Odpowiedział w encyklice „Redemptoris Misio”: „«Na mocy chrztu świętego, wszyscy jesteśmy misjonarzami»”, a więc wszyscy mamy nieść Chrystusa, bo jesteśmy posłani – mówił Biskup – i łaska chrztu to nie tyle skarb i talent do przechowania, ale do podzielenia się w myśl tej prawdy, że wiara umacnia się tylko wtedy, kiedy jest przekazywana. To wielkie dzieło Pan Bóg rozpoczął tak delikatnie w każdym z nas, gdy zostaliśmy konsekrowani w imię Trójcy Przenajświętszej” – mówił Biskup Jan.

Zwracając się do zgromadzonych, Biskup pytał, czy rzeczywiście Eucharystia jest dla nas, ludzi wierzących tą „najpiękniejszą ucztą tygodnia w naszym życiu”. Biskup zachęcał, aby „nasączać się Bożym Słowem, aby odczytywać swoje powołanie i jego zadania i wyzwania właściwe naszym czasom”.

Zwracając się do diakona Pawła, powiedział: „Za chwilę otrzymasz święcenia prezbiteratu, bądź mężny jak prorok Jeremiasz, nawet gdyby ci przyszło przeżyć tak przykre chwile jak Paweł Apostoł na Areopagu ateńskim, kiedy od mądrych Greków usłyszał: «posłuchamy cię innym razem». Rozmawiaj z Jezusem nie tylko często, ale zawsze na modlitwie, wsłuchuj się uważnie w Jego dobre rady, głoś Jego Dobrą Nowinę, ponieważ świat i Afryka jej potrzebują i oczekują. Po święceniach Biskup wręczył neoprezbiterowi Biblię i krzyż misyjny na podjętą przez niego drogę głoszenia Ewangelii.

Reklama

Ksiądz Paweł swoją formację rozpoczął dziewięć lat temu w Seminarium Duchownym Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym koło Warszawy. Ukończył kursy językowe w Manchesterze i Strasburgu. Neoprezbiter został posłany do wspólnoty Kościoła w Tanzanii, w której już wcześniej odbywał roczny staż pastoralny.

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest rzymskokatolickim zgromadzeniem misyjnym założonym w 1856 r. przez bp. Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki, w szczególności tym, które jeszcze o Nim nie słyszały.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo misjonarza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 14/2018, str. IV-V

[ TEMATY ]

wywiad

misjonarz

Alicja Magura

O. Tadeusz Brzozowski

O. Tadeusz Brzozowski

Alicja Magura: – Jak jest na tych misjach? Jak ludzie w Kenii podchodzą do nauki, którą Ojciec głosi? Przecież to nie jest proste zadanie, mówić o Jezusie Chrystusie w miejscu, w którym nikt o Nim nie słyszał?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję