Reklama

Głos z Torunia

Na chwałę Bożą

Uroczystość poświęcenia to oddanie na wyłączną służbę Bogu kościoła wybudowanego ku Jego chwale i ku pożytkowi wiernych. Konsekracja jest pieczęcią Boga na świątyni, którą człowiek zbudował dla Jego chwały. Przez ten uroczysty obrzęd świątynia staje się domem samego Boga, przedsionkiem Nieba, Namiotem Spotkania, w którym możemy jednoczyć się ze Stwórcą przez modlitwy, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, a spośród nich najważniejszego – najdoskonalszej Ofiary Jezusa Chrystusa – Eucharystii

Niedziela toruńska 38/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

konsekracja

Aleksandra Wojdyło

Biskup Andrzej namaszcza ołtarz Krzyżmem

Biskup Andrzej namaszcza ołtarz Krzyżmem

W Działdowie 3 września o godz. 15 bp Andrzej Suski dokonał konsekracji kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Marian Ofiara, proboszcz miejsca, ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, kapłani z dekanatu działdowskiego, kapłani posługujący dawniej w tej parafii oraz wywodzący się z niej.

Wspólna troska

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, kierujący lokalnymi instytucjami, organizacjami i jednostkami, dyrektorzy, prezesi i właściciele firm, które współdziałały przy budowie kościoła, budowniczy kościoła na czele z głównym projektantem Maciejem Leżuchowskim, Teresa Suwińska, krewna bł. bp. Wetmańskiego, Antoni Leon Dymek, ochrzczony przez jednego z Błogosławionych Męczenników Działdowskich oraz parafianie, mieszkańcy Działdowa i okolic.

Reklama

Uczestnicy Liturgii przygotowywali się do konsekracji świątyni poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po uroczystym ingresie proboszcz ks. kan. Marian Ofiara zwrócił się z prośbą do Księdza Biskupa o dokonanie poświęcenia kościoła, a przedstawiciele parafian przedstawili historię ich parafii i świątyni. Słowa powitania wygłosili przedstawiciele parafii oraz władz samorządowych, którzy jednocześnie wyrazili wdzięczność Biskupowi Andrzejowi za erygowanie parafii, wyniesienie kościoła do godności sanktuarium Błogosławionych Męczenników Działdowskich oraz za blisko już 20-letnie wspieranie jej i zainteresowanie działaniami wspólnoty parafialnej.

Bliżej Boga

Liturgia rozpoczęła się od pokropienia wodą święconą ścian i ołtarza świątyni. Następnie odbyło się uroczyste wniesienie Księgi Ewangelii i proklamacja Słowa Bożego.

W homilii Ksiądz Biskup mówił o istocie świątyń chrześcijańskich, które, mając swój początek w Wieczerniku, gdzie Chrystus przekazał wszystkim testament miłości, ustanowił Eucharystię i kapłaństwo, i gdzie zesłał Ducha Świętego, są po to, by modlić się i trwać we wspólnocie. – Świątynia jednoczy wszystkich, tu nie ma podziału. Najpiękniejsze jest to, że kościół jest otwarty dla wszystkich ludzi i dla każdego jest miejsce, on wszystkich brata i jednoczy. To jednoczenie jest jednym z darów każdej chrześcijańskiej świątyni. W kościele Bóg nas wysłuchuje, przygarnia do siebie i umacnia na drodze ludzkiego pielgrzymowania – podkreślił bp Suski i zachęcił do gorliwej i szczerej modlitwy, zawierzaniu swoich spraw Panu Bogu. – Mamy odrywać się od ziemi, aby dosięgnąć Pana Boga, On jest pośrodku naszego życia – mówił i dodał, że żadne słowa nie mają tak wielkiego znaczenia dla nas jak słowo Boże, „bo to słowo prowadzi nas do źródła życia wiecznego”.

Reklama

Biskup Andrzej zwrócił uwagę na ołtarz, jego miejsce i rolę w liturgii konsekracyjnej oraz podczas każdej Mszy św. – Ołtarz, podobnie jak kościół, służy jednoczeniu ludzi z Panem Bogiem, ale również pomaga człowiekowi stawać się obrazem samego Boga – powiedział. Ołtarz jest centralnym elementem każdej Eucharystii. To na nim odbywa się bezkrwawa ofiara, która jest przedłużeniem obecności samego Chrystusa, Chleba Żywego, którego przyjmowanie daje życie na wieki. Od ołtarza idzie wszelkie błogosławieństwo Boże, a kapłan błogosławi w imieniu Boga, jest to błogosławieństwo spływające z Ofiary.

Doceniając ogromną pracę przy budowie kościoła, organizacji i rozwoju parafii, podziękował wszystkim, którzy wspierali proboszcza ks. kan. Mariana we wszystkich pracach i staraniach. Życzył, aby ta świątynia była miejscem doświadczania Bożego miłosierdzia i otrzymywania wielu łask, aby była miejscem duchowego rozwoju dla każdego, uświęcania, ale także jednoczenia na fundamencie wiary, wspólnotowości dla każdego, kto będzie do niej przychodził i się modlił. – Boże błogosławieństwo niech rozleje się w każdym sercu tej parafii – mówił bp Andrzej. Prosił także, aby nadal parafianie troszczyli się o swój kościół.

Konsekracja

Po homilii nastąpił najważniejszy moment, czyli odmówienie modlitwy konsekracyjnej oraz namaszczenie ołtarza i ścian kościoła. Od chwili namaszczenia przez Księdza Biskupa Krzyżmem świętym ołtarz staje się miejscem przeznaczonym wyłącznie do składnia bezkrwawych ofiar Panu Bogu przyjemnych. Następnie bp Andrzej wraz z ks. kan. Marianem namaścili ściany w wyznaczonych miejscach, zwanych zacheuszkami.

Wniesiona kadzielnica wypełniła swą wonią świątynię, a dym kadzidła wydobywający się z niej stał się symbolem modlitwy i błagań zanoszonych ku niebu, przed tron Boga. Po okadzeniu ołtarza i ścian świątyni procesyjnie wniesiono paschał i świece, które zostały zapalone przez bp. Andrzeja, a następnie umieszczone przy ołtarzu oraz przy zacheuszkach. Dopełnieniem obrzędów konsekracyjnych była procesja z kwiatami oraz przyozdobienie nimi świątyni.

Po Komunii św. odśpiewano uroczyste „Te Deum” w podziękowaniu Bogu za piękną świątynię. Słowa podziękowania ks. kan. Marian Ofiara skierował w stronę parafian, fundatorów, wykonawców i wszystkich wspierających pracą, ofiarą i modlitwą dzieło budowania i upiększania świątyni. Na życzenie dobrodziejów nie wymienił nikogo z imienia i nazwiska, bo jak powiedział jeden z nich: „Przecież to robimy dla siebie”. W ten sposób widać, jakie bliskie są związki parafian z ich kościołem i głęboka świadomość, że kościół budowany jest także dla kolejnych pokoleń. Na koniec uroczystej liturgii pełnej wymownych treści, a jednocześnie historycznego wydarzenia bp Andrzej wręczył proboszczowi dokument potwierdzający konsekrację świątyni.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica konsekracji kościoła św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2017, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

konsekracja

Archiwum prywatne

Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

To już kolejna rocznica odkąd do kamieńskiego kościółka „na górce” powróciła realna obecność Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie. 1 maja 1994 r. bp Jan Gałecki na nowo uroczyście konsekrował świątynię

Uroczystość wspominająca tę ważną datę została zaplanowana na niedzielę 30 kwietnia br. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman w asyście gospodarza parafii ks. kan. Dariusza Żarkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję