Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Chaldejczycy w Kaniowie

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kaniowie gościła w czasie Dni w Diecezji grupę Chaldejczyków. – Do naszej parafii w Kaniowie przyjechała grupa z diecezji Pontoise – potomkowie Syryjczyków i Irakijczyków. Są związani z rodzinami prześladowanymi. Widać, że są bardzo religijni i uzewnętrzniają to. Rodziny przyjmujące tę grupę młodzieży były pod wielkim wrażeniem ich religijności. A młodzi są wdzięczni Polakom, że przyjęli ich tak gościnnie i tak dobrą polską kuchnią – mówi naszej redakcji Kamil Gandor – koordynator parafialny ŚDM parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie. Podkreśla, że do dekanatu wilamowickiego przyjechało 370 osób, w tym dwie grupy Chaldejczyków. – W piątek pojechaliśmy do Częstochowy – pielgrzymom zależało, by tam być. Zanim dotarliśmy do Krakowa, młodzi już mieli przygotowane szereg piosenek, jakie chcieli zaśpiewać papieżowi Franciszkowi. Śpiewali je już podczas wychodzenia na szczyty. Byłem zaskoczony, że udało się nam nawiązać tak życzliwy kontakt z Syryjczykami. Polacy mieli obawy po tym, co się dzieje w świecie, ale gdy młodzi przyjechali z uśmiechem na twarzach i witali nas objęciem, wtedy już wiedzieliśmy, że możemy czuć się dobrze w swoim towarzystwie – dodaje Kamil.

Grupie Francuzów towarzyszyła serafitka s. Dominika Gaweł, posługująca w diecezji Pontoise we Francji. Podczas pobytu w diecezji bielsko-żywieckiej pełniła m.in. funkcję tłumacza dla grupy z Kaniowa. – Jestem na wakacjach w swojej rodzinnej parafii w Lalikach. Na co dzień pracuję we Francji z chorymi. A z racji tego, że jestem Polką, poproszono mnie o pomoc w tłumaczeniu i chętnie się zgodziłam. Pierwszy raz byłam na ŚDM i było to dla mnie wielkie przeżycie, tym bardziej, że w naszej diecezji przebywałam z żywiołową i rozśpiewaną grupą młodzieży, z Chaldejczykami – osobami mówiących językiem aramejskim, językiem Pana Jezusa – dodaje s. Dominika. Chaldejczycy byli ulokowani także u rodzin w Dankowicach.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: ponad 3500 zgłoszeń na Tydzień w Diecezji przed ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Bożena Sztajner/Niedziela

Diecezja Sosnowiecka jest już przygotowana do przyjęcia młodych w ramach Tygodnia w Diecezji. Poprzedzać on będzie Światowe Dni Młodzieży. Do tej pory chęć przeżycia kilku dni na terenie diecezji zgłosiły 3593 osoby. Przeważają Włosi, ale są też chętni do przyjazdu np. z Brunei czy Ghany.

Goście zza granicy przebywać będą w diecezji na ogół od 20 do 25 lipca (środa - poniedziałek) 2016 roku). Ponieważ na terenie diecezji znajduje się międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach, część dotrze drogą powietrzną. Pozostali przyjadą autokarami. - To olbrzymie przedsięwzięcie organizacyjne. Trzeba dla naszych gości zapewnić przyjęcie, parkingi, przewodników, wyżywienie i noclegi - wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski z komitetu organizacyjnego wydarzenia. Większość przybyszy zamieszka w parafiach u rodzin. To one, zgodnie z zasadą staropolskiej gościnności, przyjmą ich pod swój dach, częściowo zapewniając również posiłki.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję