Reklama

ŚDM-owy raban

2016-07-27 09:05

Maria Fortuna-Sudor
Oprac. Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 54

ŚDMowa muzyka

Mocne muzyczne uderzenie w Polsce, jakiego jeszcze nie było. Dziesiątki koncertów w całym kraju w ramach Dni w Diecezjach. Łącznie na scenie wystąpiło ponad 100 zespołów i wokalistów z Polski i ze świata. W koncertach wzięli udział nie tylko uczestnicy ŚDM, ale i przyjmujące zagranicznych pielgrzymów polskie rodziny. Muzyka pomaga przekraczać bariery językowe, była to więc wspaniała okazja do integracji.

Joanna d’Arc – opera sacra

26 lipca, Kraków – premiera opery „Joanna d’Arc” przygotowanej przez Krakowski Teatr Scena STU w reżyserii amerykańskiej kompozytorki Noa Ain, która jest jednocześnie autorką muzyki oraz libretta. W spektaklu, będącym muzycznym monologiem – operą na jeden głos, mieszają się plany czasowe – to, co teraźniejsze, i to, co przyszłe. Całość stanowi oryginalną osobistą perspektywę spojrzenia na postać Joanny d’Arc – z wydobyciem na plan pierwszy emocji, intensywnych przeżyć samej bohaterki i narratorki.

Skauci Europy

1500 Skautów Europy z 11 krajów przybyło do Krakowa, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem i młodymi katolikami z całego świata oraz aby pełnić służbę jako wolontariusze. Przewodniczki (dziewczęta) i wędrownicy (chłopcy) powyżej 17. roku życia pilnowali porządku, pomagali pielgrzymom i kapłanom w Strefie Pojednania, wydawali wodę, kierowali ruchem, pomagali przy rozdawaniu Komunii św., przenoszeniu Symboli ŚDM, przyjmowaniu pielgrzymów w kilku parafiach. Wystawili także spektakl ewangelizacyjny „Kościół w Europie”.

Reklama

Modlitwa o pokój

Modlitwę o pokój razem z uchodźcami z Syrii zaproponowała 27 lipca Wspólnota Sant’Egidio (ruch świeckich istniejący w 70 krajach świata, którego charyzmatem są: modlitwa, pomoc ubogim, pokój). Po modlitwie można było usłyszeć świadectwa młodych ludzi pochodzących m.in. z Pakistanu, Ukrainy oraz Syrii. Dwa dni później młodzi z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej opowiadali o przyjaźni z ubogimi, o sile modlitwy i miłosierdzia oraz o pracy na rzecz pokoju w miejscach, w których żyją.

Spotkanie z Ciemnym Typem

Modlitwa osobista przy relikwiach jednego z patronów ŚDM – bł. Pier Giorgia Frassatiego (założyciela Towarzystwa Ciemnych Typów) u dominikanów w kościele Świętej Trójcy. To tam w 1977 r. kard. Karol Wojtyła nazwał Frassatiego patronem młodzieży akademickiej. Dominikanie przygotowali też w krużgankach klasztoru wystawę poświęconą Frassatiemu. Zaprosili również na spotkania grupy Przyjaciele Pier Giorgia Frassatiego.

Krew ratuje życie

Uczestnicy ŚDM w Lublinie mogli podzielić się cząstką siebie – oddawali krew i/lub wpisali się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

Publikacje na ŚDM

„1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966 – 2016” oraz broszura „Ambasador Polskości” to publikacje przygotowane na ŚDM przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (pierwsza) i Fundacją Reduta Dobrego Imienia (druga).

Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak (podczas zorganizowanej w Krakowie konferencji przybliżającej publikacje): – Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z przekazem o Polsce, o prawdzie na temat naszej historii do jak największej liczby osób. I zapewniał, że publikację będzie można bezpłatnie pobrać w formie elektronicznej. Została ona przygotowana w 9 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, niemieckim oraz francuskim. – Każdy, kto przeczyta tę książeczkę, będzie miał wyobrażenie o polskiej historii – przekonywał Łukasz Kamiński, który wspólnie z Maciejem Korkuciem podjął się dzieła przybliżenia 1050-letniej historii Polski. I odnosząc się do tytułu, zauważył: – Przewodnik zachęca do odwiedzania miejsc i taka jest rola tej publikacji, która ma zmotywować odbiorcę, aby później, już na własna rękę, dowiadywał się o Polsce i jej historii czegoś więcej.

Druga publikacja jest skierowana do osób, które na różne sposoby kontaktowały się z przybywającymi z różnych krajów uczestnikami ŚDM. Wydana w 250 tys. egzemplarzy broszura to krótki poradnik promocji Polski.

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem