Reklama

Teologia powinna być jedna

O zachwycie nad teologią i o tym, nad czym ludzie głowią się dzisiaj w biurach karier – z rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Włodzimierzem Wołyńcem rozmawia ks. Marek Łuczak

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 20

KS. MAREK ŁUCZAK: – Jakie argumenty mogą przekonać osoby świeckie do studiowania teologii?

KS. PROF. WŁODZIMIERZ WOŁYNIEC: – Na początku chciałbym wyrazić opinię, że nie jestem pewien tego, czy istnieją jakieś przekonujące argumenty do studiowania teologii, ponieważ takie studia postrzegam bardziej w kategorii powołania i wybrania Bożego niż w kategorii czysto racjonalnego wyboru zawodu. Niemniej jednak można powiedzieć, że studiowanie teologii jest szansą nabycia wyjątkowych kwalifikacji w procesie edukacji. Kwalifikacje te przekraczają ramy kwalifikacji studiów humanistycznych. Teologia wnosi w ludzki świat Bożą mądrość.

Reklama

– Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed absolwentami teologii?

– Nad tym problemem pochylają się biura karier istniejące przy naszych uczelniach. Pierwszym i podstawowym miejscem pracy zawodowej dla absolwentów teologii pozostaje obszar edukacji dzieci i młodzieży w zawodzie nauczyciela religii lub etyki, a także w zawodzie pedagoga. Nie potrafię powiedzieć, czy otworzą się jeszcze inne perspektywy pracy zawodowej dla absolwentów teologii.

– Teologia pomaga ugruntować wiarę, ale czy możemy też mówić o innych wymiarach ludzkiego życia, w których ta dziedzina wiedzy jest pomocna?

– Teologia służy człowiekowi we wszystkich wymiarach ludzkiego życia. Współczesna teologia personalistyczna mówi o człowieku jako osobie; jest w niej miejsce na teologię ciała, teologię rodziny czy też ekoteologię.

– Która z dziedzin teologicznych jest królową?

– Teologia powinna być jedna i niepodzielona – tak jak to było na początku. Rozbijanie teologii na różne dziedziny (traktaty) dokonywało się dopiero w czasach nowożytnych ze względu na potrzeby akademickie. Wewnętrzna struktura teologii przypomina sieć połączonych tajemnic wiary („nexus mysteriorum”), w której centralnymi prawdami są: prawda o Trójjedynym Bogu i prawda o Wcieleniu Syna Bożego.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję