Reklama

Niedziela Małopolska

ŚDM w Nowej Hucie

Błogosławieni młodzi

Bardzo wielu pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży gościło w parafiach i domach mieszkańców Nowej Huty. Na jej terenie miały miejsce ważne spotkania

Niedziela małopolska 32/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Janusz Pasik

Kard. Luis Antonio Tagle na spotkaniu z młodzieżą Caritas z całego świata (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

Kościoły mistrzejowickie pw. św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy przyjęły głównie Francuzów, Nigeryjczyków, Białorusinów i Polaków. W Arce Pana zagościli pielgrzymi obrządku grekokatolickiego z Ukrainy i innych krajów zza naszej wschodniej granicy. Do parafii św. Józefa na os. Kalinowym przyjechali młodzi z Ukrainy i Francji. U Ojców Cystersów w Mogile i parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdowało się Czeskie Narodowe Centrum z blisko 5 tysiącami mieszkańców.

Parafia Miłosierdzia Bożego na os. Wzgórza Krzesławickie gościła pielgrzymów ze Wspólnoty Emmanuel oraz Drogi Neokatechumenalnej. Przybyli członkowie tych wspólnot z USA, Czech, Holandii, Litwy, Portugalii, Belgii, Francji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Włoch i Filipin.

Księża Pallotyni z parafii Matki Bożej Pocieszenia przyjęli młodych z Polski, Ukrainy, Rosji i Meksyku. Parafia św. Judy Tadeusza w Czyżynach ugościła międzynarodową wspólnotę ewangelizacyjną Shalom oraz młodzież z Brazylii i Palestyny. Natomiast parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Górali – Rosjan, Hiszpanów, Meksykanów, Łotyszy, Francuzów i pielgrzymów z Turkmenistanu. Po wszystkich parafiach rozmieszczone zostały również mniejsze grupy oraz indywidualni pielgrzymi z wielu innych krajów świata.

Reklama

Jedność w różnorodności

Ulicami i osiedlami Nowej Huty każdego dnia przemieszczali się uśmiechnięci młodzi ludzie, wzajemnie się pozdrawiając. Ich radości doświadczali również mieszkańcy, którzy przyjmowali gości w swoich domach. Wszyscy mogli zobaczyć Żywy Kościół. Różnorodny, a jednak ten sam, bo pielgrzymi przyjechali tu z powodu Jezusa.

Różnorodność języków i narodów zaowocowała wieloma wydarzeniami, które odbywały się na terenie dzielnic nowohuckich. Modlitwa, poranne katechezy, koncerty, tańce, śpiew, musicale, wspólna zabawa, rozmowy i zwiedzanie towarzyszyły uczestnikom od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. Wspólnota Emmanuel prowadziła na łące obok Nowohuckiego Centrum Kultury – Festiwal Młodych. Było to miejsce, które każdego dnia gromadziło mieszkańców i pielgrzymów na wspólnej modlitwie i radosnej agapie.

Niosą Miłość

27 lipca w kościele pw. św. Józefa na os. Kalinowym, w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, odbyło się wyjątkowe spotkanie wolontariuszy Caritas z kard. Luisem A. Tagle, który jest arcybiskupem Manili i jednocześnie przewodniczącym Caritas Internationalis, a także najpopularniejszym kardynałem na Facebooku, znanym szczególnie ze swojego pogodnego usposobienia i dobrego kontaktu z młodzieżą, która nazywa go „Chito” tzn. Wielki.

Reklama

Hierarcha spotkał się z młodymi działającymi w Caritas m.in. w Iraku, Wenezueli, Libanie, Salwadorze, Senegalu, Kanadzie, Nowej Zelandii, Luksemburgu, Anglii i Polsce. Zwrócił uwagę na to, że to właśnie młodzi mają być siłą i misją miłości, misją Caritas w świecie: – Młodość to etap życia, który się nie powtórzy. Odkryjcie błogosławieństwo i łaskę bycia młodym! – apelował. Podkreślił, że Bóg wzywa młodych, by wykorzystali ten etap życia, żeby służyć innym ludziom.

Istotną częścią wydarzenia były świadectwa i wymiana doświadczeń wolontariuszy. Gościem specjalnym był również ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban, który na zakończenie poprowadził modlitwę o światło dla wszystkich wolontariuszy Caritas, a także o pokój na świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Wygrali Włosi

Kolejnym wydarzeniem w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, które miało miejsce w Nowej Hucie, był turniej piłki nożnej Copa Católica. Rozgrywki drużyn z Europy i Ameryki Południowej odbyły się na obiektach Centrum Rozwoju Com Com Zone w dniach 26 i 27 lipca. Ciekawostką było to, że drużyny mogły być mieszane pod względem płci, wieku jak i narodowości. Stąd w konkursie wzięli udział pielgrzymi z 25 krajów, tworząc 48 mieszanych drużyn.

Warto zauważyć, że jedyną drużyną składającą się z sióstr zakonnych były Serafitki z Krakowa. Pierwszy mecz z włoską drużyną Clan Lybra siostry zremisowały, a następne z Brazylią i Ekwadorem, niestety, przegrały i odpadły z turnieju. Ukazały jednak piękne świadectwo wiary i życia wspólnotowego. Ich radość, uśmiech, wzajemne wsparcie, pomoc i szacunek dla przeciwnika były doskonałą lekcją bycia prawdziwym chrześcijaninem.

Trzecie miejsce w mundialu zdobyła ekipa Swedish Young Catholics, a w finale drużyna Sassuolo z Italii pokonała francuską ekipę Fondacio. Dwudniowe zmagania dały możliwość zdrowej rywalizacji, gry fair play i wzajemnego poznania się uczestników.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Miejsce domowej modlitwy

[ TEMATY ]

modlitwa

Adobe Stock

Jesteśmy przekonani, że w modlitwie najważniejsze jest serce. Modlitwa jest relacją przyjaźni między człowiekiem a Panem Bogiem. Mimo tak głębokiego wymiaru modlitwy trzeba pamiętać, że bardzo pomocne w życiu duchowym bywają również zewnętrzne warunki. To prawda, że modlitwa nie musi zależeć od miejsca, klimatu, zewnętrznych warunków, a tym bardziej od jakichś przedmiotów czy rekwizytów. Jeśli jednak te ostatnie miałyby pomóc naszej modlitwie, to dlaczego mielibyśmy z nich nie skorzystać. Warto czasem uświadomić sobie, w jakich warunkach najczęściej się modlimy. Mało kto może zaprzeczyć, że najlepiej modli się w świątyni, zwłaszcza takiej, w której panuje cisza, a wystrój wnętrza sprzyja skupieniu. Czy nie warto więc pomyśleć o jakimś szczególnym miejscu w domu, które wszystkim domownikom zawsze będzie kojarzyć się z modlitwą?

Domowy gabinet modlitwy

My, chrześcijanie, często podkreślamy, że modlitwa jest najważniejszą czynnością człowieka wierzącego. Jeśli tak, to czy przeznaczamy na odmawianie modlitwy jakieś miejsce w domu? Ważne jest jedzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić życie, mamy więc w domu kuchnie do przyrządzania posiłków. Ważne jest spanie, stąd dbamy o wygodne łóżka, a coraz częściej o przestronne sypialnie. Musimy pracować, żeby mieć środki do życia i jakąś część pracy wykonujemy w domu, przygotowujemy więc do tego celu gabinet pracy, umieszczamy w pokoju biurko z potrzebnym sprzętem, często już komputerowym. Nie można też nie wspomnieć o telewizorze. Zajmuje on często centralne miejsce w naszych mieszkaniach. U niektórych jest to już nawet kino domowe. Wszystko to jest ważne, a przecież mówimy, że najważniejsza jest modlitwa. Czy w związku z tym jest w twoim domu choćby mały kącik na spotkania z Bogiem? Oczywiście, że modlić się można wszędzie, ale tak samo prawie wszędzie można pracować, jeść, spać, odpoczywać. Tyle że skuteczniej i lepiej wykonuje się te czynności, kiedy są na to wydzielone miejsca. Może lepiej wyglądałaby twoja modlitwa, gdybyś w swoim mieszkaniu zorganizował domowy kącik modlitwy?

Pomysł na domową kaplicę

To piękne, że są ludzie, którzy mając wielkie domy, nie żałują miejsca i jeden z wielu pokoi przeznaczają na miejsce rodzinnej modlitwy. Ten pokój może się stać miejscem budowania rodzinnej jedności, miejscem przebaczenia i wspólnej drogi do świętości. Nie chodzi jednak o to, by w rodzinnym domu budować kaplicę, ale o zwykły mały kącik ze świecą i ikoną, w którym będzie się z radością klękać do modlitwy i który będzie wszystkich domowników do niej zapraszał. W nie tak całkiem dawnych czasach w wielu rodzinach na centralnym miejscu wisiały święte obrazy, przy których często paliła się wieczna lampka. Klękało się przed takim obrazem do wieczornego i porannego pacierza, a czerwone światełko było mocnym wezwaniem do modlitwy. Jeśli naprawdę twierdzisz, że modlitwa to najważniejsza sprawa dla człowieka wierzącego, to pomyśl, czy widać to w twoim domu i czy dla tak ważnej czynności przygotowałeś sobie i najbliższym najdogodniejsze miejsce?

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję