Reklama

Prosto i jasno

Od 1 września w ustawach

2016-09-07 08:38

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.
Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 38

PN

„Niedziela ma być Boża i dla rodziny” – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Dnia 1 września br. 80 proc. sześciolatków nie poszło do szkoły. Tak postanowili rodzice, którzy mają prawo decydować o losie swoich dzieci. Według ustawy, nie będzie też sprawdzianu dla szóstoklasistów, a dla nauczycieli – tzw. godzin karcianych. W przedszkolach będzie nowa podstawa programowa, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu dojrzałości. Ponadto we wrześniu 2017 r. rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów oraz wydłużanie nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat, a w liceach – do czterech lat. Już teraz ruszają natomiast szkoły branżowe. Będą to zupełnie nowe, dwustopniowe szkoły, nastawione na szkolenie specjalistów poszukiwanych przez pracodawców – o tych i innych zmianach zdecydował rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Spośród innych „nowości” – 1 września ruszył program „75+”, czyli bezpłatne leki dla seniorów. Specjalną receptę wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, do którego pacjent jest zapisany w przychodni. W razie jego nieobecności receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni. Nie przepisze tego leku specjalista, który leczy pacjenta środkami znajdującymi się w wykazie bezpłatnych leków: musi on przekazać tę informację lekarzowi POZ, który taką receptę wystawi.

Nie trzeba żadnych badań, aby stwierdzić, że ludzie starsi często rezygnują z wykupienia części leków z powodu niskich emerytur czy rent. Dlatego bezpłatne leki znajdujące się na liście poprawią przestrzeganie zaleceń lekarskich, a równocześnie pozwolą zaoszczędzić nieco grosza. Należy pamiętać, aby na recepcie na bezpłatne leki lekarz w odpowiednim miejscu wpisał symbol „S”.

Reklama

Na pierwszej liście bezpłatnych leków znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych – są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia poszerzyło listę leków refundowanych dla pacjentów chorych na raka oraz z chorobą Parkinsona. W ramach katalogu chemioterapii refundacją objęto m.in. lek pozwalający leczyć guzy żołądkowo-jelitowo-trzustkowe nieznanego pochodzenia. Refundowane będą także m.in.: tapentadol – stosowany przy przewlekłym bólu w chorobach onkologicznych i mometazon – lek w terapii alergicznych nieżytów nosa i chorobach zapalnych skóry. MZ uruchomiło specjalną stronę internetową informującą o programie „75+”.

Warto odnotować, że od 1 września obowiązują przepisy, które wprowadzają obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy. Dotychczasowe przepisy pozwalały pracodawcy na odwlekanie tego, a w wypadku kontroli – na tłumaczenie, że pracownik jest zatrudniony dopiero pierwszy dzień, zatem ustawowy termin na pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę (zawartej w formie innej niż pisemna) jeszcze nie minął. Oznacza to koniec z tzw. syndromem pierwszej dniówki.

Według informacji Państwowej Inspekcji Pracy, w 2014 r. nielegalne zatrudnienie, polegające na powierzeniu pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego, stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów. Kara grzywny za takie praktyki pozostanie w niezmienionej wysokości, tj. od 1 tys. do 30 tys. zł. Wprowadzona zmiana daje gwarancję legalnego zatrudnienia i, co się z tym wiąże, poprawia bezpieczeństwo oraz komfort pracy pracowników.

Również 1 września zaczął działać podatek od supermarketów, który ma przynieść budżetowi w 2017 r. 1,6 mld zł wpływów. To sprawiedliwy podatek, który gwarantuje wyrównanie szans małym polskim firmom.

2 września natomiast NSZZ „Solidarność” złożył do Sejmu obywatelski projekt ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Pod projektem zebrano 350 tys. podpisów. Będą one zbierane jeszcze do końca września. „Niedziela ma być Boża i dla rodziny” – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Według wytycznych PiS, żadne projekty obywatelskie nie będą odrzucane w pierwszym czytaniu, jak to czyniła koalicja PO-PSL, ale każdy z nich zostanie skierowany do odpowiedniej komisji.

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szczyrk: modlitwa za ofiary wybuchu gazu

2019-12-08 21:27

rk / Szczyrk (KAI)

W intencji ofiar niedawnej katastrofy, ich bliskich, a także wszystkich, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc modlono się 8 grudnia św. w kościele parafialnym w Szczyrku. Wielu uczestników Mszy św. wspominało zmarłych tragicznie sąsiadów i przyjaciół.

Foto-Rabe/pixabay.com

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Andrzej Loranc, który przewodniczył liturgii, wyjaśnił, że jest to modlitwa, w której wierni proszą, „by tych, którzy ucierpieli w katastrofie, objąć modlitwą”, a także „prosić o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy żyją, a dla tych, którzy odeszli, o życie wieczne”.

„Przychodzimy pełni bólu, smutku, przygnębienia. Przechodzimy też pełni nadziei, jako ludzie wierzący” – dodał i wskazał na Maryję , która stała pod krzyżem swojego Syna. „Ona umiała zawierzyć Bogu. Prośmy o to, abyśmy i my potrafili” – dodał kapłan.

W kazaniu ks. Andrzej Sander wspomniał o jednej z ofiar tragedii, która miała przystąpić w przyszłym roku do I komunii świętej. „Otrzymujecie dziś medaliki z Matką Bożą, a nasza koleżanka Michalina już ją widzi. Jest razem z nią” – tłumaczył obecnym na modlitwie koleżankom i kolegom nieżyjącej dziewczynki.

W wyniku wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia, pod gruzami domu, należącego do jednej rodziny, zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci.

Caritas bielsko-żywiecka poinformowała, że środki finansowe przeznaczone na pomoc dla najbliższych ofiar katastrofy w Szczyrku należy wpłacać na rachunek bankowy diecezjalnej Caritas: 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610 z dopiskiem: Pomoc Szczyrk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem