Reklama

Kraków zaczął się w Lublinie

2016-07-27 14:51

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 31/2016, str. 1, 3

Paweł Wysoki

Lublin jeszcze nigdy nie był tak roztańczony, rozśpiewany i rozmodlony, jak w sobotę 23 lipca. W ramach Dni w Diecezji przeżywanych jako przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na Arenie Lublin zgromadziło się kilkanaście tysięcy osób z 30 krajów świata

Projekt #Arena Młodych był kulminacyjnym wydarzeniem diecezjalnego etapu przygotowań do spotkania z papieżem Franciszkiem. W programie całodziennego spotkania, które było wielką eksplozją młodości, radości i wiary, znalazły się m.in. widowiska o historii Lublina oraz wierze Abrahama, koncerty i wspólne tańce, nabożeństwo eucharystyczne i procesja świętych. Część uczestników dotarła na stadion wraz z korowodem wiary, jaki przeszedł ulicami miasta. Centralną częścią wydarzenia była Msza św. sprawowana na płycie stadionu pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika przez biskupów gości, biskupów pomocniczych oraz ponad dwustu kapłanów.

Dar wiary

Abp Stanisław Budzik, witając gości z pięciu kontynentów, zwrócił się w ich rodzimych językach: po polsku, francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku. Nawiązując do miejsca spotkania, przywołał słowa św. Pawła, który posłużył się obrazem sportowca biegnącego po nagrodę. – Apostoł wzywa nas, abyśmy tak biegli, by zdobyć mistrzowskie trofeum, nagrodę nieprzemijającą. Biegniemy z radością na spotkanie Pana w tej Eucharystii; biegnijmy do Krakowa, aby razem z papieżem Franciszkiem wysławiać Boga za to, że nas kocha i jest miłosierny – mówił we wprowadzeniu do Liturgii.

W homilii Ksiądz Arcybiskup przywołał postać ojca naszej wiary, Abrahama, którego historia towarzyszyła młodym podczas Dni w Diecezji. – Na jego przykładzie widać, że wiara to przede wszystkim życie, to codzienne świadectwo dawane o Tym, który nas wybrał, wezwał i nazwał swoimi przyjaciółmi – mówił. Wskazując na pełną trudów i niepewności drogę Abrahama, Metropolita podkreślał, że w decydującym momencie wiary, w godzinie próby, był on gotów poświęcić Bogu to, co dla niego najdroższe: swojego jedynego syna. – Bóg przewidział jego wkład w historię waszej wiary, aby ją umocnić, pogłębić, uczynić mądrzejszą. Otrzymanym darem wiary powinniście się dzielić z innymi ludźmi. Wielu dziś potrzebuje świadectwa waszej wiary, waszej radości bycia Kościołem, świadectwa waszej bliskości z Chrystusem – mówił abp Budzik.

Reklama

W nawiązaniu do odczytanego fragmentu Ewangelii Pasterz przypomniał młodym, że Chrystus jest prawdziwym krzewem winnym. – Tylko w ścisłej łączności z Chrystusem, który jest źródłem i centrum naszego duchowego życia, możemy wzrastać i przynosić owoc. Ten, kto zapuścił korzenie swojej egzystencji w glebę Bożego miłosierdzia; ten, w kim pulsuje przepływ nowego życia, znajdzie nie tylko swoje szczęście i zbawienie, ale stanie się heroldem i apostołem Bożego wzrostu – wyjaśniał. Ksiądz Arcybiskup apelował, by w świecie powstawały oazy pełne życia, wzrostu i owoców; w których ludzie znajdą odpoczynek i gdzie będą mogli umocnić się na dalszą wędrówkę. By to osiągnąć, należy trwać w Chrystusie oraz współpracować z pełną miłosierdzia, ale wymagającą troską „Niebieskiego Ogrodnika, Gospodarza winnicy Kościoła”.

Wyjątkowe spotkanie

Przygotowywana przez długi czas #Arena Młodych przeszła już do historii. Na jej sukces zapracowało ok. 3 tys. osób, nad którymi pieczę sprawował ks. Mirosław Ładniak. Dyrektor wyjątkowego spotkania podkreślał, że #Arena Młodych była przede wszystkim dziełem Pana Boga, ale i ludzi, którzy włączyli się w jej organizację. Program wyreżyserował Marcin Wąsowski we współpracy z ks. Mariuszem Lachem (Teatr ITP), producentem muzycznym był Grzegorz Głuch. Na wielosegmentowej scenie zaprezentowali się różni artyści, w tym tancerze, muzycy (m.in. Gospel Rain, Mate.O, 300-osobowy chór) oraz dwustu aktorów (w roli Abrahama wystąpił Jacek Brzeziński). Porządku i bezpieczeństwa pilnowało ok. 300 wolontariuszy. Głównym sponsorem wydarzenia była firma PGE Dystrybucja SA; zaś partnerami wojewoda lubelski, marszałek województwa lubelskiego oraz prezydent miasta Lublin.

W podzięce za organizację wyjątkowego spotkania wielu uczestników oddało krew oraz zarejestrowało się do bazy niespokrewnionych dawców szpiku. Krew pobrana przez pracowników Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stała się żywym pomnikiem, zbudowanym przez ludzi mających odwagę przekuwać miłosierdzie w czyn.

Tagi:
ŚDM w Krakowie Dni w diecezjach

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

luk / Wieliczka (KAI)

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. screenshot/TVP

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Senat RP: rok 2020 będzie Rokiem o. Józefa Marii Bocheńskiego

2019-10-21 17:04

lk / Warszawa (KAI)

Senat RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego. W dniu 8 lutego przyszłego roku przypadnie 25. rocznica śmierci wybitnego dominikanina-filozofa.

Archiwum autora

W uchwale senatorowie podkreślili, że o. Józef Maria Bocheński OP zajmuje wyjątkowe miejsce wśród polskich uczonych, reprezentując najważniejszą polską szkołę filozoficzną, zwaną lwowsko-warszawską.

O. Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 r. w Czuszowie, a zmarł 8 lutego 1995 r. w szwajcarskim Fryburgu. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu, filozofię we Fryburgu, teologię w Rzymie.

W 1926 wstąpił do seminarium, a potem do Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1934–1940 był profesorem logiki w Angelicum w Rzymie. Habilitował się z logiki w 1938 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1945 r. był profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, na którym w latach 1964–1966 pełnił urząd rektora.

Walczył podczas wojen w 1920 i 1939 roku. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa („De virtute militari. Zarys etyki wojskowej”, Kraków 1993). Brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Po wojnie o. Bocheński pozostał na emigracji. Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Podejmował próby modernizacji tomizmu za pomocą logiki formalnej („Logika religii”, Warszawa 1990, „Istota i istnienie Boga”, 1993). Jego prace zostały opublikowane w ponadmilionowym nakładzie w wielu krajach, co jest bardzo rzadkie w przypadku filozofów.

Osobną częścią dorobku o. Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu („Lewica, religia, sowietologia”, Warszawa 1996). Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu. Był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej oraz wydawcą ponad 50 tomów monografii w serii „Sovietica” oraz 35 roczników kwartalnika „Studies in Soviet Thought”.

Bibliografia prac dominikanina obejmuje ponad 100 publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski.

"Całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność" - podkreślono w przyjętej uchwale.

Senat RP ustanowił zatem rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, aby w 25. rocznicę śmierci "oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem