Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekumeniczne wołanie o miłosierdzie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Robert Gołębiowski

Braterskie pożegnanie ks. prał. Antoniego Chodakowskiego i powitanie ks. kan. Jana Zaleskiego

Braterskie pożegnanie ks. prał. Antoniego Chodakowskiego i powitanie ks. kan. Jana Zaleskiego

Monumentalny kościół Mariacki w Chojnie pieczołowicie odbudowywany od ponad 30 lat co roku jest gospodarzem pełnych wielkiej wymowy nabożeństw ekumenicznych jednoczących we wspólnej modlitwie zarówno katolików jak i ewangelików. Tegoroczne, 27. już nabożeństwo miało kilka istotnych wymiarów i jak zawsze zgromadziło bardzo liczne grono kapłanów, pastorów i wiernych z Polski i Niemiec.

Reklama

Tematem głównym całego nabożeństwa były ewangeliczne słowa: „Błogosławieni miłosierni”, a także słowa z dzienniczka św. s. Faustyny: „Nie zazna ludzkość spokoju, dopóki nie zwróci się do źródła Miłosierdzia Bożego”. Fundamentem wspólnej modlitwy były dwa teologiczne ważne tematy dotyczące 1050. rocznicy Chrztu Polski, a w tym kontekście sakramentu chrztu św. oraz daru Miłosierdzia Bożego wobec trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Do tej problematyki, która stanowi podstawę modlitwy Kościoła polskiego w tym roku, nawiązał na początku nabożeństwa ks. prał. Antoni Chodakowski. Ze słowem pozdrowienia wystąpił także pastor Bernd Schwarz, który w głównej mierze oparł się na minionej wizycie papieża Franciszka, szczególnie uwypuklając ważność miłosierdzia wobec złożonej problematyki uchodźców. We wnętrzu maryjnej świątyni zgromadziło się w tym roku bardzo liczne grono kapłanów pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. Stało się to z racji pożegnania odchodzącego w stan senioratu ks. prał. Antoniego Chodakowskiego, od 32 lat proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie, głównego animatora heroicznej odbudowy kościoła Mariackiego oraz twórcy drogi wiodącej do budowy ekumenizmu. W słowie wstępnym do nabożeństwa Metropolita Szczecińsko-Kamieński, pozdrawiając wszystkich, zaakcentował ważność tematów podejmowanych w tym roku w refleksji i modlitwie całego Kościoła. Wskazał na znaczenie łaski chrztu oraz na miłosierdzie płynące z łaski odczytania przykazania miłości. Mocno uwypuklił złożoną, aktualną problematykę dotyczącą uchodźców oraz stosunku do wszystkich związanych z tym tematem wyzwań codzienności. Odniósł się także do symbolu zranionej przez działania wojenne figury Chrystusa, która od lat znajduje się w kościele Świętej Trójcy w Chojnie, a specjalnie została ustawiona w prezbiterium Mariackiej świątyni, by przemawiać głębią miłosierdzia.

Na zasadniczy wymiar liturgii nabożeństwa ekumenicznego składają się liczne śpiewy psalmów czy pieśni opartych na biblijnym przekazie, a także czytanie Słowa Bożego ukoronowanego tekstem Ewangelii. Tegorocznym homiletą był twórca nabożeństwa ks. prał. Antoni Chodakowski, który przypomniał także historię postrzelonej figury Chrystusa: „Patrzymy na Europę, jak powoli duchowo usycha, odrywając się od winnego krzewu – Chrystusa, czego skutkiem były w XX wieku wojenne gehenny. Cios wymierzono w największą świętość – w Chrystusa, którego przedstawia wyrzeźbiona figura w drewnie, która stała niedaleko Chojny na rozdrożu dróg w wymurowanej kapliczce. W odnalezionej kronice czytamy, jak pod koniec II wojny światowej oddział żołnierzy sowieckich uczynił z figury strzelecką tarczę. Postrzelaną figurę, z uciętą ręką i odłamkami kul, możemy tu zobaczyć. Nasz Metropolita poprosił o niezbędną konserwację tej figury, aby stała się w Nadzwyczajnym Świętym Roku ogłoszonym przez papieża Franciszka symbolem miłosierdzia. Patrząc na ten wizerunek Chrystusa, odnosimy wrażenie, że Chrystus patrzy na każdego pogodnie i z miłością, mimo że Jego ręka zostaje odtrącona i odrzucona. Chrystus z pociskami i odłamkami nienawiści w sercu nie przestaje kochać. Człowiek, niszcząc Chrystusa, niszczy samego siebie. I tu dochodzimy do istoty Bożego Miłosierdzia. Chrystus cię kocha i przebacza mimo cierpień, jakie Jemu zadajesz. Nawrócenie i wynagrodzenie z naszej strony – to troska o nasze życie w obfitości”.

Ukoronowaniem chojeńskiego nabożeństwa była dwujęzyczna modlitwa wiernych, Modlitwa Pańska, a także pełne głębokiej wymowy błogosławieństwo chleba i wzajemne dzielenie się nim wśród wszystkich zebranych. Niezwykle pięknym i wzruszającym momentem było pożegnanie ks. prał. Antoniego Chodakowskiego. Polscy i niemieccy uczestnicy nabożeństwa z ogromną atencją wypowiadali słowa wdzięczności za wielki dorobek, jaki na przestrzeni 32 lat posługi w Chojnie stał się dziedzictwem duszpasterskiej pracy Księdza Prałata. Wspominano wszystkie najważniejsze dokonania, przedsięwzięcia, inicjatywy, które zrodziły się w sercu i myśli Księdza Prałata i zostały na przestrzeni tych lat wspaniale zrealizowane. Jednocześnie Ksiądz Arcybiskup zaprezentował postać nowego proboszcza ks. kan. Jana Zalewskiego, który z dniem 1 września przejął obowiązki ks. prał. Antoniego. Ostatnim zaś bardzo wymownym akcentem nabożeństwa ekumenicznego było uroczyste, procesjonalne przeniesienie wody do kaplicy chrzcielnej, gdzie wszyscy uczestnicy, podchodząc i zanurzając rękę w misie chrzcielnej, przypominali sobie swój własny chrzest i zadania z niego wynikające.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczna busola

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 16

[ TEMATY ]

ekumenizm

Internet/st.graficzne

Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan opublikowała liczący ok. 50 stron dokument pt. Biskup i jedność chrześcijan: vademecum ekumeniczne.

Kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, stwierdził, że dokument ma być przewodnikiem, „busolą” w ekumenicznej drodze biskupa wraz z jego diecezją.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję