Reklama

Teologia powinna być jedna

O zachwycie nad teologią i o tym, nad czym ludzie głowią się dzisiaj w biurach karier – z rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Włodzimierzem Wołyńcem rozmawia ks. Marek Łuczak

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 20

KS. MAREK ŁUCZAK: – Jakie argumenty mogą przekonać osoby świeckie do studiowania teologii?

KS. PROF. WŁODZIMIERZ WOŁYNIEC: – Na początku chciałbym wyrazić opinię, że nie jestem pewien tego, czy istnieją jakieś przekonujące argumenty do studiowania teologii, ponieważ takie studia postrzegam bardziej w kategorii powołania i wybrania Bożego niż w kategorii czysto racjonalnego wyboru zawodu. Niemniej jednak można powiedzieć, że studiowanie teologii jest szansą nabycia wyjątkowych kwalifikacji w procesie edukacji. Kwalifikacje te przekraczają ramy kwalifikacji studiów humanistycznych. Teologia wnosi w ludzki świat Bożą mądrość.

– Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed absolwentami teologii?

– Nad tym problemem pochylają się biura karier istniejące przy naszych uczelniach. Pierwszym i podstawowym miejscem pracy zawodowej dla absolwentów teologii pozostaje obszar edukacji dzieci i młodzieży w zawodzie nauczyciela religii lub etyki, a także w zawodzie pedagoga. Nie potrafię powiedzieć, czy otworzą się jeszcze inne perspektywy pracy zawodowej dla absolwentów teologii.

– Teologia pomaga ugruntować wiarę, ale czy możemy też mówić o innych wymiarach ludzkiego życia, w których ta dziedzina wiedzy jest pomocna?

– Teologia służy człowiekowi we wszystkich wymiarach ludzkiego życia. Współczesna teologia personalistyczna mówi o człowieku jako osobie; jest w niej miejsce na teologię ciała, teologię rodziny czy też ekoteologię.

– Która z dziedzin teologicznych jest królową?

– Teologia powinna być jedna i niepodzielona – tak jak to było na początku. Rozbijanie teologii na różne dziedziny (traktaty) dokonywało się dopiero w czasach nowożytnych ze względu na potrzeby akademickie. Wewnętrzna struktura teologii przypomina sieć połączonych tajemnic wiary („nexus mysteriorum”), w której centralnymi prawdami są: prawda o Trójjedynym Bogu i prawda o Wcieleniu Syna Bożego.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję