Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

45. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę

Idź dalej, pielgrzymuj...

Jak co roku w ostatni weekend września (23 i 24) wierni z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej udali się z pielgrzymką do Jasnogórskiej Pani, aby u Jej stóp złożyć podziękowania i oddać się Jej w opiekę

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Maria Palica

Drogę Krzyżową na wałach klasztoru jasnogórskiego poprowadził abp Andrzej Dzięga

Drogę Krzyżową na wałach klasztoru jasnogórskiego poprowadził abp Andrzej Dzięga

Dorocznej Archidiecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Udział w niej wzięło kilka tysięcy osób ze wszystkich niemal parafii. Byliśmy i my – od św. Jerzego w Goleniowie. Kolejny już raz, dzięki ks. proboszczowi Wacławowi Nowakowi, który od lat pielgrzymuje do tej duchowej stolicy Polski. Jechaliśmy, podobnie jak inni pątnicy, aby podziękować Pani Jasnogórskiej za wszelkie dobro, jakiego za Jej wstawiennictwem doświadczyliśmy, za dar wiary i za nadzieję, jaką w nasze serca wlewa za każdym razem, kiedy do Niej się zwracamy. Ale wieźliśmy też bagaż intencji własnych i bliskich, którzy powierzyli nam swoje troski i prośby, aby razem z modlitwą złożyć je u stóp Czarnej Madonny. Klęcząc przed Cudownym Obrazem, wpatrzeni w oblicze Matki Bożej zawierzaliśmy Jej matczynemu sercu nasze rodziny, nasze parafie, naszą Ojczyznę.

Różne drogi wiodły pątników do Częstochowy: jedni przyjechali bezpośrednio ze swoich miejsc zamieszkania, inni już mieli za sobą kilka dni pielgrzymowania, dla jeszcze innych tu, na Jasnej Górze, zaczynał się pielgrzymi szlak. Dla nas, goleniowian, udział w archidiecezjalnym spotkaniu na Jasnej Górze był celem i zwieńczeniem kilkudniowej pielgrzymki do miejsc dla chrześcijan ważnych. Swoją „parafią na kółkach”, pod duszpasterską opieką ks. Macieja Szustaka, odwiedziliśmy Pragę i jej wspaniałe, ale puste kościoły, bazylikę w Wambierzycach oraz sanktuarium maryjne w Bardzie. Wszyscy, niezależnie od tego kto skąd przybył i dokąd później zmierzał, spotkaliśmy się przez obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, by Jej powiedzieć, że jest Królową naszych serc, naszych rodzin i naszej Ojczyzny.

Reklama

Tegoroczna archidiecezjalna pielgrzymka, na co zwrócił uwagę abp Andrzej Dzięga, była wyjątkowa, odbywała się bowiem w roku szczególnym. Roku 1050-lecia chrztu Polski, 300-lecia koronacji obrazu jasnogórskiego i roku Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Archidiecezjalna pielgrzymka też miała swój jubileusz, odbyła się po raz 45. Pierwszą zorganizował bp Jerzy Stroba, po nim z pielgrzymkami do Częstochowy wyruszali bp Kazimierz Majdański, abp Marian Przykucki, abp Zygmunt Kamiński, a od 2009 r. abp Andrzej Dzięga. Wyjątkowa ta pielgrzymka była i dlatego, że po raz pierwszy w tym samym czasie na Jasną Górę pielgrzymowali wierni archidiecezji wrocławskiej. Abp Andrzej Dzięga podkreślił podobne losy Szczecina i Wrocławia; oba miasta podczas wojny zostały zniszczone, oba po wojnie znalazły się w granicach Polski, w obu od podstaw budowany był polski Kościół i polska społeczność, oba są teraz prężnymi ośrodkami i oba łączy Odra.

Podobnie jak w latach poprzednich, na pielgrzymkę składało się kilka wydarzeń religijnych. O godz. 20.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu abp Andrzej Dzięga poprowadził wspólną modlitwę, Apel Jasnogórski oraz odnowił Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego, złożone w 1956 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego. O północy w jasnogórskiej bazylice odprawiona została Msza św. pontyfikalna, zwana też pasterską. Koncelebrowało ją około 100 kapłanów, liturgii przewodniczył bp pomocniczy Henryk Wejman, a homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga. Nawiązując do cudu w Kanie Galilejskiej, mówił o potrzebie duchowej odnowy narodu polskiego, o potrzebie przemiany każdego z nas. „Odpowiedz sobie dzisiaj na pytanie, kim jesteś i kim dla ciebie jest Chrystus. I pamiętaj, że przez chrzest stałeś się Jego człowiekiem, jesteś Chrystusowy” – powiedział między innymi. Tę piękną, wzruszającą i emocjonalnie przez wszystkich przeżywaną liturgię zakończył Ksiądz Arcybiskup odczytaniem aktu Intronizacji Chrystusa Króla, który ma być ogłoszony 19 listopada w Łagiewnikach.

Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na wałach klasztoru jasnogórskiego. Poprowadził ją abp. Andrzej Dzięga. Pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie Droga Krzyżowa i pielgrzymka jest kończona, powiedział, że kiedy szedł drogą męki Chrystusa, zwrócił uwagę na stację VIII (Jezus pociesza płaczące niewiasty). Ta stacja to jakby symboliczne przejście z życia doczesnego (człowieczego) do życia wiecznego i dalej przejście z Roku Miłosierdzia Bożego i Roku Jubileuszu Chrztu Polski do Roku Maryjnego, związanego z 100. rocznicą objawień fatimskich.

„Idź dalej, pielgrzymuj!” – powiedział na rozesłanie abp Andrzej Dzięga, błogosławiąc tysięczne tłumy pielgrzymów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do maturzystów: dużo wiecie, co z tego kochacie?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

abp Grzegorz Ryś

maturzyści

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Blisko 2 tys. maturzystów z diecezji łódzkiej przybyło we wtorek na Jasną Górę, aby modlić się o pozytywne zdanie egzaminu dojrzałości oraz o dobry wybór drogi życiowej. - Dużo wiecie, co z tego kochacie? Coście pokochali z całej tej prawdy poznawanej przez lata? Z tych wszystkich prawd wiary? - pytał młodych abp Grzegorz Ryś.

Maturzyści uczestniczyli w sprawowanej przez metropolitę łódzkiego Mszy św. w kaplicy jasnogórskiego sanktuarium. Dojrzałość nie polega tylko na wiedzy – tłumaczył abp Ryś. - Dziś żyjemy w takim świecie, gdzie informacji jest mnóstwo. Jest ważne pytanie: co kochacie? Co pokochaliście z tego, coście się dowiedzieli? To jest także ważne w naszym przezywaniu wiary. Jeśli chcemy ją przeżywać w sposób dojrzały, wiara też nie jest tylko wiedzą" – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

USA: Debata nt. Eucharystii wyjątkową okazją do poznania nauki Kościoła katolickiego

2021-06-24 17:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Stany Zjednoczone

Karol Porwich

W kontekście toczącej się obecnie w Stanach Zjednoczonych debaty nt. przyjmowania Komunii św. przez katolickich polityków proaborcyjnych, pojawiły się artykuły, które – paradoksalnie – przybliżają Amerykanom naukę Kościoła katolickiego. Dotyczy to szczególnie samych katolików, z których – według ośrodka badawczego PEW – aż 69 proc. „nie wierzy w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii”.

Od kilku dni czołowe media amerykańskie przedstawiają, i to w formie poprawnego teologicznie wykładu, podstawowe wiadomości z Katechizmu Kościoła Katolickiego nt. znaczenia Eucharystii oraz sprzeciwu Kościoła wobec aborcji. Tak można określić np. dwa artykuły prasowe: Julii Heyward z „New York Timesa” z 21 czerwca i katoliczki Katriny Trinko z „USA Today” z 22 bm.

CZYTAJ DALEJ

Oddani Najświętszemu Sercu Jezusa

2021-06-25 12:11

Ks. Wojciech Kania

W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu odbyło się doroczne diecezjalne spotkanie Wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dnia 24 czerwca na wspólnej modlitwie spotkali się przedstawiciele Wspólnot Intronizacyjnych. Eucharystię sprawowaną przez ks. Stanisława Olszówkę, diecezjalnego opiekuna Wspólnot, poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz krótka konferencja. Przed błogosławieństwem, do uczestników spotkania przemówił bp Krzysztof Nitkiewicz, który podziękował wszystkim za trud modlitwy oraz za podejmowane inicjatywy, zaczynając od modlitwy w intencji powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję