Reklama

Pierwszy raz w historii Prezentek

2016-07-27 14:51

S. Paulina Turwoń
Edycja małopolska 31/2016, str. 8

s. Aurelia Patrzyk
Oczekując na Ojca Świętego, Siostry Prezentki włączały się w przygotowania do ŚDM oraz modliły się w intencji spotkania Franciszka z młodzieżą

Od momentu, gdy potwierdzono, że papież Franciszek odwiedzi nas w Krakowie, trwały przygotowania do kilkunastominutowego spotkania.

W małym kościółku pw. św. Jana na Ojca Świętego będą oczekiwać Siostry Prezentki ze wspólnoty krakowskiej oraz ich przedstawicielki ze wszystkich wspólnot w Polsce i poza jej granicami. Obecna będzie również reprezentacja uczniów naszych szkół z Krakowa i z Rzeszowa oraz nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców.

Przed wizytą

W przygotowaniach bierze czynny udział cała wspólnota. Jedne siostry odpowiadają za organizację i współpracują z różnymi grupami rządowymi oraz pozarządowymi w dopracowaniu szczegółów. Inne są odpowiedzialne za wystrój estetyczny naszego klasztoru, kolejne przygotowują uczniów na spotkanie z Piotrem naszych czasów. Natomiast siostry starsze i chore ofiarują modlitwę i cierpienie w intencjach papieża i młodzieży, aby było to prawdziwe spotkanie w wierze.

Reklama

Siostry Prezentki włączają się także na różne sposoby w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Na pierwszym miejscu jest przede wszystkim, jak już zaznaczyłam, nasza modlitwa w intencji organizatorów oraz uczestników ŚDM. Codziennie każda siostra odmawia Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec o dobre owoce tego spotkania młodych. Siostry podejmują także umartwienie i pokutę oraz z radością przyjmują trud pracy wychowawczej, szczególnie w szkole, gdzie na różne sposoby angażowały i przekonywały uczniów do czynnego udziału w ŚDM.

Ponadto w naszych domach zakonnych gościmy grupy młodzieży z kraju i z zagranicy oraz oferujemy im darmowe śniadania i noclegi. W czasie centralnych uroczystości na Błoniach i w Brzegach siostry zobowiązały się do posługi w trzech Namiotach Eucharystycznych, gdzie będą czuwać nad bezpieczeństwem Najświętszego Sakramentu i nad właściwą dekoracją tych miejsc spotkania z Chrystusem. Prezentki wezmą też udział w oprawie liturgicznej (w śpiewie chóru) podczas najważniejszych celebracji i udostępnią swój kościół św. Jana na wspólne katechezy dla grupy młodzieży żeńskiej (hiszpańskojęzycznej), związanej z „Opus Dei”. W kościele św. Jana będzie także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

Wstępna wersja

Papież przybędzie do Sióstr Prezentek 28 lipca o godz. 7.40 w drodze do Częstochowy. Będzie to wizyta prywatna, toteż nie planujemy żadnych uroczystych przemówień. Przy drzwiach kościoła św. Jana papieża Franciszka powita przełożona generalna Sióstr Prezentek – matka Olga Maślanka i towarzyszące jej siostry. Następnie Ojciec Święty wejdzie do kościoła, gdzie będą zgromadzone siostry i reprezentacja uczniów. Papież w ciszy będzie modlił się przed obrazem Matki Bożej Wolności i na ołtarzu złoży bukiet kwiatów, oddając w ten sposób cześć Patronce tego miejsca.

Potem nasz szczególny gość wpisze się do Księgi Pamiątkowej klasztoru, a siostry i uczniowie wręczą mu prezent. Następnie Ojciec Święty uda się do kaplicy z relikwiami bł. Zofii Czeskiej, by tam w cichej modlitwie oddać cześć XVII-wiecznej nauczycielce i promotorce kształcenia młodych dziewcząt w Kościele. Jej życie, pełne miłosierdzia, dało początek Zgromadzeniu Sióstr Prezentek, które zajmuje się do dzisiaj nauczaniem i wychowaniem młodego człowieka.

Po wyjściu z kaplicy Franciszek ponownie spotka się z uczniami i siostrami, którym prawdopodobnie udzieli błogosławieństwa, po czym przy śpiewie pieśni, wykonanej przez chór, opuści kościół, by udać się na lotnisko w Balicach, a następnie do Matki Boskiej Częstochowskiej.

Mamy jednak świadomość, że jest to tylko wstępna wersja wydarzeń, która może jeszcze ulec zmianie...

Tagi:
zgromadzenie

Reklama

Złowione przez Boga

2019-05-11 18:47

Niedziela TV

O rozeznawaniu i realizowaniu powołania z okazji Światowego Dnia Modlitw o Powołania opowiadają siostry józefitki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Mazur: świat potrzebuje dziś Chrystusa i Jego Ewangelii

2019-07-20 20:23

rr / Rajgród (KAI)

Prośba o zdrowie, pomyślność dla rodziny i boże błogosławieństwo. Z takimi intencjami pielgrzymowały w sobotę 20 lipca matki, żony i młode dziewczęta do Sanktuarium Maryjnego w Rajgrodzie. Tłumy wiernych uczestniczyły tam w Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet Katolickich do Matki Bożej Królowej Rodzin.

www.facebook.com/pg/krolowarodzin

Od czternastu lat, w trzecią sobotę lipcu, w Rajgrodzie odbywa się Pielgrzymka Kobiet. Co roku, w rajgrodzkim sanktuarium gromadzi się od 1 do 2 tysięcy kobiet, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani. W tym roku przybyło ich ok. 1500. Panie przyjechały indywidualnie czy też w grupach zorganizowanych. Pątniczki z sąsiednich parafii do Rajgrodu przybyły pieszo. Z bazyliki w Augustowie kobiety z kapłanami przyjechały rowerami. Udział wzięły także panie m.in. z Białegostoku, Ełku, Suwałk, Rydzewa, Wieliczek, Jamin, Janówki, Wiśniowa Ełckiego, Pisza, Pruskiej i Cimoch. Często towarzyszyły im rodziny.

Spotkanie otworzył kustosz rajgrodzkiego sanktuarium i zarazem Diecezjalny Duszpasterz Kobiet ks. prał. Hieronim Mojżuk, który zaznaczył w swoim słowie, że na gruncie rodziny toczy się walka o utrzymanie chrześcijańskiej tożsamości i jak duża odpowiedzialność za bliskich, spoczywa na kobietach oraz przybliżył historie powstania rajgrodzkiej parafii.

W tym roku tematem przewodnim Pielgrzymki Kobiet były problemy, przed którymi stoi współczesny świat oraz Kościół, a szczególnie rola kobiet zaangażowanych religijnie i społecznie. Na spotkanie kobiet organizatorzy zaprosili ks. dr Pawła Tarasiewicza, wykładowcę WSD w Ełku, który wygłosił prelekcję pt. „Kościół a gender”. Prelegent wyjaśnił istotę ideologii gender i wskazał na zagrożenia z niej płynące. „Celem ataku tej ideologii jest każdy z nas, również wasze dzieci i wnuki. Propagatorzy ideologii gender nie ukrywają, że chodzi im o zniszczenie rodziny, o seksualizację dzieci i młodzieży, o „genderowe” myślenie społeczeństwa” – mówił ks. Tarasiewicz.

Wskazując na Świętą Rodzinę, kaznodzieja zachęcał do refleksji nad naszymi rodzinami, nad sobą, jakie świadectwo dajemy żyjąc w rodzinie. „Rodzina jest naszym zadaniem. Mężczyzną i kobietą stworzył ich Bóg. To rodzina odpowiada za ewangelizację. To w rodzinie jest przekazywana i umacniania wiara. Poprzez życie w miłości pokazujemy dzieciom jak żyć. W rodzinie prawidłowe relacje z matką i z ojcem, poczucie bezpieczeństwa, ułatwia dziecku rozwój własnej tożsamości. Naszym wsparciem jest sam Bóg i jeśli będziemy dbać o rodzinę, o prawidłowe relacje z Nim, nie mamy się czego obawiać” – tłumaczył prelegent.

Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet do Rajgrodu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego. „Potrzebne jest dzisiaj w rodzinie, społeczeństwie, Kościele, świadectwo kobiety, żony, matki, babci. Dzisiaj świat potrzebuje Chrystusa i Jego Ewangelii. Dawajcie świadectwo o przylgnięciu do Boga, o życiu w Duchu Świętym” – mówił bp Mazur podczas liturgii.

Zachęcał, aby kobiety wpatrywały się w Maryję, Która jest wzorem zawierzenia i wierności Bogu: „Zaufajmy jak Maryja. Dzisiaj nie tylko się módlmy, ale zawierzajmy się Maryi. Zawierzyć, to znaczy zaprosić Maryję do naszej codzienności” – mówił hierarcha.

„Niech to dzisiejsze spotkanie pomoże nam, abyśmy w życiu szli drogą Ewangelii. Wsłuchujcie się w głos Ducha Świętego, aby była w was jeszcze większa świadomość jak pełnić misję w rodzinie i niech On umacnia was na drodze niesienia Chrystusa innym, dawania świadectwa prawdzie chrześcijańskiej w rodzinie, parafii, diecezji, a przez to na całej ziemi” – zaznaczył biskup.

Biskup ełcki zachęcał do modlitwy różańcowej, jako jedynego ratunku na uderzające w nas zagrożenia, ideologie i problemy, oraz przypomniał znaczenie pierwszych sobót miesiąca. „Są szczególnie poświęcone Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. Maryja wzywa nas do modlitwy różańcowej, pokuty nawracania się. Jesteśmy zachęcani by w Niepokalanym Sercu Maryi znaleźć schronienie i drogę do Boga” – mówił hierarcha. W tracie Mszy św. kobiety dokonały aktu zawierzenia rodzin Pani Rajgrodzkiej.

Spotkanie z Najświętszą Maryją Panną Królową Rodzin kobiety rozpoczęły modlitwą różańcową. Tajemnice światła odmawiane były w intencji godności życia. W rozważania wplecione były fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii wg. Św. Marka i Św. Jana. Autorem rozważań był ks. Adrian Sadowski. Bardzo mocno wybrzmiały słowa, w których autor podkreślał, że Kościół w dzisiejszych czasach zmaga się z wieloma przeciwnościami. Jednak dzięki zakorzenieniu w Chrystusie, modlitwie i jedności może się skutecznie im oprzeć.

Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni przez diecezjalnego duszpasterza kobiet i kustosza sanktuarium ks. prał. Hieronima Mojżuka na wspólna agapę. Zakończeniem spotkania było nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. W roku bieżącym rajgrodzka parafia obchodzi 500 lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem