Reklama

Pierwszy raz w historii Prezentek

2016-07-27 14:51

S. Paulina Turwoń
Edycja małopolska 31/2016, str. 8

s. Aurelia Patrzyk
Oczekując na Ojca Świętego, Siostry Prezentki włączały się w przygotowania do ŚDM oraz modliły się w intencji spotkania Franciszka z młodzieżą

Od momentu, gdy potwierdzono, że papież Franciszek odwiedzi nas w Krakowie, trwały przygotowania do kilkunastominutowego spotkania.

W małym kościółku pw. św. Jana na Ojca Świętego będą oczekiwać Siostry Prezentki ze wspólnoty krakowskiej oraz ich przedstawicielki ze wszystkich wspólnot w Polsce i poza jej granicami. Obecna będzie również reprezentacja uczniów naszych szkół z Krakowa i z Rzeszowa oraz nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców.

Przed wizytą

W przygotowaniach bierze czynny udział cała wspólnota. Jedne siostry odpowiadają za organizację i współpracują z różnymi grupami rządowymi oraz pozarządowymi w dopracowaniu szczegółów. Inne są odpowiedzialne za wystrój estetyczny naszego klasztoru, kolejne przygotowują uczniów na spotkanie z Piotrem naszych czasów. Natomiast siostry starsze i chore ofiarują modlitwę i cierpienie w intencjach papieża i młodzieży, aby było to prawdziwe spotkanie w wierze.

Reklama

Siostry Prezentki włączają się także na różne sposoby w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Na pierwszym miejscu jest przede wszystkim, jak już zaznaczyłam, nasza modlitwa w intencji organizatorów oraz uczestników ŚDM. Codziennie każda siostra odmawia Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec o dobre owoce tego spotkania młodych. Siostry podejmują także umartwienie i pokutę oraz z radością przyjmują trud pracy wychowawczej, szczególnie w szkole, gdzie na różne sposoby angażowały i przekonywały uczniów do czynnego udziału w ŚDM.

Ponadto w naszych domach zakonnych gościmy grupy młodzieży z kraju i z zagranicy oraz oferujemy im darmowe śniadania i noclegi. W czasie centralnych uroczystości na Błoniach i w Brzegach siostry zobowiązały się do posługi w trzech Namiotach Eucharystycznych, gdzie będą czuwać nad bezpieczeństwem Najświętszego Sakramentu i nad właściwą dekoracją tych miejsc spotkania z Chrystusem. Prezentki wezmą też udział w oprawie liturgicznej (w śpiewie chóru) podczas najważniejszych celebracji i udostępnią swój kościół św. Jana na wspólne katechezy dla grupy młodzieży żeńskiej (hiszpańskojęzycznej), związanej z „Opus Dei”. W kościele św. Jana będzie także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

Wstępna wersja

Papież przybędzie do Sióstr Prezentek 28 lipca o godz. 7.40 w drodze do Częstochowy. Będzie to wizyta prywatna, toteż nie planujemy żadnych uroczystych przemówień. Przy drzwiach kościoła św. Jana papieża Franciszka powita przełożona generalna Sióstr Prezentek – matka Olga Maślanka i towarzyszące jej siostry. Następnie Ojciec Święty wejdzie do kościoła, gdzie będą zgromadzone siostry i reprezentacja uczniów. Papież w ciszy będzie modlił się przed obrazem Matki Bożej Wolności i na ołtarzu złoży bukiet kwiatów, oddając w ten sposób cześć Patronce tego miejsca.

Potem nasz szczególny gość wpisze się do Księgi Pamiątkowej klasztoru, a siostry i uczniowie wręczą mu prezent. Następnie Ojciec Święty uda się do kaplicy z relikwiami bł. Zofii Czeskiej, by tam w cichej modlitwie oddać cześć XVII-wiecznej nauczycielce i promotorce kształcenia młodych dziewcząt w Kościele. Jej życie, pełne miłosierdzia, dało początek Zgromadzeniu Sióstr Prezentek, które zajmuje się do dzisiaj nauczaniem i wychowaniem młodego człowieka.

Po wyjściu z kaplicy Franciszek ponownie spotka się z uczniami i siostrami, którym prawdopodobnie udzieli błogosławieństwa, po czym przy śpiewie pieśni, wykonanej przez chór, opuści kościół, by udać się na lotnisko w Balicach, a następnie do Matki Boskiej Częstochowskiej.

Mamy jednak świadomość, że jest to tylko wstępna wersja wydarzeń, która może jeszcze ulec zmianie...

Tagi:
zgromadzenie

Reklama

Papież do paulistek: w swoim DNA nosicie śmiałość misyjną

2019-10-04 17:28

vaticannews / Watykan (KAI)

Do odważnego odpowiadania na wyzwania naszych czasów Papież wezwał paulistki z całego świata. Przypomniał im, że w trudnym czasie, jaki przeżywa obecnie życie zakonne trzeba wracać do korzeni i z nich czerpać. Franciszek mówił o tym w czasie specjalnej audiencji dla uczestniczek kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętego Pawła, która obraduje w Rzymie.

Vatican News

Ojciec Święty przypomniał, że już Jan Paweł II mawiał, iż żyjemy w delikatnych i trudnych czasach, w których jak nigdy dotąd potrzebne jest świadectwo wiary. Zauważył, że życie zakonne przeżywa obecnie swoistą „zimę”. Brakuje powołań, wzrasta średni wiek sióstr i nie zawsze mogą już sprostać podjętym zobowiązaniom. „W tej sytuacji wielkim wyzwaniem jest przetrwanie zimy, tak by móc ponownie zakwitnąć i przynieść owoce” – mówił Papież do paulistek.

- Oziębłość panująca w społeczeństwie, a czasami wręcz w Kościele i samym życiu konsekrowanym popycha nas do pójścia do korzeni, do życia korzeniami. Zima, także w Kościele i życiu konsekrowanym, nie jest czasem jałowym i okresem śmierci, ale sposobnym czasem, który pozwala wrócić do tego, co zasadnicze – mówił Franciszek. – Dla was oznacza to odnalezienie na nowo elementów paulińskiego proroctwa, odkrycie drogi apostolskiej i misyjnej, której nie może brakować paulistkom, by mogły zamieszkiwać peryferie myśli i peryferie egzystencjalne. Zrodzone dla Słowa, by głosić wszystkim świetlaną drogę życia, którą jest Ewangelia Jezusa Chrystusa, w swoim DNA nosicie śmiałość misyjną. Niech wam nigdy nie zabraknie tej odwagi misyjnej, pamiętając przy tym, że protagonistą misji jest Duch Święty" - powiedział papież.

Franciszek zachęcił paulistki do podejmowania odważnych działań ewangelizacyjnych, szczególnie poprzez media. Apelował, by siostry nie dały się pokonać zniechęceniu i trudnościom, tylko siały Słowo z „fantazją”, odpowiadając na współczesne pragnienia i głód ludzi naszych czasów: pragnienie Boga i głód Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Marek Jurek: ochrona życia jest obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego

2019-11-13 14:20

dg / Warszawa (KAI)

Marek Jurek, zapytany w rozmowie z KAI, czy Kościół w Polsce podczas przez ostatnie cztery lata zrobił wystarczająco dużo, by wywrzeć presję na rząd w sprawie projektu zwalczającego aborcję eugeniczną, podkreślił, że ochrona życia fizycznego jest przede wszystkim obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

Artur Stelmasiak

- Oświadczenie abp. Gądeckiego jest oczywistą reakcją w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny – mimo oczekiwania Parlamentu i wielkiej dyskusji społecznej – uchylił się od zajęcia stanowiska, na które czekała opinia publiczna. Choć ja sam nie jestem zaskoczony, bo od początku zakładałem, że skierowanie tego wniosku do Trybunału to jedynie pretekst, by nie uchwalić projektu „Zatrzymaj aborcję” – powiedział w rozmowie z KAI Marek Jurek, były marszałek Sejmu.

Przypomniał, że „Zatrzymaj aborcję” powstał w pewnym sensie na zamówienie Prawa i Sprawiedliwości, które uznało wcześniejszy społeczny projekt „Stop aborcji” za „zbyt rozszerzający” prawno-karną ochronę nienarodzonych. „Zatrzymaj aborcję” napisano więc zgodnie z wyraźnymi sugestiami, że dzieciobójstwo prenatalne niepełnosprawnych, tzw. aborcja eugeniczna, to rzecz, na którą władza jest w stanie szybko i zdecydowanie zareagować.

- Mieliśmy niestety do czynienia z serią zwodniczych ruchów, które miały jedynie stworzyć wrażenie, że władza zajmuje się tą sprawą, podczas gdy tak naprawdę nic nie robiła. Głos abp. Gądeckiego wyraża rozgoryczenie i rozczarowanie dużej części opinii publicznej wobec tego, co się działo w tej sprawie w poprzedniej kadencji Sejmu – stwierdził Marek Jurek.

Zapytany, czy Kościół w Polsce podczas przez ostatnie cztery lata zrobił wystarczająco dużo, by wywrzeć presję na rząd, podkreślił, że ochrona życia fizycznego jest przede wszystkim obowiązkiem państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

- Kościół w tej sprawie powiedział wszystko, choćby w „Evangelium vitae”, wielokrotnie to powtarzał i powtarza. To nauczanie rezonuje w sumieniach ludzi i nawet jeżeli ktoś nie przyjmuje tego stanowiska ze względu na autorytet moralny Kościoła, to argumenty powinien rozważyć, bo to kwestia zwykłej uczciwości intelektualnej - powiedział Marek Jurek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Bordeaux

2019-11-14 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował arcybiskupem-metropolitą Bordeaux (Francja) dotychczasowego biskupa Nantes, Jean-Paul Jamesa- poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku kard. Jean-Pierre Ricarda, który 1 października br. przeszedł na emeryturę.

Jean-Paul James urodził się 14 lipca 1952 r. w głównym ośrodku Bretanii - Rennes. Po nauce w szkole katolickiej w swym mieście rodzinnym rozpoczął studia w Krajowym Instytucie Statystyki i Nauk Ekonomicznych w Paryżu, a następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego św. Iwona w Rennes, gdzie w 1984 uzyskał bakalaureat. Studia teologiczne i prawnicze kontynuował w Rzymie, uzyskując na Uniwersytecie Gregoriańskim doktorat z prawa kanonicznego i z teologii moralnej.

22 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Rennes. Był tam proboszczem w kilku parafiach, a w 1990 został profesorem teologii moralnej w swym dawnym seminarium. Od 1999 do 2003 rektorem tej placówki. Od 1990 był również kapelanem regionalnego oddziału Wspólnot Arche (Arka) w Bruz - założonego przez Jeana Vaniera ruchu kościelnego skupiającego we wspólnych domach niepełnosprawnych i ich opiekunów.

9 stycznia 2003 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Beauvais. Sześć lat później 8 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem Nantes.

W łonie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych i Nowych Nurtów Religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem