Reklama

Niedziela Małopolska

ŚDM w Nowej Hucie

Błogosławieni młodzi

Bardzo wielu pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży gościło w parafiach i domach mieszkańców Nowej Huty. Na jej terenie miały miejsce ważne spotkania

Niedziela małopolska 32/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Janusz Pasik

Kard. Luis Antonio Tagle na spotkaniu z młodzieżą Caritas z całego świata (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

Kard. Luis Antonio Tagle na spotkaniu z młodzieżą Caritas z całego świata (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

Kościoły mistrzejowickie pw. św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy przyjęły głównie Francuzów, Nigeryjczyków, Białorusinów i Polaków. W Arce Pana zagościli pielgrzymi obrządku grekokatolickiego z Ukrainy i innych krajów zza naszej wschodniej granicy. Do parafii św. Józefa na os. Kalinowym przyjechali młodzi z Ukrainy i Francji. U Ojców Cystersów w Mogile i parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdowało się Czeskie Narodowe Centrum z blisko 5 tysiącami mieszkańców.

Parafia Miłosierdzia Bożego na os. Wzgórza Krzesławickie gościła pielgrzymów ze Wspólnoty Emmanuel oraz Drogi Neokatechumenalnej. Przybyli członkowie tych wspólnot z USA, Czech, Holandii, Litwy, Portugalii, Belgii, Francji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Włoch i Filipin.

Reklama

Księża Pallotyni z parafii Matki Bożej Pocieszenia przyjęli młodych z Polski, Ukrainy, Rosji i Meksyku. Parafia św. Judy Tadeusza w Czyżynach ugościła międzynarodową wspólnotę ewangelizacyjną Shalom oraz młodzież z Brazylii i Palestyny. Natomiast parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Górali – Rosjan, Hiszpanów, Meksykanów, Łotyszy, Francuzów i pielgrzymów z Turkmenistanu. Po wszystkich parafiach rozmieszczone zostały również mniejsze grupy oraz indywidualni pielgrzymi z wielu innych krajów świata.

Jedność w różnorodności

Ulicami i osiedlami Nowej Huty każdego dnia przemieszczali się uśmiechnięci młodzi ludzie, wzajemnie się pozdrawiając. Ich radości doświadczali również mieszkańcy, którzy przyjmowali gości w swoich domach. Wszyscy mogli zobaczyć Żywy Kościół. Różnorodny, a jednak ten sam, bo pielgrzymi przyjechali tu z powodu Jezusa.

Różnorodność języków i narodów zaowocowała wieloma wydarzeniami, które odbywały się na terenie dzielnic nowohuckich. Modlitwa, poranne katechezy, koncerty, tańce, śpiew, musicale, wspólna zabawa, rozmowy i zwiedzanie towarzyszyły uczestnikom od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. Wspólnota Emmanuel prowadziła na łące obok Nowohuckiego Centrum Kultury – Festiwal Młodych. Było to miejsce, które każdego dnia gromadziło mieszkańców i pielgrzymów na wspólnej modlitwie i radosnej agapie.

Niosą Miłość

Reklama

27 lipca w kościele pw. św. Józefa na os. Kalinowym, w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, odbyło się wyjątkowe spotkanie wolontariuszy Caritas z kard. Luisem A. Tagle, który jest arcybiskupem Manili i jednocześnie przewodniczącym Caritas Internationalis, a także najpopularniejszym kardynałem na Facebooku, znanym szczególnie ze swojego pogodnego usposobienia i dobrego kontaktu z młodzieżą, która nazywa go „Chito” tzn. Wielki.

Hierarcha spotkał się z młodymi działającymi w Caritas m.in. w Iraku, Wenezueli, Libanie, Salwadorze, Senegalu, Kanadzie, Nowej Zelandii, Luksemburgu, Anglii i Polsce. Zwrócił uwagę na to, że to właśnie młodzi mają być siłą i misją miłości, misją Caritas w świecie: – Młodość to etap życia, który się nie powtórzy. Odkryjcie błogosławieństwo i łaskę bycia młodym! – apelował. Podkreślił, że Bóg wzywa młodych, by wykorzystali ten etap życia, żeby służyć innym ludziom.

Istotną częścią wydarzenia były świadectwa i wymiana doświadczeń wolontariuszy. Gościem specjalnym był również ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban, który na zakończenie poprowadził modlitwę o światło dla wszystkich wolontariuszy Caritas, a także o pokój na świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Wygrali Włosi

Kolejnym wydarzeniem w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, które miało miejsce w Nowej Hucie, był turniej piłki nożnej Copa Católica. Rozgrywki drużyn z Europy i Ameryki Południowej odbyły się na obiektach Centrum Rozwoju Com Com Zone w dniach 26 i 27 lipca. Ciekawostką było to, że drużyny mogły być mieszane pod względem płci, wieku jak i narodowości. Stąd w konkursie wzięli udział pielgrzymi z 25 krajów, tworząc 48 mieszanych drużyn.

Warto zauważyć, że jedyną drużyną składającą się z sióstr zakonnych były Serafitki z Krakowa. Pierwszy mecz z włoską drużyną Clan Lybra siostry zremisowały, a następne z Brazylią i Ekwadorem, niestety, przegrały i odpadły z turnieju. Ukazały jednak piękne świadectwo wiary i życia wspólnotowego. Ich radość, uśmiech, wzajemne wsparcie, pomoc i szacunek dla przeciwnika były doskonałą lekcją bycia prawdziwym chrześcijaninem.

Trzecie miejsce w mundialu zdobyła ekipa Swedish Young Catholics, a w finale drużyna Sassuolo z Italii pokonała francuską ekipę Fondacio. Dwudniowe zmagania dały możliwość zdrowej rywalizacji, gry fair play i wzajemnego poznania się uczestników.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1,5 mln złotych na "Bilet dla Brata"

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Jacek Draus

1,5 mln złotych udało się zebrać w ramach akcji "Bilet dla Brata". Dzięki temu młodzi ze Wschodu przyjadą na ŚDM do Krakowa. Potrzeba jednak drugie tyle. Z prośbą o pomoc zgłosiło się ok. 100 grup, wśród nich 4,2 tys. osób. Zbiórka trwa do końca czerwca.

Projekt „Bilet dla Brata” to pomysł wolontariuszy pracujących w Krajowym Biurze Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży. Wspiera on młodych z byłych republik radzieckich, których mimo niewielkiej odległości, nie stać na przyjazd do Polski i uczestnictwo w ŚDM w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Trwa przeprawa na drugi brzeg

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. IV

Adobe.Stock.pl

Astronautów żeglujących wśród gwiazd jest bardzo niewielu, ale nie miejmy kompleksów, gdyż... wszyscy jesteśmy astronautami. Z zawrotną prędkością (na równiku to prawie 28 km/min) obracamy się wokół osi naszej planety, a jeszcze szybciej pędzimy w rocznym cyklu wokół Słońca (ok. 1786 km/min). Ktoś Wielki zarządza tym wszystkim precyzyjnie. Żadna ludzka sprawczość nie wchodzi tu w grę. Nam wypada się jedynie zdumiewać, zachwycać i być wdzięcznymi... Przystoi nam też głęboka zaduma nad godnością człowieka i jego podróżą pełną przygód i niewiadomych. Rezultaty tych poszukiwań znajdujemy w różnych kulturach oraz ich księgach.

CZYTAJ DALEJ

Moderator Ruchu Światło-Życie: postawmy w życiu Boga na pierwszym miejscu

„Oazy wakacyjne mają być rekolekcjami, w których znowu na pierwszym miejscu postawimy Pana Boga” – przypomniał moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, który 19 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu.

Spotkanie zgromadziło około 300 przedstawicieli wspólnoty Ruchu: Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej, Oazy Dorosłych oraz Rodzin Domowego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję