Reklama

Limanowska Pani prowadzi do Boga

Sympozjum, książka „Koronacja cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej”, płyta, oratorium, koncerty, konkursy i wiele innych, równie cennych inicjatyw i projektów wpisało się w obchody jubileuszu 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Boskiej Bolesnej w sanktuarium limanowskim, jednym z 25 sanktuariów maryjnych diecezji tarnowskiej

Centralna uroczystość jubileuszu odbyła się w niedzielę 18 września br. i wpisała się w tygodniowy odpust, który przebiegał pod hasłem: „Limanowska Pani, Matko nasza droga! Idziemy do Ciebie, prowadź nas do Boga!”.

Historyczna ciągłość

– Podobnie jak przed 50 laty gromadzimy się jako wspólnota Kościoła tarnowskiego w jubileuszowym roku Chrztu Polski, by podziękować Trójjedynemu Bogu za dar Bogurodzicy, czczonej w limanowskim sanktuarium w cudownej statui Matki Boskiej Bolesnej – powiedział biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż, gdy witał zebranych. Podkreślił, że losy tej ziemi i jej mieszkańców na trwałe związały się z Maryją. Nawiązał również do obecności metropolity krakowskiego i powiedział: – W osobie kardynała Stanisława, następcy na stolicy arcybiskupów krakowskich Karola Wojtyły, dostrzegamy wymowną, historyczną ciągłość. Przypomniał, że przed 50 laty abp Karol Wojtyła dokonał uroczystego aktu koronacji Piety limanowskiej, a 17 lat później, po kradzieży korony, papież Jan Paweł II ponownie włożył koronę na skronie Matki Boskiej Bolesnej i ukoronował także głowę Zbawiciela.

Biskup Jeż powitał zebranych na uroczystości kapłanów, w tym także hierarchów: z diecezji rzeszowskiej – bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, z diecezji tarnowskiej – bp. Władysława Bobowskiego, bp. Stanisława Salaterskiego oraz opata ze Szczyrzyca – o. Dominika Chuchera. Zwracając się do zebranych, wyznał: – Cieszymy się obecnością władz różnego szczebla, a także reprezentantów służb mundurowych i służby zdrowia. Serdecznie pozdrawiam i pasterską miłością ogarniam mieszkańców Limanowej oraz lud Boży Kościoła tarnowskiego, w którym szczególne miejsce zajmują wszyscy naznaczeni krzyżem choroby i cierpienia. Gorąco pozdrawiam rodziny, młodzież i dzieci...

Reklama

Podziękowania

Uznanie dla Kościoła tarnowskiego, w tym dla limanowskiej wspólnoty, wyraził kard. Dziwisz, który już na wstępie powiedział: – Wiedziałem, że rokrocznie jest tu wielki zjazd pielgrzymów, czcicieli Matki Bożej Bolesnej, ale dziś widzę to osobiście... Nawiązując do obecności najpierw abp. Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II w Limanowej, świadek jego pontyfikatu nie krył wzruszenia i podkreślił, że polskiemu Papieżowi ziemia limanowska była zawsze bliska.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz mówił m.in. o roli Maryi w życiu i w historii Kościoła. Nawiązał do Światowych Dni Młodzieży i podkreślił ich rolę w Kościele. Podziękował również diecezji tarnowskiej, wszystkim wolontariuszom, rodzinom i duszpasterzom za szczególne zaangażowanie w organizację wydarzeń związanych z ŚDM. Podkreślił też rolę, jaką rodziny i parafie diecezji tarnowskiej mają w budzeniu i realizacji powołań: – Dziękujemy, cała Polska dziękuje, za liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, którymi Pan obdarzył i obdarza Kościół tarnowski i którymi ten Kościół tak hojnie dzieli się z innymi Kościołami lokalnymi w różnych częściach świata.

Akt

Na zakończenie Eucharystii bp Jeż w jubileuszowym Akcie oddania diecezji tarnowskiej przekazał swój lud pod opiekę Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Z kolei proboszcz parafii – ks. dr Wiesław Piotrowski wymienił organizacje i wspólnoty zaangażowane w przygotowanie jubileuszu i wydarzeń z nim związanych, w tym centralnej uroczystości. Wszystkim podziękował i zapewnił o modlitwie przed tronem Matki Boskiej Bolesnej. I wzruszonym głosem powtórzył słowa zawarte w znanej pieśni maryjnej: „Limanowska Pani, Matko nasza droga! Idziemy do Ciebie, prowadź nas do Boga!”.

2016-09-28 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: koronawirus sprawia, że wszyscy opowiadamy się za życiem

2020-02-27 11:17

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

koronawirus

Piotr Drzewiecki

Od kiedy mamy nieszczęsny wirus we Włoszech, oto coś się zmieniło. Zaczynamy pytać o każde życie. Stajemy się miłośnikami życia, przestaliśmy reprezentować kulturę śmierci - mówił kard. Konrad Krajewski w homilii podczas Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Papieski jałmużnik przypomniał, że Wielki Post jest czasem, kiedy każdy chrześcijanin jest zaproszony do zastanowienia się nad tym, czy w codzienności wybiera życie, czyli wierność Chrystusowi, ponad to, co proponuje świat.

W homilii podczas cotygodniowej porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej, kard. Konrad Krajewski zwrócił uwagę, że pojawienie się koronawirusa obudziło w społeczeństwie postawę bezwarunkowej troski o życie ludzkie.

"Nikt dziś nie mówi o tym, czy dzieci z Zespołem Downa mogą lub nie mogą żyć. Nikt dziś nie mówi, że starsi ludzie 'czekają' na eutanazję. Nie zbierają się procesje 'równości', które są przeciw równości i przeciw wolności. Nigdzie się nie mówi o aborcji. Wszyscy są za życiem. Szukamy szczepionek, szukamy, jak się ratować. Począwszy od mediów, wszyscy wybierają dzisiaj życie" – mówił hierarcha. Podkreślał, że w tym przypadku społeczeństwo gotowe jest podjąć radykalne kroki, aby ratować życie. "Ograniczamy swoją wolność: nie można wychodzić z miast, zawieszone są spotkania, na północy nie idzie się do pracy. I wszyscy na to pozwalają, by żyć".

Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych, kard. Krajewski przypomniał, że Wielki Post jest dla chrześcijan czasem zbliżania się do Boga, jako dawcy i miłośnika życia, a także podejmowania i weryfikowania osobistych wyborów. "Wielki Post jest po to, bym zobaczył, czy wybieram życie, czy wybieram śmierć. Bóg daje nam taką wolność, ale nie zawsze potrafimy z tej wolności korzystać" - mówił. Zwrócił też uwagę, że częste przystępowanie do Sakramentu Pojednania służy temu, by uczyć się korzystania z własnej wolności w sposób, który się podoba Bogu. Okres wielkopostny nazwał "czasem przyglądania się sobie przed Bogiem" i podpowiedział, że w jego dobrym przeżyciu i uczeniu się wolności mogą pomóc trzy praktyki. Pierwszą są drobne uczynki miłosierdzia, nastawione na drugiego człowieka. Drugą - osobista modlitwa.

"Modlitwa, czyli stawianie się w centrum świata, bo tam gdzie Bóg i ja, tam jest centrum świata (...). Może takie małe postanowienie: kiedy będę przechodził w ciągu dnia koło jakiegokolwiek kościoła, wejdę na chwilę by być w centrum świata, bo tam jest największy skarb jaki mamy: Jezus Eucharystyczny. Jeśli przejdę koło pięciu kościołów, to uczynię przed nimi znak krzyża i wejdę. Modlitwa, to przeglądanie się w Bogu. Więc wejdę i go zapytam: Jezu, czy ja Ci się podobam? Czy to, co mówię i robię podoba się Tobie? Jezu, zajmij się mną, bo nie radzę sobie ze swą wolnością" - mówił kardynał.

Jako trzecią praktykę wymienił post, rozumiany jako "odjęcie sobie tego, co mi się należy, aby zobaczyć rzeczy najważniejsze" i podzielenie się zaoszczędzonymi dobrami z bliźnimi.

Cotygodniową Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowało ok. 60 kapłanów. Wzięli w niej udział także Polacy mieszkający w Wiecznym Mieście oraz polscy turyści i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Papież przekazał bułgarskiej Cerkwi cenne relikwie

2020-02-27 20:39

[ TEMATY ]

relikwie

cerkiew

Bułgaria

papież Franciszek

Vatican Media

Papieska pielgrzymka do Bułgarii

Franciszek przekazał relikwie św. Klemensa, papieża i męczennika, oraz św. Potyta, męczennika patriarsze Prawosławnego Kościoła Bułgarii.

„To wielkie błogosławieństwo dla naszego Kościoła, a zarazem duchowy pomost między Kościołem Bułgarii i Kościołem Rzymu”
– stwierdził patriarcha Neofit, przyjmując relikwie z rąk nuncjusza apostolskiego w Bułgarii. Relikwie świętych będą przechowywane w starożytnej Cerkwi Mądrości Bożej, która powstała jeszcze w czasach niepodzielonego Kościoła.

Zgodnie z tradycją obydwaj święci są mocno związani ze starożytną Sardicą, która dziś nosi nazwę Sofia. Św. Klemens uważany jest za pierwszego biskupa tego miasta, a św. Potyt za pierwszego sofijskiego męczennika. Należy do grona 10 najważniejszych świętych tego miasta, a jego imię związane jest z wieloma cudownymi uzdrowieniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję