Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa inwestycja

Bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak będzie uczestniczył w otwarciu i poświęci I etap budowy instalacji odsiarczania spalin w Elektrociepłowni „Będzin” Sp. z o. o. Wydarzenie odbędzie się 13 października

Niedziela sosnowiecka 41/2016, str. 4

[ TEMATY ]

przemysł

M. Wesołowski

Elektrociepłownia Będzin to jeden z największych dostawców ciepła w regionie w Rusku

Elektrociepłownia Będzin to jeden z największych dostawców ciepła
w regionie
w Rusku

Elektrociepłownia „Będzin” S. A. jest firmą o ponad 100-letniej tradycji. To jeden z największych dostawców ciepła w regionie Zagłębia Dąbrowskiego, z roczną produkcją na poziomie ok. 2,5 mln GJ. 8 grudnia 1998 r. spółka zadebiutowała na rynku wolnym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jako pierwsza polska spółka z branży elektroenergetycznej. Od 2000 do 2013 r. właścicielem większościowego pakietu akcji spółki była niemiecka firma z branży energetycznej. W wyniku transakcji przeprowadzonych w latach 2013-2014 Elektrociepłownia „Będzin” S. A. stała się spółką należącą do polskich inwestorów i pełni bardzo ważną rolę w Grupie Kapitałowej Elektrociepłownia „Będzin” S. A.

W 2014 r. na potrzeby realizacji programu inwestycyjnego została utworzona Elektrociepłownia „Będzin” Sp. z o. o., która prowadzi działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Pod skrzydłami nowego, polskiego inwestora stworzono dla spółki program inwestycyjny o niespotykanej skali w historii zakładu, umożliwiający kontynuację działalności gospodarczej, dostosowujący ją do wymagań środowiskowych oraz zapewniający spółce perspektywy stabilnego funkcjonowania w latach przyszłych. Łączna wartość realizowanych inwestycji szacowana jest na ok. 160 mln zł.

Trzeba nadmienić, że dzięki decyzjom nowego właściciela spółka została uratowana przed likwidacją oraz zapewniono jej możliwość funkcjonowania w przyszłości przy spełnianiu nowych, wygórowanych norm emisyjnych. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że zachowano dotychczasową ilość miejsc pracy przy wprowadzeniu nowej struktury organizacyjnej. Opracowany także został nowy, motywacyjny system premiowania pracowników powiązany z osiąganymi przez spółkę wynikami finansowymi. Obecnie spółka zatrudnia 142 osoby, z tego znaczna część to mieszkańcy powiatu sosnowieckiego i będzińskiego.

Reklama

Mając na uwadze osiąganie jak najlepszych wyników działalności, zarząd Elektrociepłowni „Będzin” Sp. z o. o. przyjął i konsekwentnie realizuje nową strategię rozwoju na lata 2015-2017, uwzględniającą wpływ bieżących czynników makro– i mikroekonomicznych.

– Zgodnie z opracowaną strategią przyjęliśmy do realizacji blisko 30 projektów strategicznych w następujących obszarach: inwestycje dostosowujące elektrownię do wymogów środowiskowych i rynkowych oraz w obszarach poprawy efektywności produkcji, efektowności ekonomicznej oraz organizacji pracy. Połowa projektów została już zrealizowana. Obecnie największą realizowaną inwestycją jest budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, która trwa od 2014 r., o nakładach przekraczających 130 mln zł. Inwestycja jest bardzo nowoczesna i pozwoli Elektrociepłowni „Będzin” Sp. z o. o. na spełnienie restrykcyjnych norm emisyjnych wynikających z dyrektyw unijnych – powiedział Marek Mrówczyński, prezes zarządu Elektrociepłowni „Będzin” Sp. z o. o.

Innym bardzo ważnym zadaniem inwestycyjnym spółki również rozpoczętym w 2014 r. była modernizacja chłodni wentylatorowej, którą ukończono w I kwartale br. Inwestycja ta została zrealizowana nakładem ok. 4,7 mln zł i pozwoli na zwiększenie produkcji i sprzedaży energii elektrycznej w przyszłości rocznie o ok. 80 tys. Mwe.

– Mając na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu, nasza spółka angażuje się w życie społeczne regionu i współpracuje z lokalnymi instytucjami nauki i kultury. Możemy się poszczycić wspieraniem od 1994 r. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W ramach działań na rzecz edukacji i promocji nauki współpracujemy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2 w Sosnowcu, wpierając inicjatywy szkolne, m.in. kolejne edycje wojewódzkiego konkursu wiedzy o zdrowiu. Spółka wspiera od lat organizację Powiatowego Konkursu Języków Obcych organizowaną przez III Liceum Ogólnokształcące w Będzinie. Od przeszło 20 lat wspieramy finansowo wychowanków Domu Dziecka w Sarnowie. Jesteśmy generalnym sponsorem Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz sponsorem Muzeum w Sosnowcu. Poza tym współpracujemy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. Chętnie angażujemy się również w wydarzenia sportowe odbywające się na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Wspieramy klub piłkarski Zagłębie Sosnowiec oraz klub siatkarski MKS Będzin. Poprzez swoje działania pragniemy kreować wizerunek firmy stabilnej ekonomicznie, nowocześnie zarządzanej i zaangażowanej społecznie – podkreśla Marek Mrówczyński. I oby tak dalej.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kadry dla przemysłu. Sposób na przyszłość polskiej gospodarki

Rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach będzie mocno uzależniony od jakości kształcenia zawodowego i zdolności biznesu do współpracy z sektorem edukacyjnym.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. stworzyła program „Kadry dla przemysłu”, który jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przez współczesny rynek pracy.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję