Reklama

Niedziela Lubelska

Powierzają swoje życie Maryi

Jesienią na Jasną Górę pielgrzymuje kilka do kilkunastu tysięcy maturzystów z archidiecezji lubelskiej

Niedziela lubelska 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

maturzyści

BPJG/Marek Kępiński

Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

W sobotę 24 września uczniowie ostatnich klas szkół średnich z Chełma, Krasnegostawu, Lublina, Świdnika i Turobina rozpoczęli 32. Pielgrzymkę Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej nabożeństwem Drogi Krzyżowej, a zakończyli uroczystą Mszą św. z aktem zawierzenia Maryi. Ich koledzy z pozostałych miejscowości i dekanatów udadzą się do Jasnogórskiej Pani w dwóch kolejnych turach – 9 i 15 października. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem: „Idźcie i nauczajcie”.

Witając w domu Matki ok. 1,5 tys. młodych pielgrzymów w ostatnią sobotę września, o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, mówił: – Szukając światła i pociechy, od wieków przybywają tu rzesze ludzi, którzy pragną przybliżyć się do Boga i zawierzyć swoje życie Matce Najświętszej. Przychodzą do Maryi, która zawsze prowadzi do Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka. Ta, która z miłością wsłuchiwała się w Boże słowa, zawsze prowadzi do swojego Syna i jak w Kanie Galilejskiej widzi, czego nam brakuje. Maryja wciąż pokazuje, jak powierzać Jezusowi swoje życie i jak otwierać się na Jego słowo – podkreślał Ojciec Podprzeor, zachęcając do szczerej modlitwy.

Z pielgrzymami na Eucharystii spotkał się bp Mieczysław Cisło. Wraz z nim o Boże błogosławieństwo dla swoich uczniów modlili się kapłani, katecheci i nauczyciele, a także główny organizator pielgrzymki ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Przychodzicie tu w ważnym momencie waszego życia, kiedy podejmujecie nie tylko próbę wiedzy na egzaminach maturalnych, lecz także kiedy stoicie w momencie dokonywania wyboru zawodu, kiedy myślicie o dojrzałym życiu, w tym o wierze, którą otrzymaliście przez chrzest, wychowanie rodzinne, wspólnoty Kościoła – mówił bp Mieczysław Cisło. – Pamiętajcie, że nie wystarczy samo przyjęcie tego dziedzictwa, jak przyjmuje się wiele podarunków. Trzeba jeszcze je zaakceptować i z nim się utożsamić – mówił Ksiądz Biskup. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, bp Cisło wezwał młodych do odważnego budowania świata na wartościach nieprzemijających, jak prawda, piękno, dobro, miłość i solidarność. – Waszym celem są rzeczy wielkie i piękne. Jesteście budowniczymi przyszłości; w tym tkwi wasze piękno i nasza nadzieja – podkreślał Ksiądz Biskup. Odpowiedzią młodych było uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz złożenie swojego życia w dobrych dłoniach Maryi.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych na Jasną Górę

W niedzielę, 11 marca na Jasnej Górze odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Podczas Pielgrzymki Kombatantów Podziemia Antykomunistycznego zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych.

„Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, poległym w walkach, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym” – brzmią słowa wyryte na tablicy upamiętniającej bohaterski zryw Żołnierzy Wyklętych, która zostanie odsłonięta i poświęcona przez abp. Sławoja Leszka Głódzia na Jasnej Górze. Odsłonięcie zostanie poprzedzone Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, z udziałem kombatantów podziemia antykomunistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję