Reklama

Ku odnowie parafii

XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Ruchu dla Lepszego Świata przebiegała pod hasłem „Parafia: przez troskę o źródła do służby miłosierdzia”. Miejscem spotkania przedstawicieli 17 parafii z 10 diecezji realizujących program odnowy „Nowy Obraz Parafii” była parafia Jawidz-Rokitno w archidiecezji lubelskiej. Czas pielgrzymki, w której udział wzięło ok. 400 osób, wypełniły spotkania integracyjne i konferencje, modlitwa i prezentacja parafii oraz świadectwa i dzielenie się Słowem

Pierwszy dzień (27 sierpnia) stał pod znakiem świadectw; dzielono się osiągnięciami i trudnościami na drodze odnowy życia wspólnot parafialnych. Przedstawiciele parafii pw. Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu podkreślali, że w ruchu odnowy i ewangelizacji są od 1990 r. – Realizujemy program „Ewangelizacja kultury i życia w religijności ludowej”, aby pogłębiać życie duchowe. Nasz proboszcz ks. Aleksander Burdzy jest autorem przewodnika do programu pt. „Sakrament chrztu w katechezie”. Przy okazji błogosławieństwa rocznych dzieci uwrażliwialiśmy mieszkańców na wartość odnowy dziecięctwa Bożego poprzez modlitwy za świadków chrztu, rodziców i chrzestnych. Dużym wyzwaniem jest uświadamianie rodzicom potrzeby uświęcania czasu, świadectwa wiary i trzeźwości w rodzinie – mówili goście z Przemyśla. Wierni z Malborka przekonywali, że parafię buduje dobre sąsiedztwo. Mając przywilej Bramy Miłosierdzia, parafia w Morawicy k. Krakowa realizuje kolejny etap: „Mów, Panie, ja będę Cię słuchał!”, a hasło „Idźmy i głośmy, że jesteśmy rodziną”, to projekt parafii w Szewnie.

W drugim dniu spotkania uczestnicy podsumowali działania w sferze „imion miłosierdzia”. Okazały się nimi: gościnność (przyjęcie pielgrzymów w drodze na Jasną Górę i na ŚDM) oraz współczucie i otwartość na bliźniego (pomoc bezdomnym i rodzicom, nabożeństwa maryjne pod miejskimi blokami).

Ubrani w pokorę

Reklama

Na zakończenie pielgrzymki (28 sierpnia) Eucharystii przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrowali ją księża reprezentujący wszystkie wspólnoty parafialne Ruchu dla Lepszego Świata, w tym jego promotorzy. W darze ołtarza każda parafia złożyła album dokonań i zaangażowania wiernych.

Nawiązując do 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Świętego Miłosierdzia, bp Miziński zachęcał do modlitwy o pogłębione świadectwo wiary we wspólnotach parafialnych. – Miłość Boga wzywa nas do świętości i do pełni życia we wspólnocie z Bogiem – podkreślił. W homilii Ksiądz Biskup przybliżył istotę ewangelicznej pokory i wspaniałomyślności. Pierwsza czyni człowieka wielkim, umiłowanym przez Boga, a drugą wyrażamy poprzez jałmużnę. Obydwie postawy pozwalają osiągnąć nagrodę życia wiecznego. Jak zaznaczył bp Miziński, jałmużna przyczynia się do zgładzenia wielu grzechów, bo Bóg wzrusza się wspaniałomyślnością człowieka, który kieruje swój wzrok na biednych i potrzebujących, zaś pokora pozwala zaakceptować Bożą wolę i przestrzegać Jego prawo. – Pokora to szata godowa, która pozwala wejść na ucztę w królestwie niebieskim. Jest ona przyjęciem prawdy o nas samych, ale nie może prowadzić do fałszywej skromności. Pokora jest związana z miłością, dlatego człowiek pokorny nie patrzy na życie wyłącznie przez pryzmat własnej osoby, ale w imię miłości jest zawsze gotowy służyć innym, nie czekając na odpłatę. Miłosierdzie to gotowość do pomagania mimo wszystko, wtedy najtrudniej być bliźnim. Tylko dzięki miłosierdziu możemy przemieniać świat – zaznaczył Ksiądz Biskup.

Czas laikatu

W nawiązaniu do „Nowego Obrazu Parafii” bp Artur Miziński powiedział: – Czy obecne duszpasterstwo parafialne jest wyczerpującą odpowiedzią Kościoła na potrzeby czasów? Czy parafia jest w stanie odpowiedzieć zadowalająco na potrzeby religijne ludzi w nowej sytuacji społeczeństwa pluralistycznego, która zmusza Kościół do uczenia się nowych form działania? Ze względu na postępującą sekularyzację model dotychczasowej posługi duszpasterskiej w wielu swoich elementach przestaje być wystarczający – dziś nie wystarcza utożsamianie działania parafii tylko z aktywnością duszpasterzy. Trzeba przejść od ogólnych i pięknych stwierdzeń nt. miejsca świeckich w duszpasterstwie do konkretnego uznania i rzeczywistego stworzenia im szans na realizację funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej. Rozumiał to dobrze o. Riccardo Lombardi SJ, który mówił, że osobom świeckim należy z zaufaniem powierzać posługi i zadania i zachęcić je, by przystępowały do pracy także z własnej inicjatywy. Potrzeba wspólnot parafialnych zaangażowanych i żyjących na co dzień Ewangelią, otwartych na zachodzące zjawiska i procesy historyczno-społeczne. Uważam, że Ruch dla Lepszego Świata jest wielkim darem od Boga dla Kościoła w naszych czasach.

* * *

Inicjatorem Ruchu dla Lepszego Świata był o. Riccardo Lombardi SJ (1952), a Grupa Promotorów została zatwierdzona w 1991 r. przez Papieską Radę ds. Świeckich jako prywatne stowarzyszenie wiernych. Pionierem działań na rzecz odnowy parafii w tym duchu był w Polsce ks. Mieczysław Nowak, autor fundamentalnej książki pt. „Parafia w ciągłej odnowie”.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję