Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katecheci na start

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2016, str. 1

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Krystian Bordzań

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Adoracją Najświętszego Sakramentu rozpoczął się Diecezjalny Dzień Katechetyczny, zorganizowany przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Tegoroczne spotkanie katechetów – świeckich i duchownych odbyło się w katedrze zamojskiej 3 września 2016 r.

Głównym punktem dnia rozpoczynającego kolejny rok pracy była uroczysta Msza św. celebrowana w zamojskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego. Na jej początku Ksiądz Biskup powitał zebranych i zachęcił, by modlić się o pomoc Ducha Świętego w swojej pracy. – Każdy z nas przybył na tę Mszę św. z jakąś szczególną intencją, ale my wszyscy będziemy się modlić o Ducha Świętego dla każdego z was, bo formować młodego człowieka nie jest łatwą rzeczą i dlatego tej mocy Ducha bardzo wam potrzeba i o tę moc będziemy się dzisiaj modlić. W wygłoszonej homilii bp Mariusz podkreślił wagę katechezy, która powinna przyjmować formę towarzyszenia na drodze wiary.

Reklama

– Powinniśmy być blisko ludu Bożego. Bez bliskości mamy tylko słowo bez ciała. Mamy być blisko naszych młodych wychowanków, uczniów, blisko ich codziennych problemów, trosk, pytań, wątpliwości, poszukiwań i cierpień – wskazywał bp Leszczyński.

Nowy rok szkolny i przyszłe lata w szkolnictwie polskim oznaczają zmiany, które mają jednak następować stopniowo – zapewnił o tym Eugeniusz Pelak, wicekurator oświaty w Lublinie. – Pani minister mówi, że ma to być ewolucja a nie rewolucja. Bardzo spokojnie podchodzimy do zmian. Pani minister zapowiadała akty prawne. We wrześniu i październiku będą one konsultowane ze środowiskiem pedagogicznym. Myślę, że większych obaw nie ma – uspokaja Eugeniusz Pelak, zaznaczając, że dużo pracy będzie dla organów prowadzących, które będą zmieniać strukturę sieci szkół.

Podczas spotkania katechetów z wykładem pt. „Komunikacja na katechezie” wystąpił zaproszony gość – ks. dr Michał Klementowicz z Instytutu Liturgiki i Homiletyki KUL, który wskazał, jak ważna w nauczaniu katechezy jest komunikacja niewerbalna, odbywająca się „poza słowami”. – To, że mówimy, nie oznacza, że komunikujemy. Komunikacja następuje wtedy, kiedy jest aktywny odbiór przekazywanych treści – zauważa ks. Klementowicz.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda do katechetów: w Duchu Świętym Bóg obdarował nas sobą

[ TEMATY ]

katecheci

abp Tadeusz Wojda SAC

Piotr Jaskólski

Każdy kleryk IV roku obowiązkowo odbywa praktyki w szkole podstawowej i gimnazjum

Każdy kleryk IV roku obowiązkowo odbywa praktyki w szkole podstawowej i gimnazjum

„W Duchu Świętym Bóg obdarował nas swoją przestrzenią osobową, pozwolił nam przeniknąć w swoją rzeczywistość, doświadczyć swojej bliskości” - mówił abp Tadeusz Wojda do blisko 400 katechetów duchownych i świeckich przybyłych do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej na doroczny Zjazd Kolędowy. Jego tematem była potrzeba świadectwa i misji ewangelizacyjnej w Kościele i świecie, w związku z przeżywanym rokiem Ducha Świętego. Zaproszonymi prelegentami byli bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej oraz ks. dr Krzysztof Gąsecki, wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

W referacie pt. „Posłani w mocy Ducha Świętego” bp Marek Solarczyk odwoływał się do postaci biblijnych, które doświadczyły mocy działania Ducha Świętego: Zachariasza, Maryi, Elżbiety, Symeona. Odnosząc się do każdej z nich wskazywał, że moc Ducha Świętego wpisuje się i działa w życiu człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję