Reklama

Wiadomości

Nie przegap

Zainwestuj w siebie

Chrystusa można głosić wszędzie, również w mediach. Dobrze jest oczywiście robić to profesjonalnie. I po to właśnie jest Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Pomysł został już zrealizowany w kilku miejscach, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie czy w Rzeszowie. – Teraz przyszedł czas na Zieloną Górę. Na warsztaty może się zapisać każdy chętny w wieku od 14 do 35 lat. Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa jest dla wszystkich, którzy chcą się dzielić dobrem w sieci i nie tylko tam. Nasza dewiza to: „Łączyć, aby się dzielić”. Pod tym hasłem są realizowane różne projekty na terenie całego kraju – mówi Łukasz Brodzik z KSM. – Celem warsztatów jest zachęcenie młodzieży do aktywności medialnej i do aktywności w sieci, ale też pomoc w zakresie podstawowych umiejętności dziennikarskich. W końcu nie wszyscy, którzy piszą czy chcą pisać, od razu wiedzą, jak to zrobić, żeby inni chcieli ich czytać.

Gazetka, Facebook, Twitter

Warsztaty, w których wezmą udział ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny KSM oraz lubuscy dziennikarze, odbędą się w dwóch terminach: 8 października i 5 listopada, w godz. od 11 do 16, w Zielonej Górze, w Sali Sesyjnej Ratusza (ul. Stary Rynek 1). Zgłaszać można się w Biurze KSM od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, mailowo: ksmzg@zg.ksm.org.pl lub telefonicznie: 68 453 92 73. Dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra udział w warsztatach jest bezpłatny. Warto, żeby uczestnicy zabrali ze sobą aparat fotograficzny lub telefon z możliwością robienia zdjęć.

Część warsztatów dotyczyć będzie słowa pisanego – prowadzący pokażą, jak wygląda zbieranie materiału, a później opracowywanie go i tworzenie artykułu. Przedstawiane będą teksty różnego rodzaju, zarówno te nadające się do lokalnej bądź parafialnej gazetki, jak i takie, które można umieścić na stronie internetowej, na Facebooku lub Twitterze. Będzie też mowa o tym, w jaki sposób zrobić zdjęcie ilustrujące artykuł. Podczas zajęć zostaną również przedstawione podstawowe zasady nagrywania materiałów filmowych telefonem bądź aparatem. Warsztaty zakończą się samodzielnym opracowaniem materiału filmowego podsumowującego zajęcia.

Reklama

Świetna inwestycja

– Zależy nam na tym, żeby młodzież podnosiła swoje umiejętności i stawała się aktywnym głosicielem Chrystusa we współczesnym świecie za pomocą współczesnych form komunikacji – podkreśla Łukasz Brodzik. – Proszę szczególnie księży, żeby zachęcili swoich młodych parafian do udziału, a może nawet przywieźli ich do Zielonej Góry. To tylko kilka godzin w jedną sobotę, a może to zaowocować np. tym, że młodzież zaangażuje się w tworzenie parafialnej gazety czy strony internetowej. Wiele takich parafialnych stron funkcjonuje słabo, są rzadko uaktualniane, bo nie ma komu tego robić. Dlatego warto zainwestować w młodzież, bo wielu tym ludziom naprawdę można zaufać. Na własne oczy widzę to w mojej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Tutaj ksiądz zaufał młodzieży i zachęcił ją do włączenia się w tworzenie parafialnej gazety „Zbawiciel”. Ta współpraca trwa już kilka lat. Podobnie było na przykład w Nowogrodzie Bobrzańskim czy w Kargowej, więc jest to jak najbardziej do zrealizowania. Dlatego polecam księżom nasze warsztaty, bo to może być świetna inwestycja w medialną przyszłość parafii – kończy Brodzik.

Zajęcia z mistrzem

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to nie jedyny projekt zielonogórskiego KSM na najbliższy czas. W październiku i listopadzie również w Zielonej Górze odbędą się warsztaty fotograficzne, które poprowadzi artysta fotografik Bogusław Świtała. – Po krótkiej prelekcji p. Bogusław będzie chodził z młodzieżą po mieście i pokazywał, jak się zabrać do fotografii artystycznej. Tematem będzie architektura miejska – m.in. detal, pejzaż, budowle sakralne. Bogusław Świtała umie wydobyć na swoich zdjęciach to, czego nie widać na co dzień – mówi Łukasz. – Żeby wziąć udział w tych warsztatach, wystarczy mieć ze sobą jakikolwiek aparat cyfrowy. Nie musi być to sprzęt wysokiej klasy, może być nawet zwykła kompaktówka.

Reklama

Warsztaty fotograficzne również odbędą się w dwóch terminach: 29 października i 5 listopada, w godz. od 9 do 16. Zajęcia będą już bardziej kameralne, każde dla ok. 15 uczestników. Warsztaty są bezpłatne.

– Celem warsztatów jest nauka fotografii artystycznej, ale to również może się przydać np. do tworzenia galerii na stronie parafialnej. Ciekawe mogłoby być np. sfotografowanie kościoła parafialnego jako całości i poszczególnych elementów, w różnych porach dnia, przy różnej pogodzie. Tego też będzie uczył p. Bogusław na zajęciach, które odbędą się bez względu na aurę – bo w każdych warunkach można spróbować zrobić dobre zdjęcie – tłumaczy Łukasz. – Prace wykonane przez uczestników wezmą potem udział w konkursie i znajdą się na wystawie.

Zapisy na warsztaty fotograficzne są identyczne jak na Młodzieżową Akademię Dziennikarstwa.

* * *

Zdobyliście już pierwsze szlify dziennikarskie?
Wiecie, jak poruszać się w świecie mediów?
Zaangażujcie się w media katolickie.
To dla was jesteśmy. Dla was wydajemy czasopisma i tworzymy strony internetowe.
A jako dodatek dla młodych do „Niedzieli” zapraszamy was do współpracy! Piszcie do Niedzieli Młodych!
Proponujcie swoje materiały! Pokażcie, czym żyjecie!
Propozycje przesyłajcie pod adresem: mlodzi@niedziela.pl

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: ruszyła Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

[ TEMATY ]

dziennikarze

Rzeszów

ADAM RAK

„Łączyć, aby się dzielić” – pod takim hasłem wystartowała 3 września w Rzeszowie Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa. Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego poruszania się w mediach. W warsztatach wzięło udział blisko 70 osób z całej diecezji rzeszowskiej.

Uczestników spotkania z ideą Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa zapoznał ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM. Zwrócił uwagę na dawanie świadectwa przez młodych ludzi. – Każdy z nas ma w zasięgu ręki narzędzia, które mogą pomóc w nowej ewangelizacji. Warto, aby dzięki Akademii młodzież podnosiła swoje umiejętności i dzięki aktywności w mediach społecznościowych, była prawdziwym świadkiem Chrystusa wśród rówieśników – wyjaśnił ks. Kucharski.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję