Reklama

Niedziela Przemyska

III Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej

Świadczyć Miłosierdzie

2016-08-25 08:25

Niedziela przemyska 35/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Oliwia Orlof

Oddawanie czci relikwiom św. Maksymiliana Marii Kolbego

Ponad 60 młodych osób uczestniczyło w Strachocinie w III Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej. Zjazd prowadził o. Rafał M. Antoszczuk, franciszkanin z Przemyśla wraz z siostrami franciszkankami Rycerstwa Niepokalanej i animatorami z Warszawy i Harmęż. Zjazd był bezpośrednim przygotowaniem Rycerzy Niepokalanej do przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, jak i Dni w Diecezji, dlatego hasło i tematyka zjazdu ściśle była związana z tym wydarzeniem: Świadczyć Miłosierdzie na wzór Niepokalanej, czyli moje Ein Karim – miejsce spotkania. Patronami wydarzenia byli święci, którzy w sposób szczególny wyróżniali się cnotą miłości względem drugiego człowieka. I tak grupie an. Anny Kozik i s. Hiacynty M. towarzyszył św. Maksymilian M. Kolbe. Św. Andrzej Bobola opiekował się grupą powierzoną an. Małgorzacie Rochowiak i s. Agnieszce M. An. Monika Rochowiak i s. Barbara M. były pod skrzydłami bł. Matki Teresy z Kalkuty. Ta, która rozsławiła kult Bożego Miłosierdzia – św. Faustyna Kowalska – towarzyszyła grupie an. Sylwii Deperesińskiej i s. Anny M. Męską częścią wspólnoty III MZRN-u zajęli się błogosławieni z Peru: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski pod kierownictwem an. Dominika Nadrowskiego i an. Janusza Jaraźnego.

Plan Zjazdu opierał się na przemyskim programie ŚDM: Pięciu krokach światła. Dlatego też pierwszy dzień uświadomił nam, jak ważna jest konsekracja chrzcielna, przez którą zostaliśmy obmyci z grzechu i wszczepieni w Chrystusa – Światłość Świata! Na Bobolówce późnym wieczorem odbyło się piękne nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Sobota uświadomiła nam obecność w naszej codzienności delikatnego, pokornego, a jakże skutecznego działania Niepokalanej, tak jak na weselu w Kanie. W minutkach maryjnych powierzaliśmy Jej całe swoje życie. Przemienienie towarzyszyło nam podczas niedzieli, gdy to nie baliśmy się zaświadczyć o naszej przynależności do Kościoła, uczestnicząc w parafialnej Eucharystii. Poniedziałek to czas posłania na misję, nawet na wzór Męczenników z Peru.

Każdy dzień był ubogacony tematycznymi konferencjami o. Rafała, a także obecnością relikwii św. Maksymiliana w kościele w Kostarowcach, o którym z pasją opowiedział nam Ojciec Rekolekcjonista; św. Andrzeja Boboli, o którym dowiedzieliśmy się z ust proboszcza Strachociny, ks. Józefa Niżnika; czy niesamowita obecność Błogosławionych z Pariacoto, których wprowadzenia relikwii do klasztoru Sióstr dokonał o. Jarosław Zachariasz wraz z br. Janem Hruszowcem, franciszkanami z Krakowa.

Reklama

Nie zabrakło wspólnej modlitwy, świadectw, posiłków, lodów, zabaw, śpiewu, nad którym czuwała an. Elżbieta Rochowiak, a także zaistnienia na falach Radia FARA, które na żywo wyemitowało nasze pozdrowienia z III MZRN. Nad stroną medialną czuwała s. Klara M. wraz z wolontariuszką Małgorzatą Penar i Oliwią Orlof, która każdą ważną chwilę zatrzymywała w aparacie. Pieczę nad całym zjazdem sprawowała s. Judyta M.

Na koniec Zjazdu animatorzy otrzymali figurki Niepokalanej, a uczestnicy obrazki z relikwiami II stopnia bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa. Podczas ostatniej Mszy św. do Rycerstwa Niepokalanej zostali przyjęci nowi członkowie, gdzie razem z nimi cała wspólnota odnowiła akt zawierzenia całego siebie Niepokalanej. I – jak pisze w swoim świadectwie Weronika Wierzbińska z Kosiny – trudno było rozstać się ze znajomymi, i wyjechać z malowniczego miejsca, jakim jest Strachocina. Jednak każdy wracał umocniony i z uśmiechem na twarzy. Na pewno spotkamy się tam znowu za rok. W co mocno wierzymy i ufamy, że wszyscy się spotkamy na IV Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie.

* * *

Świadectwo uczestniczki Zjazdu

W dniach wakacyjnych duża grupa młodzieży uczestniczyła w III Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej, który odbywał się w Strachocinie. Była to okazja to radosnego odpoczynku fizycznego i duchowego. W tym roku spotkanie poprowadził o. Rafał M. Antoszczuk. W dzień rozpoczęcia, późnym wieczorem na miejscu nazywanym Bobolówką odbyło się piękne nabożeństwo, na którym uczestnicy mogli odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne. Pozwoliło ono wejść w atmosferę rekolekcji i zachęciło do maksymalnego wykorzystania czasu spędzonego na zjeździe. W każdy dzień o. Rafał wygłaszał konferencje opierające się na Ewangelii z dnia i różańcowych tajemnicach światła. Franciszkaninowi pomagała grupa animatorów i Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej mieszkające w Strachocinie i Niepokalanowie. Dlatego uczestnicy mieli możliwość spotkań w mniejszych grupach, z których każda miała swojego patrona. Nie zabrakło zabaw, którym sprzyjała piękna pogoda, odbyła się też piesza wędrówka do cerkwi w sąsiedniej miejscowości – Kostarowce. Pięknym wydarzeniem była godzina świadectw, podczas której uczestnicy podzielili się swoimi historiami. W każdej z nich obecna była pokorna działalność Niepokalanej. Szczególne wydarzenie miało miejsce w ostatni dzień zjazdu, kiedy to do klasztoru Sióstr Franciszkanek zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego – polskich męczenników z Pariacoto. Każdy uczestnik otrzymał też wtedy obrazki z relikwiami błogosławionych. W tym dniu podczas Mszy św. zostali przyjęci nowi członkowie Rycerstwa Niepokalanej.

Weronika Wierzbińska

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wręczono diecezjalną nagrodę

2020-01-14 10:46

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2020, str. I

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Nagroda św. Maksymiliana

Robert Karp

Laureatka i nominowani do Nagrody św. Maksymiliana

Po raz kolejny wręczono Nagrodę św. Maksymiliana. W tym roku laureatką wyróżnienia została Urszula Kraus – nauczycielka z Bestwiny, prezes Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej.

Chciałabym podziękować Panu Bogu za to, że mnie powołał do takiej funkcji. Dziękuję Maryi Niepokalanej za to, że mnie wybrała, a ja staram się wypełniać jej wolę, choć nie do końca tak udolnie, jakbym chciała. Celem rycerstwa jest zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Dużo jest przed nami – powiedziała Urszula Kraus. Wyraziła też wdzięczność swojemu mężowi za wsparcie i codzienną wspólną modlitwę.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Zduńska Wola: Spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła

2020-01-26 09:04

[ TEMATY ]

oaza

W Centrum Rekolekcyjno-Konferencyjnym Świętego Alojzego Orione w Zduńskiej Woli w odbyło się spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Wydarzeniu przewodniczyli małżonkowie odpowiedzialni za wspólnotę Katarzyna i Paweł Maciejewscy. W spotkaniu uczestniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk, a także moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Krzysztof Łapiński oraz moderatorzy diecezjalni Domowego Kościoła.

Do Zduńskiej Woli przyjechały małżeństwa odpowiedzialne za Domowy Kościół w diecezjach w Polsce, członkowie kręgu centralnego koordynującego działania Domowego Kościoła, a także małżeństwa odpowiedzialne za kontakt z rodzinami formującymi się w kręgach Domowego Kościoła poza granicami Polski. W spotkaniu uczestniczyło również małżeństwo formujące się w Domowym Kościele na Litwie, które przyjechało do Zduńskiej Woli razem ze swoim księdzem moderatorem.

Tego rodzaju zgromadzenia odbywają się dwa razy w roku, we wrześniu i w styczniu, a ich celem jest m.in. rozpoznawanie znaków czasu, budowanie jedności oraz troska o zachowanie charyzmatu w Ruchu, a także tworzenie relacji między odpowiedzialnymi za Domowy Kościół w różnych miejscach Polski. Tym razem odpowiedzialni za Domowy Kościół zastanawiali się nad zasadami organizowania rekolekcji tematycznych oraz ich miejscem i rolą w formacji małżonków. Do pracy wykorzystano metodę ewangelicznej rewizji życia opartej na schemacie: widzieć – osądzić – działać.

Spotkanie w Zduńskiej Woli, w mieście narodzin św. Maksymiliana Kolbego dla osób zaangażowanych w formację Domowego Kościoła jest także przypomnieniem, że założyciel Ruchu czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) w swojej działalności inspirował się życiem tego świętego franciszkanina, w szczególności poprzez podkreślenie roli Niepokalanej i zawierzenie jej całego Ruchu Światło-Życie. W czasie spotkania uczestnicy mogli odwiedzić bazylikę będącą miejscem chrztu św. Maksymiliana.

Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Przez swoją formację pomaga rodzinom stawać się środowiskiem przekazywania wiary, uczy małżonków jak razem dążyć do świętości, pomaga czerpać z łaski sakramentu małżeństwa. Liczba kręgów Domowego Kościoła w Polsce przekracza 4 500, a formuje się w nich ok. 23 tys. małżeństw, ponadto poza granicami Polski funkcjonuje przeszło pół tysiąca kręgów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję