Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza św. za więźniów i ofiary hitlerowskiego obozu

Niedziela świdnicka 38/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Krystyna Smerd

Mszy św. w Rogoźnicy przewodniczył bp Adam Bałabuch

Mszy św. w Rogoźnicy przewodniczył bp Adam Bałabuch

Mszą św. polową odprawioną 4 września na terenie byłego Hitlerowskiego Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy w 77. rocznicę agresji Niemiec na Polskę uczczono pamięć więźniów i wojennych ofiar tego straszliwego obozu pracy, a także wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej. Koncelebrowanej Eucharystii, która była sprawowana przy symbolicznym brzozowym krzyżu i Pomniku Mauzoleum, przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który ją sprawował w asyście: ks. dziekana dekanatu Strzegom, proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ks. Marka Babuśki, ks. Stanisława Skrzypka z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Rogoźnicy oraz kapelanów diecezjalnego duszpasterstwa harcerek i harcerzy ks. Daniela Rydza i ks. Krzysztofa Antończaka.

Uczestników – spod charakterystycznej obozowej bramy – na miejsce sprawowania Eucharystii prowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, która towarzyszyła celebrze i całej uroczystości.

Reklama

Mszę św. poprzedziło powitanie najważniejszych gości, a wśród nich: byłych więźniów obozu Gross-Rosen, krewnych ofiar tego obozu oraz byłych więźniów innych obozów nazistowskich, mieszkańców ziemi dolnośląskiej, kombatantów II wojny światowej, władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawicieli miast i gmin: Wałbrzycha, Legnicy, powiatu świdnickiego oraz miasta i gminy Strzegom, organizacji politycznych, społecznych i stowarzyszeń, Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy, organizacji harcerskich, Związku Strzeleckiego Rzeczpospolitej z Legnicy, młodzieży szkolnej. Po uroczystym powitaniu gości w imieniu Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do byłych więźniów obozu ze szczególnymi słowami wdzięczności i głębokiego szacunku zwrócił się burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, a młodzież harcerską i delegacje szkół towarzyszące uroczystości prosił o pamięć i troskę nad tym miejscem w przyszłości, bo to im zostanie przekazany obowiązek opieki i dbania o to miejsce, by świat nigdy nie zapomniał, do jakich okropności doprowadziła niemiecka agresja na Polskę sprzed 77 laty.

Rozpoczynając homilię, bp Adam Bałabuch zwrócił uwagę na ustawiony przy ołtarzu drewniany krzyż, który jest wszędzie tam, gdzie człowiek dotknięty jest bólem i cierpieniem. – Chrystus powiedział kiedyś do swoich Apostołów, że kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Nim, ten nie może być Jego uczniem. – Jest w tym zdaniu mowa o krzyżu, który trzeba podejmować, aby być uczniem Chrystusa. Nasz Pan jednak nie tylko wzywa nas do niesienia swojego krzyża, ale najpierw sam bierze przed nami swój krzyż. Bierze go świadomie i dobrowolnie. Wie, co Go czeka w Jerozolimie, a jednak podąża tam, by wypełnić do końca wolę Ojca. Chrystus idzie na spotkanie swej męki i śmierci z całą świadomością posłannictwa, które ma wypełnić. Skoro krzyż jest tak mocno wpisany w życie i posłannictwo Chrystusa, to nie można sobie wyobrazić autentycznego ucznia Jezusowego bez gotowości do dźwigania swojego krzyża dla sprawy Bożej – przypomniał Ksiądz Biskup. Noszenie tego krzyża to jedna z cech prawdziwego ucznia Chrystusa (...). A jakże ciężki krzyż przyszło dźwigać tym, którzy na sobie doświadczyli okrucieństwa II wojny światowej – mówił. – Wojna, która opanowała świat 77 lat temu, była czasem bestialstwa, w którym człowiek przekreślił prawa Dekalogu i odwrócił się od Boga. To czas bestialstwa, do którego ludzkość stała się zdolna! Symbolem tej straszliwej nieprawości są obozy koncentracyjne i zagłady, dlatego celem naszej pielgrzymki do tego niemieckiego, nazistowskiego obozu Gross-Rosen jest oddanie hołdu i wielkiego szacunku tym, którzy tu i w innych obozach koncentracyjnych cierpieli i poginęli – mówił Biskup. – Kolejnym celem naszej pielgrzymki na to miejsce jest też modlitwa i prośba o pokój i pojednanie dla wszystkich, którzy w obecnej godzinie naszych dziejów wciąż cierpią pod panowaniem przemocy zrodzonej przez nienawiść – podkreślił, wymieniając Syrię, Irak, wschodnią Ukrainę, gdzie toczą się wojny. – Musimy pamiętać, że ani Polska, ani Europa nie ostoją się, jeżeli się odwrócą od zwycięskiego krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa. Tylko trwanie przy krzyżu Jezusa Chrystusa jest gwarancją zachowania chrześcijańskiej, polskiej i europejskiej tożsamości. Czy będzie stać nas na to, aby włączyć się w tę rzeszę, którzy szli za Jezusem – pytał bp Bałabuch. – A kończąc kazanie, zaapelował do zgromadzonych, by w gorliwej modlitwie za ofiary obozu na tej Eucharystii prosili też mocno Boga o święty dar pokoju dla całego świata.

Po Mszy św. przybyłe delegacje uroczyście składały u stóp Pomnika Mauzoleum wieńce i wiązanki kwiatów. Aktem, który zamykał uroczystość, było uroczyste odczytanie przez młodzież harcerską Apelu Pamięci, w którym wspominano bohaterstwo Polaków walczących w obronie Ojczyzny na wszystkich frontach II wojny światowej, składających w ofierze za Polskę swoje życie na licznych polach bitew oraz w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady oraz rosyjskich łagrach.

Reklama

Honorowy patronat nad uroczystością 77. rocznicy agresji Niemiec na Polskę sprawowali biskup świdnicki Ignacy Dec oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Uroczystość przygotowali Gmina Strzegom, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Warto podkreślić, że w obecności uczestników Mszy św., tuż przed jej rozpoczęciem, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy został uroczyście przekazany Medal „Za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”, przyznany wraz z dyplomem przez Zarząd Główny związku. Zaszczytne wyróżnienie odbierał w imieniu pracowników dyrektor Janusz Barszcz.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej w Miejscu Pamięci Auschwitz

[ TEMATY ]

muzułmanie

Auschwitz

obóz koncentracyjny

obóz

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

„Przyjechaliśmy tutaj jako bracia i siostry. Wiemy, że ta straszna zbrodnia, to zbrodnia przeciwko ludzkości” – powiedział Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej dr Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa, który odwiedził 23 stycznia br. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.

Po zwiedzeniu wybranych muzealnych ekspozycji na terenie byłego obozu macierzystego Auschwitz gość złożył znicz i oddał hołd ofiarom obozu przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków, więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych – skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję